Ohlasy účastníků

Ohlasy účastníků na fotografické akce

Fotografický workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2012

Děkujeme za fotky i za super organizaci celé akce, bylo to přínosné a ještě moc fajn k tomu, pan fotograf, na to jak je známý a renomovaný, byl velký sympaťák s pochopením pro amatéry, všichni jsme byli nadšení!
Zuzana Mičánová, Fotografický workshop pro AOPK, květen 2023

Za mě byl workshop super, fajn parta. Jako „krajinář“ jsem se musel zaměřit na focení z jiné perspektivy, naučit se pracovat a přesně manuálně ostřit s makro objektivy, což je úplně jiná disciplína. A po tomto workshopu asi ten makro objektiv do výbavy přikoupím. Hrát si co půl hodiny s jednou květinou mi taky parádně vyčistilo hlavu. Ondra to měl dobře zorganizované, vyhledávání míst a tipy na místa s výskytem květin bylo taky skvělé (vrcholem byl střevíčník), já sám bych se tam ztratil. Věnoval se nám, různé tipy, rady, doporučení, posouzení fotek, namísto toho, aby upřednostnil sebe. Ale to je u Ondry obvyklý standard a proto jsem s ním byl už na 3 workshopech a pokud bude nějaké další pro mě zajímavé téma, rád pojedu zase…
Jiří Soural, Workshop Orchideje v Bílých Karpatech, květen 2023

Fotografický workshop Květy rostlin v Bílých Karpatech s Ondřejem Prosickým byl pro mne velkým zážitkem, z nějž jsem si odnesl krásné snímky i vzpomínky.
Ondřej je kamarádský průvodce a profesionál, který každému dovede poradit a inspirovat jej.
Petr Švarc, Workshop Orchideje v Bílých Karpatech, květen 2022

Ahoj Ondro, moc děkuji za poslané informace, ale hlavně za víkendový workshop, který byl opravdovým žážitkem a hlavně naplněný spoustou pro mě zajímavých informací. Super, díky!
Bára Kadlecová, Workshop Orchideje v Bílých Karpatech, květen 2022

Fotografická cesta Orchideje na polostrově Gargáno, duben 2023

Byl jsem moc rád Ondro , že jsem se dostal na tvůj workshop  a děkuji ti za skvělý zážitek. Moc rád budu na ten víkend vzpomínat. To jak dokážeš popsat svoji filozofii focení, jak se umíš podělit o své know-how  s ostatními (což je dnes vzácné) a jakou skvělou atmosféru umíš udělat je prostě fantastické. Doufám, že se zase na nějakou tvoji akci dostanu – a už teď se těším.
Jaroslav Frank, Dravci a sovy na Vysočině, březen 2020

Říká se do třetice všeho dobrého a zlého nebo také třikrát a dost. Mé dva dny s profesionálním fotografem ale potvrdily, že v případě Ondřeje to ani náhodou neplatí. Určitě pojedu zas.
V minulých letech jsem byl s Ondrou na dvou workshopech, vždy to byly akce, kde se mi povedly skvělé fotky a naučil jsem se spoustu nových věcí. Proto jsem se letos rozhodl využít nabídky a strávit s Ondrou dva dny na téma ptáci v české, respektive moravské přírodě. A nadchlo mě všechno. První den hledání ptáků v přírodě, stopování dudka a vlhy pestré, příprava místa focení na další den a k tomu mnoho užitečných rad. Druhý den od půl šesté ráno venku, letovky kvakoše nočního, pak dvě hodiny v krytu u hnízda krmícího lejska bělokrkého. A odpoledne hejkal a čekání na vlhu v pálavských kopcích. Ta sice nepřist&aacu te;la na naší připravenou exkluzivní větev, ale i tak její průlety kolem byly i tak zážitek. Bylo to moje první setkání s tímhle nádherným ptákem. Příště určitě sedne.
Ondřeji, díky za skvělé dva dny. Daly mi hodně podnětů k focení zvířat ve volné přírodě. Vždycky jsem se soustředil na to, „aby to bylo zblízka“, ale teď vím, že to jde i jinak.  Nově se dívám na nastavení fotoaparátu pro různé situace a světelné podmínky i na finální zpracování snímku.
A navíc - skvělá relaxace s pohodovým člověkem, který je profesionál každým coulem. Těším se na příště
Roman Fišer, Den s profesionálním fotografem zaměřený na divočinu, květen 2019

