Nákup fototechniky v USA (objednání v B&H Photo)

Pravděpodobně každý, kdo to myslí s fotografováním alespoň trochu vážně, vystřídal několik fotoaparátů, obměnil několik objektivů nebo nahradil již malou nedostačující brašnu novou, větší. O tom, že je fotografování nákladný koníček nikdo nepochybuje, proto mnoho z nás fotoamatérů často přemýšlí nad tím, jak při nákupu nového kvalitnějšího vybavení co nejvíce ušetřit.

Upozorňuji, že tento článek byl publikovám v roce 2007, spousta věcí zde popsaných už neplatí. Podstatnější je to, že už se nákup fotograsfické techniky v USA nevyplatí, objektivy se výrazně zdražily, dolar už není za 14 Kč, apd...

Pravděpodobně každý, kdo to myslí s fotografováním alespoň trochu vážně, vystřídal několik fotoaparátů, obměnil několik objektivů nebo nahradil již malou nedostačující brašnu novou, větší. O tom, že je fotografování nákladný koníček nikdo nepochybuje, proto mnoho z nás fotoamatérů často přemýšlí nad tím, jak při nákupu nového kvalitnějšího vybavení co nejvíce ušetřit. Jednou variantou je nákup techniky použité, tou druhou, překvapivě značně bezpečnější, je pořízení nové fototechniky v zahraniční. Tam jsou naprosto nepochopitelně fotoaparáty, ale především objektivy, levnější. Nejvýraznější je to případě nákupu v USA, ušetřit můžete čtvrtinu až polovinu pečlivě naspořených financí. Objednání objektivu pomocí internetu z pohodlí domova a netrpělivé čekání na přílet zboží do ČR nemusí být pro každého, přesto alternativu nákupu za oceánem v následujícím článku přiblížím.

Ilustrační foto č. 1 Ilustrační foto č. 1 Krabice s objektivyProč nekupovat v ČR
Není to pouze touha po ušetřených korunách, důvodů proč si pořídit třeba nový objektiv za hranicemi ČR může být více. Někteří z vás se s tím jistě setkali, ačkoli většina kamenných i internetových obchodů má v cenících téměř všechno zboží souvisejí s fotografováním, jeho dostupnost v případě zájmu často patří do kategorie sci-fi. Po objednání čekáte několik týdnu (ojedinělý není ani více než měsíc), než si můžete svou novou hračku přijít vyzvednout. O možnosti, vyzkoušet si před pořízením z několika kusů téhož objektivu můžete, až pár výjimek, jen snít.

Někdy se může dokonce stát, že si při studiu fotografických fór zamilujete fotopříslušenství, které se do ČR vůbec nevozí, o tom že to nemusejí být pouze drobnosti jsem se přesvědčil při pořizování objektivu Canon EF 400mm f/5.6 L USM, ačkoli jej v ceníku často naleznete, byl jsem nucen pořídit si jej v USA. Mám podezření, že se do Evropy už nevozí.

Bezpochyby hlavním důvodem koupě objektivu v zahraničí bude ušetřit nějakou tu korunu. I u našich bohatších německých sousedů je fotografická technika levnější, ale to je nic proti tomu, kolik stojí například v New Yorku. Je naprosto nepochopitelné, kolik chce značka Canon za svoje výrobky v USA a kolik jim ze svých úspor dáváme tady. Není problém se podívat na stránky www.bhphotovideo.com a www.fotoskoda.cz a udělat si rychle představu. Ceny a kurz dolaru se navíc neustále mění.

Tady je na místě objektivně napsat, že objednávat fototechniku pomocí internetu v USA se vyplatí pouze v případě, pokud nakupujete draží zboží (tzn. s cenou větší než 10 tis. korun). Z prostého důvodu, zaslání (poštovné) něco stojí a tuto částku je nutné připočíst. Nejvhodnější je nakupovat s rozmyslem, nejlépe několik věcí najednou, aby se poštovné vyplatilo.

Výběr zboží na internetu
Není dobrý nápad pídit se na internetu po absolutně nejlevnější ceně, spíš obezřetně vybírat s prověřenějších obchodů, ze zkušeností kolegů fotografů na fórech. Převážná většina těch ověřených má i kamenný obchod a budete příjemně překvapeni, že nakupování je bezproblémovější než u prodejců v Praze. I na internetu však lze narazit na podvodníky, kteří inzerují sice nejnižší cenu, ale často například k fotoaparátu nedostanete příslušenství. Prodejce je možné prolustrovat na www.resellerratings.com, kde lze nalézt zkušenosti nakupujíc s internetovými obchody. Dlouhodobě nejlepší nakupování je na www.adorama.com, nebo ještě lépe na www.bhphotovideo.com, který bez problému zasílá do ČR. Jejich ceny nejsou nejnižší, ale v jejich případě se nemusíte obávat žádných problémů.

