Autor

ZOO Praha, Česko, červenec 2017
Foto: Petr Hamerník

Ondřej Prosický, QEP

 *1977, fotograf

Autor studoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na Vysoké škole báňské v Ostravě. Od cest za aktivními sopkami a studia odlehlých národních parků se dostal až k intenzivnímu fotografování divoké přírody. Na cestách za fotografováním přírody nyní tráví většinu roku.

Ve své tvorbě se zaměřuje na fotografování živé přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Při cestách za přírodou navštívil většinu míst kontinentální Evropy, jižní Atlantik, Arktidu, Afriku, Asii a do tropických oblastní Střední a Jižní Ameriky se vrací fotografovat zvířata každoročně.
V Česku se kromě fotografování intenzivně věnuje popularizování živé přírody a upozorňuje na problémy spojené s rozmachem fotografování přírody nejen v chráněných oblastech a národních parcích.

K jeho klientům patří nakladatelství a vydavatelé časopisů, reklamní agentury i správy národních parků. Své fotografie zvířat prodává v desítce fotobank napříč celým světem. Od roku 2006 spolupracoval s českým zastoupením firmy Canon a roce 2019 přešel na systém Sony.  
Své zkušenosti pravidelně publikuje v článcích (stálý spolupracovník redakcí, případně člen redakční rady) a na přednáškách.

Autor od roku 2006 sám organizuje fotografické workshopy v Česku, v Kostarice a ve Finsku, kterých se již zůčastnilo přes 1200 fotografů. Má za sebou čtyři desítky autorských výstav a k jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009.

V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer), jako prvnímu v kategorii Wildlife Photography, a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP European Landscape Golden Camera 2011. Nejnovějšími oceněními  jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo, GDT European Wildlife Photographer of the Year a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Tsurui, ostrov Hokkaido, Japonsko, únor 2017
Foto: Michal Dobeš

Klienti:
Extra Publishing, Slovart, Czech Press Group, Jabor, ZOO Praha, Lesy ČR, New Deal Communication, Hummingbird Society, Museum Beskyd, Bespoke Design, Canon CZ, Wildlife Conservation Society Kabul Afghanistan, Quo Brno, Burda Media, Terrasoft, České Švýcarsko o.p.s., Fotoinstitut, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Český Rozhlas, TV Nova, Česká televize, Alka Wildlife, Megapixel.cz, Ekocentrum Karlovy Vary, Regionální rozvojová agentura Bílé Karpaty, ČSOP Salamandr, Kubicek Balloons Brno, Meopta, Čmelák - Společnost přátel přírody, KRNAP, Rezekvítek, Botanická zahrada Praha, Canon Slovakia, OTOP BirdLife Poland, Greenpeace ČR, Česká společnost ornitologická, ČSOP Carpathia, Meopta, Beleco


Publikační činnost:
Outdoor, Příroda, Koktejl, BBC Wildlife, National Geographic Česko, Lidé a Země, ArtPhoto Magazine, Daily Mail, Travel Professional Magazine, Journal of ZOO and Aquarium Research, Květy, Photo Life, Naše příroda, Ptačí svět, Ekolist, Outside, Exota, FOCUSmagazine, Digitální fotomagazín, Šumava, Moje země, Travel Focus, MF Dnes, FotoVideo, Lidé & hory, OutdoorGuide, Lesnická práce, Krkonoše a Jizerské hory, Svět myslivosti, Krásný venkov, Ochrana přírody, 100+1, Venkov a styl, Týdeník Televize, Živa

Rio Blanco, Kolumbie, říjen 2015
Foto: Petr Izdný