Ahoj Ondro, včerejší workshop na motýlech se mi líbil.
I když jsem slyšela tvoje úvodní povídání již víckrát, vůbec mi to nevadilo, ba naopak, protože opakováním se mi tvoje rady dostávají dostávají více "pod kůži".
Bylo fajn, že byl prostor a čas si vyzkoušet různé objektivy a v klidu si procházet různá místa ve skleníku. Úplně skvělé bylo to, že bylo zavřeno pro veřejnost, protože si vůbec neumím představit se tam motat mezi běžné návštěvníky. Zajímavé byly také různé úhly pohledů, názory a zkušenosti ostatních fotografů.
Znáš mě, že fotím hodně, takže fotek mám poměrně dost a samozřejmě je hodně odpadu. Nicméně jsem s fotkami spokojená. Jsem taky ráda, že jsem mohla vyzkoušet zase něco úplně jiného, než jsem fotila doposud, a také jsem vyzkoušela až do sytosti nový makro objektiv, který jsem měla v podstatě poprvé v ruce a kupovala jsem ho hlavně pro účel tohoto workshopu. Určitě ho vezmu občas do ruky a budu zkoušet fotit různý hmyz nebo kytky. Kytky nikam neodlétnou, takže se na nich budu učit, pak teprve přejdu k pohyblivějším objektům :)
Je tolik krásných věcí, které se dají v přírodě pozorovat a fotit, až se tomu nechce někdy věřit. Workshopy s tebou mě naučily dívat se na přírodu jinak než dosud a vidět věci, které jsem dříve nezaznamenala. Dokážu stát pod stromy na zahradě hodiny, poslouchat a pozorovat ptáky a užívat si nádheru okolo nás. Díky ti za to.
Také děkuji za cenné rady ohledně případného pořízení "nového" foťáku.
Posílám pár fotek ze včerejška, abys viděl, jak jsem se s focením ve skleníku poprala.
Předem díky za připomínky.
Měj se fajn a někdy zase na shledanou na nějakém semináři. Těším se na tvoje fotky z tvých cest po světě a povídání o zvířatech.
Alena Vanžurová, Fotografování motýlů, skleník Fata Morgana, duben 2019

Tak se zdá, že jsem už na Ondrových workshopech závislá … Nedělní workshop v pražské ZOO byl opět skvělý a moc jsem si ho užila.
I když jsme s kamarádem byli na stejném workshopu před rokem, byl ten letošní zase něčím jiný. Těšili jsme se na focení volavek popelavých, které v této době hnízdí a mají mladé a v pražské ZOO je skvělá příležitost si je ze strategicky výhodných pozic nafotit. Nezůstali jsme ale jen u focení volavek. K vidění bylo spousta zvířat v zajímavých situacích a naše trpělivost byla většinou odměněna skvělými možnostmi záběrů. Ne všechno se vždycky povedlo tak, jak bychom si představovali, ale vůbec nám to nevadilo. Setkání nebylo totiž jen o samotném focení, ale také o spoustě dalších informací, o které se s námi Ondra podělil. Den byl od rána do odpoledních pěti hodin nabitý zážitky. Pokud ještě váháte, zda se nějakého semináře s Ondrou máte zúčastnit, tak já vám to vřele doporučuju. Už se těším na další setkání, další focení a další bezprostřední vyprávění Ondry o zážitcích z jeho cest za divokými zvířaty do všech možných koutů světa. Tak trochu mu to tiše závidím …
Alena Vanžurová, Fotografování zvířat, ZOO Praha, duben 2019

Na workshop "Zvířata v ZOO" jsem se hodně těšil a zároveň se trochu obával. Zrcadlovku jsem si totiž pořídil před necelým rokem a podobného workshopu jsem se zatím nikdy nezúčastnil. Navíc s výsledky své dosavadní práce nejsem zatím spokojen tak často, jak bych si představoval. Proto ty obavy, co vlastně očekávat nebo jestli nebude náplň nad moje schopnosti a technické vybavení. Musím říci, že obavy se po prvních minutách naprosto rozplynuly a celý den utekl jako voda v přátelské tvůrčí atmosféře. Je úžasné vidět, jak i drobná změna naprosto zvedne kvalitu mých fotografií. Spoustu poznatků a pouček sice teoreticky znám, ale teorie je k ničemu, když si je prakticky nevyzkou& scaron;& iacute;m. A právě workshop mi umožnil zažít si spoustu užitečných postupů pod vedením vynikajícího profesionála. Do ZOO chodím pravidelně, mám odtud nespočet fotografií. Přesto jsem si z workshopu odnesl úplně nové - buď jiný (lepší) pohled na zvířata, která běžně fotografuji, nebo fotografie zvířat, která jsem dosud z různých důvodů při fotografování opomíjel. Ano, úžasné fotky jdou pořídit i tam, kde bych to před absolvováním workshopu nečekal.
Workshop můžu jedině doporučit a Ondrovi tímto ještě jednou děkuji.
Václav Matouš, ZOO Praha, duben 2019