Pokud máte již o svém zboží jasnou představu a vybrali jste si vyhovující obchod, nezbývá, než důkladně zvážit jakým způsobem zaplatíte a jak novou techniku dostanete do Česka. Možnosti jsou dvě. První je nákup při cestě do USA, ať už osobně nebo vašich příbuzných (známých) a možností druhou je objednání po internetu a zaslání přes Atlantik. Té druhé variantě se budu věnovat více.

Pokud máte i v tomto jasno a jde vám opravdu o každou ušetřenou korunu, ani s nákupem nespěcháte, je vhodné sledovat vývoj kurzu dolaru. Aniž bych byl burzovní makléř, vždy jsem objednával v období, kdy byla americká měna o pár korun levnější. Vývoj kurzu můžete sledovat na stránkách České národní banky.

Objednání zboží
Před objednáním je samozřejmě nutné mít na bankovním učtu potřebný obnos, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že poprvé je vhodná i náležitá dávka odvahy. Ne každý s klidem zadá číslo své karty do patřičné kolonky, na pro většinu operací veřejném internetu. Pro platbu při nákupu přes internet jsou použitelné pouze embossované karty, důležité je i zjistit si limit pro nákup, pokud nestačí, lze jej za poplatek zvýšit (třeba jen na krátkou dobu).

Pak už můžeme v pohodlí domova zasednou k internetu a začít nakupovat. Jako příklad uvedu www.bhphotovideo.com, se kterým mám zkušenosti a rozhodně nejsem v Česku jediný. Po naplnění košíku v internetovém obchodě se dostanete do pokladny a zde podobnost s Českem končí. Ne každý americký obchod do střední Evropy zasílá, v případě B&Hphotovideo to však není problém. Po vypsání čísla karty, může opatrného nakupujícího odradit pouze jedna věc. Pro kontrolu, že jste opravdu majitelem učtu, ke kterému vlastníte kartu se provádí tzv. verifikace karty. Je nutné poslat faxem (nebo e-mailem) okopírovanou (naskenovanou) přední a zadní stranu karty. Pro lepší pocit můžete zamáznout podpis, případně další znaky, nechal jsem tam jen jméno a neměl jsem s tím problém. Kromě této „drobnosti“ se nakupování výrazněji neliší od českého internetu. Při objednávání si můžete vybrat ze způsobu dopravy, asi každý zvolí tu nejlevnější (UPS). Když jsem kupoval pouze teleobjektiv, bylo to 78 USD, v případě téměř 7 kilogramů vážící zásilky jsem platil 126 USD.

Ilustrační foto č. 2 Ilustrační foto č. 2 Konkrétní nákup, tohle vše přišlo v jedné krabici z USAPo odklepnutí tlačítka Enter na klávesnici to máte za sebou a objednávka se začne vyřizovat. Ihned vám e-mailem přijde vyrozumění o provedené objednávce a do půl dne zmizí peníze na fototechniku z vašeho účtu. A to vždy podle aktuálního kurzu, střední hodnoty mezi nákupem a prodejem. Pak už nervózně čekáte, ne však dlouho.

Příchod zboží do Česka
Když je zboží vyexpedováno, velké obchody mají všechno běžné zboží na skladě, ihned dostanete zprávu že se váš objednaný „miláček“ vydal na cestu. Například B&H Photovideo v New Yorku má několikapatrovou budovu plnou fototechniky. Představte si pražský obchodní dům Kotva plný objektivů, stativů, brašen a dalšího vybavení. Znám pár lidí, kteří obchod navštívili a tvrdili, že byly na pokraji šílenství, prý tam v regálech mají opravdu vše.

Trvá pouze těžko uvěřitelných pět až sedm dní, než se krabice se zbožím objeví na vyclívací poště například v Praze. O této skutečnosti se dozvíte buď postfaxem nebo telefonicky na číslo uvedené při objednávce. Při příjmu zboží je nutné zaplatit clo a DPH, proto si musíte připravit pro cestu na poštu další peníze. Clo je na většinu fototechniky 6 – 7 % a DPH 19 % z ceny zboží. Jak se těmto „zbytečným příplatkům“ s rizikem trestního stíhání vyhnou popíši níže. Ale i po jejich zaplacení je úspora zřejmá. Když jsem kupoval objektiv Canon EF 400mm f/5,6 L USM, ušetřil jsem i po zaplacení poštovného, cla a DPH téměř 15 tis. korun, za což byl nejvýkonnější blesk od Canonu.

