Fotografický zájem, k něčemu mám blíže

Přestože může někdo cítit, že fotografuji všechno, co se v přírodě hýbe, od zvířat, přes mlhu ploužící se krajinou, až po kytky ve větru, jsou témata, která mě přitahující více. Fotografuji je dělší dobu, intezivně se jim věnuji a předpokládám u nich, že by v budoucnu měly mít nějaký hodnotnější trvalejší výstup. Třeba knihu.

Pestrá krása drobných kolibříků

První setkání s kolibříky mě pravděpodobně přivedlo k fotografování divoké přírody. Uchvátila mě jejich neutuchající aktivita a především pestrost jejich lesklého barevného zbarvení. Přestože jsem to zatím nikde veřejně nepřiznal, snaha osobně jich z 320 všech popsaných druhů poznat co nejvíce pro mě bude inspirací se do jejich domoviny pořád vracet. K dnešnímu dni jsem fotografoval 62 druhů kolibříků. Výběrová galerie v Portfolio.
Kostarika, Ekvádor, Belize, Guatemala, Brazílie

 


Ptačí život na mořských útesech a pobřežích

Pobřeží moří a oceánu patří k místům s nejvýraznější koncentrací ptáků. Na skalních útesech nebo i přímo na pobřeží můžeme najít obrovské kolonie nebo jen jednotlivá hnízda, kde se pořád něco děje a je možné z blízka pozorovat jejich chování.
Mezi nejatraktivější druhy patří tučňáci, albatrosi, buřňáci, papuchalci a chaluhy.
Falklandské ostrovy, Norsko, Island, Kostarika, Florida

 


Živá příroda latinské Ameriky

Ne náhodou má můj zájem o fotografování živé přírody počátky ve střední Americe. Na mnoha místech lze na poměrně malé ploše pozorovat velké množství zvířat v různých biotopech.
Často se tak vedle sebe těsně střídají mořská pobřeží, delty řek, suchý tropický les, deštný prales, horské mlžné kopce s mohutnou vegetací, vysokohorské páramo s dotekem blízkého ledovce. Za jeden den od hladiny moře do výšky 4000 m, kdy se biotopy se svými tradičními zvířecími obyvateli rychle mění.
Mexiko, Kostarika, Belize, Guatemala, Ekvádor, Brazílie, Malé Antily, Falklandské ostrovy

 


Barevná tajemství evropských orchideí

Se začátkem jara lze ve střední Evropě najít rostliny čeledi Orchidacea (Vstavačovité), které jako by sem vůbec nepatřily a v detailu připomínají spíše posly z tropů. Přestože mnoho druhů, a to zejména v Česku, je na pokraji vyhynutí, kdy lze najít pouze několik rostlin, už se mi snad částečně podařilo zaznamenat jejich krásu.
Po čtyřech letech mapování výskytu, se nyní dostávám k samotnému ztvárnění, tak aby fotografie v knížce nenudily a každá z nich byla něčím zajímavá. Ať už zajímavým prostředím, nevšedními světelnými podmínkami, nebo s atraktivním hmyzím doprovodem. Výběrová galerie v Portfolio.
Česko, Slovensko, Itálie, Francie, Německo

 


Podpora začínajících fotografů přírody

Občas se během svých fotografických workshopů setkám s mladými fotografy, kdy mě udivuje jejich nadšení pro fotografování a znalosti z pozorování přírody. Bohužel, málokdy mají možnosti a prostředky svých předností využít.
Rozhodl jsem se, že těm nejšikovnějším budu nabízet fotografické workshopy zdarma a do budoucna zvažuji podporu ještě účelnější. Zapůjčení kvalitnější fotografické techniky, případně konzultace s jejich rodiči, jak jim v jejich směřování pomoci.
Mrzí mě, obzvlášť v poslední době kdy nemám z rodinných důvodů na fotografování tolik času, že nemohu využít zkušeností, které jsem při fotografovování přírody získal v posledních letech.