Časopis Naše příroda – č. 3, 2008

Abych byl spravedlivý, rozhodl jsem se připomínat na svých stránkách ještě jeden nový český časopis, který se mi bude pravidelně objevovat ve schránce. Naše příroda, vychází čtvrtletně a věnuje se, jak název napovídá, zejména přírodě české a slovenské. Pokud mi bude čas dovolovat vždy před vydáním aktuálního čísla zmíním články, které mě nejvíce zaujaly.

Kočka divoká
Přestože se kočka divoká na území Česka pravděpodobně nevyskytuje, je dobré se o ní dozvědět něco více, především to, jak ji jednoznačně rozlišit od našeho mazlíčka – kočky domácí. V českých krajích právě probíhá výzkum, který se pokouší najít biotop, který by se kočkám divokým zalíbil. Nejlepší předpoklad pro to mají Bílé Karpaty, Vsetínské vrchy nebo oblast jižní Moravy. Článek doprovázejí fotografie mých kamarádů, Honzy Vebera a Libora Votočka.
Vrabec domácí (Passer domesticus) Vrabec domácí (Passer domesticus) House Sparrow, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2 L IS USM + TC Canon 2x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 520 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 20. července 2008 15:26:41, Vienna - Schönbrunn (Rakousko)Masožravé rostliny
Těžko bychom hledali někoho, kdo ještě neslyšel o masožravých rostlinách. Skutečnost, že jsou rostliny, které konzumuji „živočichy“, je všeobecně známá a snad by se dalo tvrdit, že to ví každé dítě. Málokterá skupina rostlin totiž tolik podněcuje lidskou fantazii, jako právě rostliny masožravé. V české přírodě můžeme najít třináct druhů masožravých rostlin, ať už jsou to bublinatky, aldrovandky nebo ty nejznámější rosnatky.

Nebezpečný hmyz
Může být hmyz nebezpečný pro člověka, pána tvorstva? Samozřejmě ano. Člověk je na Zemi králem jen na vratkých nohách. Kdyby například brouci, vosy a mravenci dorůstali velikosti koček, znamenalo by to pravděpodobně zánik lidstva, neboť by se z nich stali strašliví nepřátelé. Takový návrat k prehistorickým formám obrovského hmyzu naštěstí nehrozí, ovšem i při svých mnohdy titěrných rozměrech dokážou někteří jeho zástupci člověka řádně potrápit. Hmyz ohrožuje člověka buď přímo, a to tím, že ho kousne nebo bodne, či nepřímo, jako přenašeč chorob nebo jako tzv. škůdce.

Fotografování jelenů
Lydie Gigerichová je fotografka pro kterou je fotografování přírody dlouholetou vášní. V rozhovoru popisuje své zážitky z fotografování jelenů v Bílých Karpatech nebo v sousedním Rakousku.

Střípky z dílny Vulkánovy
Podle antických bájí byl Vulkán, jeden ze tří synů Jupiterových, bohem pozemského ohně. Pro Apolóna a Dianu vyráběl šípy, Achillovi prý vykoval štít a Herkulovi brnění. Sídlil sice na malém ostrůvku Vulcano v Tyrhénském moři, ale výtvory z jeho dílny – sopky neboli vulkány – jsou rozesety takřka po celém světě… Asi jen s notnou dávkou fantazie uvěříme, že i krajinou naší vlasti kdysi zmítaly sopečné exploze, provázené oblaky dusivého dýmu a proudy žhavé lávy. Nejmladší sopky už možná znepokojovaly naše „pračlověčí“ předky, většina ostatních však patří do dávné geologické minulosti, kdy i tvářnost zdejší krajiny byla nepochybně úplně jiná.

Předplatné časopisu Naše příroda si můžete objednat zde.

Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, 18.9.2008
Vrabec polní (Passer montanus) Vrabec polní (Passer montanus) Tree Sparrow, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM + TC Canon 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 910 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 4. srpna 2008 16:44:10, Kostolná (Slovensko)

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
22. 09. 2008 , kategorie: akce, média
Klíčová slova
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(2 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Michal Kupsa
Hmmmmm, dik za dobrej
tip, ten casak vypada fakt hodne zajimave. Budu se po nem muset
kouknout, ja o nem doposud nevedel ....
Dobrý večer, už mám
všechny 3 čísla a a ve schránce se mi bude taky pravidelně objevovat,
časopis z České přírody, kde jsou kvalitní fotografie a články tu
chyběl.