Že se s křehkou fototechnikou na cestě něco stane se opravdu nemusíte bát, krabice je pečlivě zabalená. Je v ní velké množství nafouklých bytelných pytlíků, ve který bude každý objektiv jako v bavlnce. Pro cestu si lze zvolit dražší formu poštovného, která zajišťuje vyšší pojištění zásilky. Na vyclívací poště strávíte okolo 45 minut. Nejdříve si vyzvednete doklady od zásilky, na stejném patře naběhnete k celníkum, kteří vám po přepočítání vystaví složenku na clo a DPH. S tou pouze seběhnete do přízemí (to v případě Prahy 5), kde je běžná poštovní přepážka a tam složenku zaplatíte. S ústřižkem od složenky opět nedočkavě běžíte zpět za celníky, kteří vydají doklad o zaplacení cla a DPH. Poté se vrátíte tam, kde jste začali a balík vám konečně vydají. Poprvé asi každý jako já nevydrží a začne se ihned do balíku dobývat., asi si nepamatuji větší úlevu, než když jsem objektiv na poště vybalil.

Příklad konkrétního nákupu
Již s pocitem, že to není nic obtížného, jsem se po půl roce po prvním nákupu rozhodl nakupovat opět. Potřeboval jsem širokoúhlý objektiv, k němu sluneční clonu, kvalitní fotobatoh a 1GB paměťovou kartu. Dolar byl na svém rekordním minimu, proto jsem příliš neotálel a jednoho březnového večera jsem začal nakupovat. Objektiv Canon 17-40/4 L USM, sluneční clonu EW-83D II, fotobatoh Lowepro Nature Trekker AW II a 1GB Extreme III Compact flash kartu v celkové ceně 39 tis. korun jsem pořídil v USA se zaplacením dopravy, cla a DPH za 29 tis korun. Úspora tedy byla ¼ ceny bez vystavení se trestnímu stíhání. Cenu navíc výrazněji zvýšilo vyšší poštovné, fotobatoh měl přes 4 kilogramy. I tentokrát přišla zásilka za šest dní, vše pečlivě zabaleno ve velké krabici. Obecně nejvýhodnější je pořizovat si v USA kvalitní drahé objektivy, v cenně více jak 30 tis. korun, úspory jsou pak značné.

Jak to jde úplně nejlevněji
S rizikem vystavení se trestnímu stíhání máte ještě jednu možnost. Pokud chcete mít fototechniku za ceny uvedené v úvodu článku (bez cla, DPH a dopravy) a máte náturu pro složitější cestu, čtěte další řádky. Pokud máte v USA známé, kteří se chystají do Čech, objednejte fototechniku na jejich adresu v USA, nejlépe mimo stát NY, vyhnete se tak americké dani 8 %. Tu byste platili, i kdyby jste nakupovali osobně přímo v kamenném obchodě v USA. Až pojedou do Čech, není problém zahodit krabici a tvrdit, že s fotoaparátem (objektivem) do USA už přijeli, pro větší klid můžou techniku třeba oblepit izolepou, aby nevypadala jako nová.

S americkou daní 8 % si můžete při návštěvě New Yorku nakoupit i osobně a mít tak dopravu pod kontrolou. Navíc, když ke dvou starším objektivům v brašně přidáte při návratů třetí, nikdo si toho nevšimne. Při opravdu drahých teleobjektivech zaplatí úspora dokonce i cenu letenky do USA.

Nerad bych, aby to vyznělo, že někoho navádím k trestné činnosti, jen mi přišlo účelné zmínit i tuto alternativu. Navíc s vědomím toho, že tyto tajné dovozy běžně probíhají. Pokud si objednáte zboží přes internet americkém obchodě, celníkům tato krabice neunikne, je na ní viditelně napsáno odkud je, jaké zboží a za jakou cenou v ní je. Možností je i „přebalení“, někdo v USA zboží vyndá a dá do neoznačené krabice, kterou pak pošle do Čech.

Problematická záruka

Aby to vše nebylo pouze růžové, má nakupování v USA jednu vadu, pro někoho právem nepřekonatelnou, a tou je uplatňování záruky na zboží. Nečekejte, že se zbožím nakoupeným mimo Evropu pochodíte v českém servisu. V Čechách můžete uplatňovat záruku pouze na zboží zakoupené v EU a ani to není vždy stoprocentní. K fototechnice je sice možné přikoupit rozšířenou celosvětovou záruku „MACK warranty“, problém je v Čechách opět pravděpodobně nepochodíte, jinde v Evropě třeba ano. U objektivů, které mají jednoduchou konstrukci, lze záruku oželet, u digitální zrcadlovky je to na zvážení. Cena digitální fotoaparátů navíc není o tolik nižší. Ne každý to riziko podstoupí, ale jsou i tací, kteří mají fotoaparát z USA.