Ahoj Ondro, včerejší akci jsem si ohromně užil a mám pocit, že jsem se zase trochu posunul.
Karel Ráž, ZOO Praha, 2019

Rád bych Vám poděkoval za absolvované školení. Byl to pro mne příjemně strávený den a užitečný pro mé budoucí sváteční focení. Jak už jsem naznačil, důležitá je pro mě praktická ochrana přírody a fotím pro radost a také dokumentačně, abych zachytil výsledky mého snažení. Ale i tak platí – když fotit, tak proč blbě, když by to mohlo jít pěkně a zajímavě. Ještě jednou dík.
Kamil Lisal, Den s profesionálním fotografem zaměřený na zvířata, květen 2019

Ondro díky za super víkend v Českém Švýcarsku bezva parta a výborně připravené co se týče organizace a výkladu praktického focení v terénu a  na učebně moc mě to posunulo no jako vždy ještě jednou perfekt  a dík   a těším se na další setkání.
Karel Ráž, Workshop Krajina Českého Švýcarska, září 2018

Vysoká škola za víkend. Kdo nechce s trochou nadsázky „ztratit“ rok fotoživota na vysoké škole při poměrně nudném předmětu Krajina a má zájem se něco nového naučit, tak ten ať se bez váhání přihlásí na fotografický krajinářský workshop Ondřeje Prosického. Podle mé osobní zkušenosti se člověk s průměrnými znalostmi během několika dnů může od Ondřeje naučit mnohem více než za celý semestr ve školních škamnách. Ondřej je erudovaný profesionál – špička ve svém oboru – který se s vámi bez váhání podělí se svými bohatými celoživotními zkušenosti, které jsou k nezaplacení. Posun ve vnímání krajiny a hlavně v možno stech vy užití světla (nebo tmy) je obrovský, otevírají se netušené obzory:-) Pro mne nový start a impuls. Děkuju. Empatický přístup, ochota pomoci a schopnost konkrétně poradit, hluboké odborné znalosti z mnoha oborů a především úžasná osobnost, profesionalita a nakažlivé nadšení pro věc. Proč se tedy neučit od nejlepších?
Michaela Dusíková, Workshop Krajina Českého Švýcarska, září 2018

Ahoj Ondro. V uplynulém víkendu jsem absolvovala (s dalšími účastníky) tvůj workshop, který už byl mým čtvrtým setkáním s tebou. Tentokrát jsem si vybrala jako téma krajinářský seminář v Českém Švýcarsku a můžu říci, že to bylo super.
Při pročtení propozic jsme měla sice trochu obavy, zda to všechno fyzicky zvládnu, ale nakonec se mi to podařilo, i když chvílemi mi bylo trochu ouvej.
Obdivuji zejména tvoji bezchybnou přípravu a organizaci, výběr míst, dokonalé načasování určitých okamžiků, které jsem ale jako krajinář začátečník neuměla asi vždycky úplně správně uchopit a využít. To ale nevadí, ráda si to někdy zopakuji a doufám, že se posunuji správným směrem. Rozhodně to bylo velmi inspirující a otevřelo mi to další dimenze fotografování.
Další věc, která mě na tvých workshopech vyhovuje, je tvůj přístup k lidem, komunikační schopnosti a trpělivost. Zkrátka ze semináře mám příjemný pocit spokojenosti.
I když fotím zrcadlovkou už osm let, tak je stále přede mnou mnoho a mnoho věcí, které bych se ráda naučila. Doufám proto, že mi zdraví dovolí, abych se zúčastnila dalších tvých workshopů a náležitě si focení užívala.
Alena Vynžurová, Workshop Krajina Českého Švýcarska, září 2018

