Fotografický workshop Motýli ve skleníku Fata Morgana

Díky spolupráci s Botanickou zahradou v Praze mohu opět nabídnout výjimečnou příležitost k fotografování. Pro všechny fotografy se zájmem o přírodu, jsem připravil workshop, který se bude konat v pondělí, kdy je skleník pro běžné návštěvníky uzavřený. Navíc, v době konání výstavy tropických motýlů. Nebudeme se nikomu plést, můžeme používat stativ a na každou fotografii můžeme mít čas podle potřeby. Smyslem akce je, abych předal co nejvíce zkušeností pro makrofotografování přírody a fotografové pořídili snímky motýlů, které by v přírodě hledali obtížně.

Fotografovnání ve skleníku Fata Morgana

S příchodem jara je idealní příležitostí rozcvičit si fotografické dovodnosti ve skleníku Fata Margona v Botanické zahradě v Praze. Na mnoha čtverečních metrech si připadáte jako v přírodě, se spoustou příležitostí pro makrofotografii. Nemusí vám vadit vekovní dešť, ani ostré poledních slunce, přes sklo skleníku je světlo krásně rozptýlené. V březnu a dubnu se konají tradiční výstavy a motýlů a orchidejí a právě do tohoto termínu jsem soustředil společné fotografování.

Martináč atlas (Attacus atlas), skleník Fata Morgana, Praha, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 13. dubna 2015 12:16:32

Náplň fotografického workshopu

Cílem mého workshopu je, aby každý fotograf získal základní návyky při fotografování motýlů a orchidejí. Nejen práce s makroobjektivem, ale v účelných případech použít i teleobjektiv s krátkou minimální zaostřitelnou vzdáleností nebo objektiv širokoúhlý.
Neodmyslitelnou součástí je práce s přirozeným světlem, používání stínítek a rozptylek, odrazných desek, využívání blesku, volba správné expozice, výběr vhodného místa pro fotografování, zvolení příhodného pozadí, práce s kompozicí, nebo čekání na vhodný moment, když budou motýli přes poledne nejaktivnější.
Těm, kteří toto zdatně ovládají, může být kurz příležitostí k vyfotografování zajímavých druhů motýlů a orchdejí v přirozených podmínkách, vyzkoušení nové fotografické techniky nebo i poznání lidí se stejným zájmem.
Při akci se budu věnovat stejným dílem zkušenějším, i úplným začátečníkům.

Otakárek (Papilio cresphontes), skleník Fata Morgana, Praha, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 27. dubna 2015 12:30:50,

Komu je workshop určen

Fotografický workshop je pro všechny zájemce o fotografování přírody, jak pro začínající, tak pokročilé - pro všechny milovníky přírody, které láká udělat zajímavé fotografie atraktivních rostlin a motýlů, které by fotografovali v přírodě jen velmi obtížně.
Společné fotografování je výbornou příležitostí k osvojení si dovedností, kterých lze využít při fotografovíní dovoké přírody, ať už v Česku nebo ve světě.

Motýl morpho (Morpho peleides), skleník Fata Morgana, Praha, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 13. dubna 2015 11:07:09

Doporučená fotografická technika

Pro fotografování je nezbytná digitální zrcadlovka a makroobjektiv ohniska 50 až 200 mm. Ideálně v kombinaci s dalším objektivem (teleobjektiv, široké ohnisko). Pokud doporučit objektiv jeden, bylo by to ohnisko 100 mm. Vhodný je blesk a stativ. Případně zásoba náhradních baterií (jak do fotoaparátu, tak do blesku).
Při fotografování vyzkoušíme i používání externího blesku, odrazné desky a bílé desky k rozpýlení ostrého světla.
Ve velké části skleníků je trvale udržována vysoká teplota a vlkost. Z vlástní zkušenosti tak doporučuji vzít si na sebe pro fotografování to nejlehčí oblečení co máte.

Orchidej (Sophronitis mantiqueira), skleník Fata Morgana, Praha, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF100mm f/2.8L Macro IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/40 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 8. března 2014 10:36:47,

Aktuální termíny workshopu

14. června 2021, Motýli (proběhlo)

21. června 2021, Motýli (proběhlo)

28. června 2021, Motýli

Program fotografického workshopu

9:00  – sraz fotografů před vchodem do skleníku, přednáška o fotografovní v zasedací místnosti (ovládání fotoaprátu, techniky pro atraktivní fotografie)
10:00 – fotografování ve skleníků s lektorem za zády, pravidelná společná kontrola pořízených fotografí těm, kdo o to budou mít zájem, předvedení technik fotografování lektorem
14:30 – stručný úvod do zpracování fotografií orchidejí a motýlů
15:00 - předpokládáný konec akce

Fotografický workshop Květy rostlin
Lektor: Ondřej Prosický, QEP, člen Asociace profesionálních fotografů ČR
Termín workshopu: 14. června 2021 (Motýli) /  21. června 2021 (Motýli) / 28. června 2021 (Motýli)
Lokalita fotografování: skleník Fata Morgana, Praha - Troja
Doprava: individuální
Cena: 2500 Kč
V ceně fotografického workshopu je zahrnuto vedení při fotografování ve skleníku, hodnocení fotografii lektorem, úvodní přednáška na téma fotografování rostlin a motýlů, rychlokurz zpracování fotografií. Součastí ceny je i vstupné do skleníku.
 
Související odkazy
Články o fotografování orchidejí
Ohlasy na fotografické workshopy
Nabídka fotografických workshopu

Motýl babočka (Caligo memnon), skleník Fata Morgana, Praha (Česko)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 27. dubna 2015 12:36:03
Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
23. 04. 2021 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(1 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Díky Ondřeji za krásné zážitky z přírody, které člověku dokážete úžasně zprostředkovat, při pohledu na vaše fotografie si člověk připomene verše: "Krásný je vhled na ten Boží svět!".