Ne že by záruka na zboží zakoupené za oceánem nebyla, je, ale musíte jí uplatňovat pouze tam kde jste nakoupili. To znamená dát fotoaparát do krabice a poslat ho prodejci, na což asi nebude mít každý nervy. Možnosti sednou do letedla a zaletět si vyřídit si reklamaci osobně asi nikdo nevyužije.

Závěr
Článek jsem napsal s vědomím, že pravděpodobně nevyjde. Myslím si, že přední prodejci fototechniky v Česku neuvidí tyto řádky s nadšením, ale moc dobře vím, že alternativu nákupu mimo ČR nebude riskovat každý. Tzn., stále bude hodně těch, kteří si připlatí. Také doufám, že to nevyznělo tak, že někoho navádím k trestnému činu. Jen jsem chtěl zmínit skutečnost, která se díky místní přemrštěným cenám stává běžnou praxí…

 

 

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav. K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějším oceněním je jedna z hlavních cen soutěže Czech Press Photo.
Ondřej Prosický
Kategorie:  Fototechnika Zkušenosti
Vloženo: 28.08.2007
Facebook Twitter Linkuj Google Digg Delicious

Komentáře k článku

18.02.2013 (06:58)

Every new visit i have always a new stuff of information in your blog. Really your blog, is marvelous. Thanks for stuff

15.01.2011 (06:59)

... Dalsi detajl: zde si photografove stale nakupuji ty nejnovejsi modely fotaku, ktere vice mene prichazi na trh jednou za rok. Tech starych se hned zbavuji. V jinych slovech, muzete zakoupit fotak rok stary za polovicni cenu a v perfektnim stavu. Jinak souhlasim, v USA jsou absolutne nejnizsi ceny za technologii. Prominte za preklepy...preji stesti.... Milan / Los Angeles :-)

15.01.2011 (06:53)

- kde treba Cameta Camera take prodava. Co se tyce placeni, tak kupovani pres Internet je v USA velmi zabehle, bezpecne, a navic jste chranen spotrebitelskym zakonem, ktery je v USA nejsilnejsi na svete. Rada: vzdy nakupujte na kreditni kartu. Nikdy ne poukazkou a sekem. V pripade, kdyby jste byli se zbozim nespokojeni, zavolejte na kreditni kartu (banku) a zastavte platbu. To muzete udelat kdykoliv do 6 mesicu po nakupu. Dealeri o tom vi a tak proto se snazi s vami dealovat ferove.Pokracovani

15.01.2011 (06:46)

.... V USA je mnoho lepších Photo dealerů nez BW Photo, kteří vám nabídnou kvalitní zboží. Mezi nejznamejsi patri: Cameta Camera ve state NY (www.cametacamera.com), Samy's Camera v Los Angeles (www.samys.com) a Calumet v Chicagu (www.CalumetPhoto.com). Calumet a Samy's jsou vysoce profesionalni dealeri s nejlepsim vyberem a nejkvalitnejsim zbozim ve USA. Ty vam nikdy neprodaji Gray Market zbozi. Dale bych se rad take zminil o eBay (www.eBay.com) - obdoba ceskeho Aukra .... Pokracovani

15.01.2011 (06:37)

.... Nicméně, lepší ceny nabízejí na tzv: Gray Market zboží. Tyto ceny jsou zhruba o 20 procent nižší. Gray Market zboží je zboží, které se nebylo přivezeno do USA legální cestou a přes legálního distributora. Toto zboží nemůžete dát do servisu nikde v USA. Musite ho vyvézt do Kanady a nebo do Evropy. Proto Photo Dealeři se dali dohromady a začali nabízet tzv. Mack Warranty. Kdykoliv vám tedy někdo nabídne Mack Warranty, hned by jste měl vědět, o co se jedná.... Pokračování....

15.01.2011 (06:33)

Vcelku je to vše pravda, co jste tady napsal. Jako fotograf, žijící v USA bych rád doplnil pár důležitých detajlů, které jsem ve vašem článku nenašel. Nemám ponětí, jak se B&W Photo dostalo na takovou důvěruhodnou pozici v očích českých fotografů. Já osobně jsem od nich nikdy nic nekoupil a to z následujících důvodů: BW Photo je stejně drahé, jako každý jiný photo obchod v USA. Pokračování....