Fotoexpedice do Finska za medvědy a rosomáky, září 2018

V rámci stmelování kolektivu jsme v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR vyhlásili zaměstnaneckou fotosoutěž  s cílem vytvořit stolní kalendář. A jako bonus byla vyhlášena cena za nejlepší snímky - dvoudenní fotokurz. Jméno jednoho z předních fotografů přírody Ondry Prosického je již v našich kruzích dost známé a tak jsem s volbou dlouho neváhala. Zadání Ondra nedostal jednoduché: fotokurz pro 14 zaměstnanců Agentury s naprosto odlišnou fototechnikou, zkušenostmi i profesním zaměřením. Úkolu se Ondřej zhostil bravůrně a profesionálně tak, že všichni odjížděli spokojeni nejen s kvalitními fotografiemi ve svém přístroji, ale i s novými poznatky o zpracování snímků v grafických programech. Svítání v mlze na hřebenech Jeseníků, noční obloha na Pradědu i makro focení hmyzu na podmáčené podhorské louce, to vše bylo doprovázené radami zkušeného lektora a vedlo ke společným nezapomenutelným zážitkům.  Osobní přátelská atmosféra a empatická povaha lektora byla bonusem ke kvalitní fotografické práci. Už nyní se všichni těšíme na další obdobnou firemní akci s Ondrou Prosickým. Moc děkujeme. 
Květa Černohlávková (AOPK ČR), Jeseníky, květen 2018

Musím ti moc poděkovat, kurz byl fantastický. Pro mě to byla velká životní zkušenost a budu na to moc rád vzpomínat. Pokud mi čas dovolí, tak se snad potkáme na nějakém tvém dalším kurzu.
Pavel Kunetka, Dravci a sovy, Vysočina, listopad 2017

Když jsem v únoru tohoto roku dostal cestu do Finska jako dárek byl jsem hodně překvapený a nemohl se dočkat. Cesta byla objednaná pod vedením známého fotografa přírody Ondry Prosického. Na mě už zbylo pouze čekat až bude září, vše ostatní bylo zařízeno a musím říct že do posledního detailu. Na informace, či odpovědi na naše dotazy nebylo nutné nějak dlouho čekat a odpověď vždy dorazila. Nejlepší na výletě byla určitě zpráva, která měla být spíše pro pobavení “Ondra nasazuje TC 2X dnes přijde Rosomák”, no a on opravdu přišel! Takže pokud fotíte divokou přírodu a chcete si jí s fotoaparátem vychutnat a přitom s tím nemít žádné starosti, tak se určitě na Ondru obraťte budete spokojeni.
Vladimír Šebík, Medvědi a rosomáci ve Finsku, duben 2017

O cestě za medvědy do Finska jsem uvažoval delší dobu. Ale nebyl nikdo, kdo by se přidal a samotnému se mi nechtělo. Když přišla nabídka od Ondry Prosického moc dlouho jsem se nerozmýšlel. Psal se rok 2016. Nemohl jsem se tehdy dočkat až bude září. Sever mám velmi rád a finská příroda nezklamala. Oblast Karelie, kde jsem setrval pět dní u medvědů mne doslova dostala. A ještě než jsem odletěl zpět domů, věděl jsem, že se tam musím vrátit. Za pět měsíců od prvního návratu jsem platil letenku na další rok. Píše se rok 2017. Druhá cesta byla pro mne snad ještě lepší. Myslím, že jsem se více díval a vnímal samotnou přírodu a to co se tam odehrává. V mnoha případech jsem se přistihl, že se více dívám než fotím. Ono pozorovat volně žijícího medvěda jak například přeplavává menší jezero je zážitek sám o sobě. Kdo to může říct, že to spatřil? Nebo vidět ve volné přírodě rosomáka? A ještě pořídit jeho fotografie?
Parta byla opět skvělá tak jako rok předtím. Byla legrace a dobrá atmosféra po celou dobu pobytu. A to je hlavní. Ondra je profesionál každým coulem a myslím, že mnoho lidí se o tom již přesvědčilo při jeho cestách. S Ondrou jsem byl  nekolikrát mimo republiku na jeho akcích. Zcela jistě to nebylo naposledy! Co je také důležité, že lidem poradí jak si na lepší fotografie zajít. Cesty má opravdu dobře připravené a vše dobře klape. Myslím, že se vyplatí také poslouchat jeho rady ohledně focení. Sám jsem se přesvědčil. Pokud toto někdo čte a ještě si není jistý zda se s Ondrou někam vydat a třeba právě do Finska na medvědy, věřte mi, že nešlápnete vedle!
Michal Mašík, Medvědi a rosomáci ve Finsku, duben 2017