14.01.2011 (15:38)
icon Marek:

Dobrý den. Môj spôsob nákubu je asi nezvyčajný no najprv som si šporil peniaze a teraz idem kúpiť celú fototechniku. . A riešim takýto problem že , keď prídem do bhphotovideo tak niektorý z objektívom nebudú mať na sklade je to málo pravdepodobné ale aj tak sa bojím. A ďalši je ten že fototechniku pobalím do batohu a vrátim sa spať. a nebudú ma chcieť pustid. dočítal som sa že ak pristanem v nemecku alebo francúzsku tak sa vyhnem clu. Ďakujem za odpovede.

14.01.2011 (14:16)

ja idem skusit ebay. ceny su podobne ako keby som bral z usa a da sa vybavit aj bez cla ak je predajca ochotny oznacit balik ako "gift". nasiel som napr. http://stores.ebay.co.uk/HKBNS-Shop ma zdarma shipping a oznaci na poziadanie GIFT.

24.11.2010 (20:13)

4 JM: Právě uvažuju o něčem podobném - koupi objektivu z Hong Kongu. Jsi ochotný se podělit o konkrétnější zkušenosti a tipy na obchody? Předem díky! :-)

24.10.2010 (12:02)
icon jm:

Ahoj, bhphoto je super. Nicmene nejcasteji nakupuju fototechniku pres ebay. Mam tam jiz nekolik mnou overenych prodejcu z Honk kongu od kterych jsem nakoupiul nekolik novych objektivu. Doprava je vetsinou zdarma...cena casto polovicni oproti MOC v CR a da se domluvit i tak, ze na balik napise nizsi cenu a neplatite zadne clo :) ano i zde je riziko...ale mam za sebou asi 30 nakupu a 100% uspesnot :)

19.09.2010 (22:47)
icon Honza:

Ahoj přátelé focení.Já jsem nakupoval z USA přez www.mojeamerika.cz a spokojenost. :-) Na stránkách mají kalkulátor ,takze člověk má hned představu na kolik to vyjde i s dopravou.

04.09.2010 (11:36)
icon Sona :

Chcete za nákupy do NY? Deset let jsem žila v USA a znám velice dobře obchody, kde se nejlépe nakupuje.Mohu nabídnout své služby, jako průvodce po celou dobu pobytu. Zajistím letenky a ubytování maximálně pro čtyři osoby. Mám v USA auto a tudíž doprava není problém. Orientační cena včetně letenek, dopravy autem a ubytování je 30 000,- 40 000,- na osobu. Cena může být i nižší, podle typu ubytování a počtu osob. Ubytování by bylo zajištěno ve státě NJ asi 20 minut vlakem od NY city. Nejlépe se nakupuje v NJ, kde se neplatí taxa při nákupu, jako v NY. Podíváte se do obchodů, které není možné navštívit v NY. Mohu zajistit i přepravu objemnějších věcí do Česka a nebudete muset platit clo. Pokud máte zájem můžete mě kontaktovat na telefonu 777 044 272. V listopadu odletam na měsíc do USA V tomto terminu mohu zajistit ubytovani na jakoukoliv dobu. Min. počet osob 2 a max. počet 4. Délka pobytu může být i kratší.

30.08.2010 (03:06)

http://lochneska.cz/nakupovani-anglie -seznam a popis nejlevnějších obchodů v anglii - potraviny, domácí potřeby, oblečení, internetový nákup

13.04.2010 (23:29)

Ahoj lidičky Do NY se chystám koncem srpna a krámeček BH samozřejmě navštívím. Pokud máte zájem něco drobného přivést můžete mi napsat na masox@klikni.cz dále mne zaujala věta: ...objednejte fototechniku na jejich adresu v USA, nejlépe mimo stát NY, vyhnete se tak americké dani 8 %.... dost jsem ji neporozuměl,(to bude cena ještě menší než je uváděna na netu?) můžete ji prosím trochu rozvést? děkuji Slávek

13.04.2010 (21:09)
icon Mirek:

Ahoj všichni... Povídání o nákupu v USA jsme zde četli, snad jen potvrdím, že za ušetřené peníze se tam vyplatí podívat se a koupit, co člověk zde pořídí draho. Zmínka o Dubaji je to NEJ, co se zde napsalo!!! A je zde někdo, kdo má podobnou zkušenost s HongKongem nebo Pekingem? Kdo rád létá a při ceně letenek dnes, není snad ani co dodat. PORAĎTE!!! ...nebo se tam někdo vydá???

Strana: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ]

Přidat komentář:
Jméno: *
Email: 
Text: *
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je třikrát tři? *