Moc děkujeme za dnešní úžasný fotokurz ve skleníku Fata Morgana v Praze!!! Když jsme s Tebou v loňském roce absolvovali kurz "Den s profesionálním fotografem" byli jsme naprostí nováčci se sotva vybalenými zrcadlovkami, ale Tys nás naprosto nadchnul pro fotografii jako takovou, zvláště pak fotografii přírody. Proto jsme dnes nemohli dospat, abychom se s Tebou znovu sešli na dalším kurzu, který nás posunul o další mílový krok dopředu. Opět jsi nás utvrdil v tom, že jsi naprostý profesionál nejenom co se fotografie týče, ale i přístupem k výuce nás  naprostých amatérů. Moc se těšíme na další Tvoje kurzy a vřele bychom je doporučili i ostatním, nejen začínajícím fotografům. S díky a pozdravem Karolína a Fanda Krtilovi.
Karolína a František Krtilovi, WS Orchideje ve Fata Morgana, březen 2017

Když jsem přemýšlel nad tím, jak ve zkratce shrnout těch osm dní focení na japonském ostrově Hokkaidó letos v únoru, napadlo mě něco jako klišé znějící „fotoorgie“. Ať to tak vyzní nebo ne, je to pravda. Všechno bylo na svém místě. Orli, jeřábi, výr, lišky, jeleni sika… dokonce i ledové kry připluly z Ochotského moře do zálivu Shiretoko. Do toho parádní světlo. Co víc si přát.
Díky Ondrovu know-how, skvělému naplánování, výběru ubytování a v neposlední řadě pak výběru skvělé party, nebylo během našeho putování na programu ani jedno hluché místo. Celkově to byl zážitek, který se mi zaryl hluboko pod kůži, ze kterého budu ještě dlouho čerpat. A pokud bude možnost, rád si ho v budoucnu zase zopakuji. Vivat onsen! :)
Michal Dobeš, fotografování orlů a jeřábů v Japonsku, únor 2017

Pokud chcete pořídit hezké fotky exotických motýlů  bez nutnosti kupovat letenku do tropů, je tento workshop ideální příležitostí. Z workshopu budou těžit jak začátečníci, tak i pokročilí. Workshop se koná vždy v pondělí, kdy je skleník Fata Morgana veřejnosti uzavřený. Kromě pár zahradníků a dvou akademických malířek máme skleník sami pro sebe. A co je důležité - můžeme si vzít s sebou stativ, což v běžném provozu návštěvní řád zakazuje - bez něj je ale pořízení řady fotek obtížné. Pro Ondru je typické, že stejně jako pečlivě a systemticky plánuje každou svoji fotku, se stejnou péčí se věnuje i přípravě workshopů. Začínáme hodinovým teoretickým úvodem v zasedačce. Zde se vzájemně seznámíme a Ondra zjistí, jak dlouho fotíme, jakou máme techniku a co bychom si chtěli z workshopu odnést. To umožňuje Ondrovi individálně se věnovat jednotlivým účastníkům v průběhu kurzu. Poté následuje teoretický výklad, ve kterém se Ondra snaží předat své zkušenosti z dlouholeté praxe. Povídáme si o vhodném nastavení foťáku, kompozici i o cílovém zpracování fotografií. Poté se přesouváme do skleníku. Hledáme zajímavé objekty k focení a pak už se ozývá jen cvakání závěrky. Ondra prochází mezi účastníky a v případě zájmu přispěje radou. Zde se krásně ukazuje, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž :-) V každou celou hodinu je  pro zájemce možnost konzultace s Ondrou v horní části skleníku. Většinou je tam fronta, o dobré rady má každý zájem. Tak si dlouhou chvíli krátíme focením dalších motýlů.  Hlasité kručení opět prázdného žaludku mě přivádí zpátky do reality a já zjišťuji, že den ve skleníku utekl jako voda. Pomalu balíme a setkáváme se k závěrečnému zhodnocení. Zájemci se pak mohou ještě vrátit  a fotit až do úplného vyčerpání svého, případně baterií, nebo paměťové karty. Většina z nás to ale balí a vydáváme se domů, naplněni zážitky a vědomostmi, utahaní a zároveň odpočatí relaxačním focením motýlů v teple tropického skleníku. Všichni vypadají spokojeně, díky Ondrovi to stálo za to. Tak zase za rok?
Eva Macháčková, WS Motýli ve Fata Morgana, duben 2016

Fotoexpedice do Finska za medvědy a rosomáky, duben 2018

Před absolvováním kurzu jsem se řadil do kategorie začínajících. Po absolvování kurzu, který byl skvělý, se nebojím zařadit do kategorie středně pokročilých. Hodně jsem se naučil a přivezl si spoustu krásných fotek, včetně letovek! Fotky posílám přátelům z řad amatérských fotografů a jejich hodnocení je velmi pozitivní. Mimo získaných dovedností popsaných v „Náplň fotografického kurzu“ jsem velmi oceňoval možnost fotografovat zvířata opakovaně, což ve volné přírodě nebývá. Tam se pěkný záběr naskytne většinou jenom jednou a buď se fotka povede, nebo ne! A kdy bude příští příležitost?! Ani nemusí nastat! Všem zájemcům o fotografování zvířat v přírodě WS doporučuji a tebe Ondro zdravím a přeji Ti hodně krásných fotek.
Václav Hronek, WS Dravci a sovy, březen 2016

V únoru jsem s Ondrou Prosickým vyrazil do Japonska na ostrov Hokkaido. Hlavním lákadlem byla možnost fotit orly východní a jeřáby mandžuské. Akce se vyloženě vydařila. Díky perfektní Ondrově přípravě jsme měli možnost fotit asi všechno zajímavé co se v tomto období dalo - orly východní a mořské, luňáky hnědé, jeřáby, labuťě zpěvné, jeleny siky, lišky obecné, výra Blakistonova a řadu dalších ptáků, z nichž některé ještě ani nemám určené. Dobře poskládaný itinerář, kombinace focení na krmelištích, z lodí i ve volné přírodě. K tomu dobře vybrané ubytování minimalizující přesuny, dost času na samotné fotografování, rada když bylo potřeba,  zhodnocení výsledků, když se něco povedlo. Ve spojení se super počasím perfektní fotografický zážitek.
Zdeněk Macháček, Hokkaido, Japonsko, únor 2016

Musím smeknout klobouček před Tvým WS. Dravci společně s lišákem Ferdou a šedivou grácií v podobě volavky byli v neuvěřitelné kondici a v perfektním stavu. Je úplně jasné,že vše asi nemůže vyjít, ale mě připadalo že vyšlo nakonec vše a to včetně ubytování. Již teď vím,že se určitě zúčastním podzimního WS na Vysočině. Opravdu se mi to líbilo a byl jsem rád, že jsem se mohl této akce stát přímím účastníkem. Škoda že jsou ty dny ještě tak krátké,ale na druhou stranu všeho s mírou.
Ladislav Zálicha, WS Dravci a sovy, březen 2016

Ondro, ještě jednou díky za prima den a přínosný workshop.
Libuše Králová, WS Orchideje ve Fata Morganě, březen 2016

Sice je to už nějaký pátek, ale chtěla bych ti za nás oba poděkovat za prima víkend v Českém Švýcarsku plný zajímavých informací a hlavně focení. Díky pracovní vytíženosti bohužel nemám moc příležitostí vyzkoušet si všechno, cos nám říkal. Naproti tomu Radek nové znalosti testuje téměř denně a je nadšený. Takže díky moc za vše a doufám, že se potkáme na příštím workshopu.
Lenka Zapletalová, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2015

Workshop s Ondrou Prosickým byl skvělý zážitek, z kterého budu žít ještě velmi dlouho. Intenzivní fotografování na překrásných místech, které nemělo chybu.
Martin Podlas, Workshop Kvetoucí příroda Bílých Karpat, červen 2015

Fotografický workshop splnil má očekávání. Pod dohledem Ondřeje Prosického jsme na loukách nacházeli a fotili krásné kvetoucí orchideje, zkoušeli experimentovat s odraznou deskou, blesky, a dívat se na svět chvíli jinak. 
Simona Macháčková, Workshop Kvetoucí příroda Bílých Karpat, červen 2015

Práce na workshopu byla náročná, ale stálo to za to. Odvezli jsme si úžasné zážitky, nové zkušenosti, poznatky a hodně fotek. K tomu všemu nám workshop odkryl krásná zákoutí Bílých Karpat s jejich vzácnou květenou. Zkrátka dostali jsme více, než jsme si mohli přát. 
Tomáš Rajtora, Workshop Kvetoucí příroda Bílých Karpat, červen 2015

Občasnému fotografování přírody zrcadlovkami se věnuji asi 15 let. Jsem samouk, který se učí metodou pokus omyl a radami v publikacích či na internetu. Na workshopu jsem se chtěl se svými schopnostmi posunout dál, což se určitě povedlo. Bílé Karpaty a jejich flóra byly velmi inspirující a Ondřej Prosický je skvělý lektor, oceňuji i jeho citlivý přístup k fotografování přírody na chráněných lokalitách. 
Jan Štefka, Workshop Kvetoucí příroda Bílých Karpat, červen 2015

Fotoexpedice Tropická příroda Kostariky, prosinec 2017

S focením začínám, a tak jsem se velice těšila. Pan Prosický mi vždy poradil, když jsem nevěděla co a jak. Hodně mi to pomohlo. Myslím, že hlavně jeho přispěním mám fotky, které jsem doteď ještě nevyfotila. 
Magdaléna Stýblová, Workshop Kvetoucí příroda Bílých Karpat, červen 2015

Ahoj Ondro, ještě jednou jsem chtěl poděkovat za bezva zážitek s focením v ZOO Praha. Nejdřív jsem se trošku zapotil, když jsem si uvědomil, že nemám stativ…podruhé, když jsem uviděl výbavu všech ostatních a z toho zřejmé fotografické zkušenosti… Ale v týhle partě jsem se necítil ani trošku špatně… Zjistil jsem, že focení v přírodě…(a já mám les za domem) je úžasný…zatím jsem se v podstatě jen díval a nosil ty “záběry" pouze v hlavě. I to už mi dává strašně moc. Ale přeci jen…po nedělním workshopu jsem do toho dostal chuť. A kdy jindy…než teď. čas je vzácnej:)  To co pro byl mě nejkrásnější a nejsilnější zážitek z celé neděle, je však tohle: Ne všichni lidé jsou politiky, obchodníky, prezidenty, myslivce a manažery. Existují taky lidé, kteří polde zvuku třepotajících se křídel poznají druh kolibříky a podle hlasu poznají aru hyacintového. Lidé, kteří vnímají věci kolem a to co vidí dokážou ukázat ostatním. A to je pocit, který cítím ještě teď v sobě… Vím, že je to patetický…ale pro mě je to nejvíc, co jsem si z neděle přivezl:) Tak ještě jednou díky za to!
Vítězslav Tremcinsky, Workshop Fotografování zvířat v ZOO, duben 2015

"Ahoj Ondro,  chtěla bych ti moc poděkovat za sobotní individuální kurz zaměřený na focení psů a na následnou úpravu fotek. Bylo to super.  Fotím už pátý rok digitální zrcadlovkou, nafotila jsem spousty snímků psů a štěňat, zejména v akci, v pohybu, při sportovní kynologii. Měla jsem ale pořád pocit, že by to ještě něco chtělo :). Po sobotě s tebou si myslím, že jsem se zase o kus posunula správným směrem, že jsi mi pomohl otevřít dvířka do dalších tajů focení a hlavně mě to pomohlo také v poznání a pochopení některých technických záležitostí, které mě dosud unikaly. Den s tebou jako profesionálním fotografem byl pro mě původně trochu tajuplný a měla jsem z toho trochu obavy a trému. Povídání s tebou bylo ale velmi příjemné, bezprostřední a opravdu to bylo pro mě velkým přínosem.  Byla bych ráda, kdybychom mohli společně uspořádat ještě další kurz se zaměřením na fotografování psů v akci. Přibrala bych další kamarády, kteří také rádi fotí pejsky a po mém vyprávění o sobotním kurzu jsou nadšeni a rádi by se podobného kurzu také zúčastnili. Těším se na další "fotografické" setkání, na další inspiraci k focení a další nové informace a také vyprávění tvých zážitků z cest do divoké přírody. Ještě jednou díky. Alena Vanžurová"
Alena Vanžurová, Den s profesionálním fotografem, březen 2015

Ahoj Ondro, co se týká hodnocení tvého workshopu, tak musím říci, že to byl jeden z nejlepších, kterých jsem se zúčastnil. Hlavním důvodem je tvůj profesionální přístup, workshop byl na 100% o fotografování a fotografii a byl si tam opravdu pro nás. Sdílení zkušeností, praktické ukázky, jak se dá fotografovat i ve zdánlivě špatných podmínkách a co dělat v různých situacích. Pro mne to bylo velmi inspirativní a kromě zážitků jsem si přinesl hodně témat k zamyšlení. Takže moc děkuji za skvělý víkend a věřím, že jsme se na workshopu neviděli naposledy.
Pavel Uxa, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2014

Ahoj Ondro, chtěl bych Ti velice poděkovat za úžasně vstřícný přístup! Kdokoliv se mě na WS ptal, obdržel ode mne jen samou chválu a doporučení. Doufám, že mi praxe pomůže nějak zúročit získané poznatky. Posílám Ti odkaz na pár fotek, pokud se k nim budeš chtít vyjádřit, budu rád. Snad se pod tíhou kritiky nerozpláču :-) Moc rád jsem Tě poznal, snad někdy na shledanou.
Jaroslav Nečesaný, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2014

Co se týká workshopu, tak jsem si ho užil snad ještě víc, než ty předešlé. Sešli se skvělí lidé a tak byla pohodička nejen u jídla a večerním povídání na téma "výběr a zpracování fotek", ale i při pěších cestách za fotografií. Tobě chci hlavně poděkovat za rady, pomoc a profesionálně zvládnutý víkend v krajině Českého Švýcarska, která je prostě úžasná a jestli to půjde, rád se tam někdy s foťákem vrátím. 
Miroslav Šípek, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2014

Ahoj Ondro! Ještě jednou díky za skvělý víkend. Fotky na FB jsi viděl, mám z nich radost. Je na nich vidět, jak jsme se díky Tobě pošoupli o kus dál. Měl jsem trochu obavy, jestli Ti na FB sedne můj excelentní humor :-), ale reakce byla skvělá, takže paráda! Těšíme se s Janou na nějakou další akci s Tebou!
Václav Matoušek, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2014

Vlastnila jsem sice delší dobu digitální zrcadlovku, nebyla jsem ale nikdy schopná se s ní naučit pořádně zacházet. K tomu jsem si chtěla pořídit novou, lepší. Bytostně nesnáším čtení manuálů a jakékoliv další samostudium, čili moje volba byla jasná: profesionální fotograf. A musím říci, že u Ondry jsem rozhodně chybu neudělala. Ondra je opravdový profík a nadšením pro fotografování by určitě nakazil každého. Po jednom dni s ním umím dnes fotoaparát nejen celkem slušně ovládat, ale také si poradit i v obtížnějších podmínkách, a moje chuť do fotografování je tak mnohem větší. Ondro, díky, rozhodně jsme se neviděli naposledy! 
Linda Bartošová, Den s profesionálním fotografem (zaměřeno na fotografování na cestách), srpen 2014

Fotoexpedice Tropická příroda Kostariky, prosinec 2016

Ahoj Ondro,  můj nejlepší víkend v roce. Bylo to perfektní, mám hlavu jak pátrací balón:) Stoprocetně mě to pomohlo, že si nám předal ty zakladní návyky jak na to. Budu zkoušet dál podle tvojich rad. Tak až se k tomu dostanu, nějakou fotku zkusím poslat.
Mirek Kovář, Workshop Workshop Květy rostlin, květen 2014

Dobrý den Ondro, ráda bych Vám touto cestou ještě jednou poděkovala za kurz focení, který jsme společně absolvovali 27.dubna letošního roku. Byla jsem mile překvapená jak byl kurz připraven a jak probíhal. Nebyl ani krátký, ale ani příliš dlouhý, zkrátka den byl využit tak, aby byl naplněn cíl - naučit se lépe fotit. Naučila jsem se dívat na fotografii z jiného pohledu, mnohem lépe ovládat svůj fotoaparát a získala jsem od Vás cenné (alespoň pro mne) informace, jak udělat záběr foceného objektu tak, aby fotka k něčemu vypadala. Zkrátka a dobře, dnes vidím jaké nedostatky měly moje fotografie před kurzem a kam se posunuly dnes, tedy po kurzu.
No a protože pro mne byl kurz dost přínosný (tedy šitý na míru) i z toho pohledu, že byl zaměřen na téma, které mne zajímá a nebyla jsem vystavena přívalu teorie a informací, které bych v praxi nevyužila, nebo tématu, které mi nic neříká, mám určitě v plánu absolvovat další kurz, abych se posunula ještě dál. K tomu ale ještě potřebuju nějaký čas, abych potrénovala co jsem se naučila. Vím, že k profesionální tvorbě mám daleko, ale ráda bych se vzdálila davu laiků a měla tak ještě větší radost z vlastní tvorby.... takže díky a do příštího setkání vše nej! 
Barbora Kadlecová, Den s profesionálním fotografem (zaměřeno na orchideje v Českém krasu), duben 2014


Ta sobota byla skvělá. Helenka má ptáky velice dobře připravené a ve skvělé formě. Krkavec byl úžasný. Milanovi ptáci byli také nádherní. Nejhezčí byla samice orla skalního. Jen je škoda, že ten sníh co padal v pondělí a úterý, nepadal v neděli. Počasí si prostě poroučet nenechá.  Tvé workshopy jsou perfektní nejen náplní, organizací, ale i přístupem k účastníkům a každá účast na nich mne posune o kus dál v pochopení fotografie. Tenhle poslední mi potvrdil to, že musím ještě hoooodně trénovat a pokud to půjde, rád přijedu na nějaký další. Chci Ti také poděkovat za ochotu a trpělivost jakou jsi s námi měl. 
Miroslav Šípek, Workshop Dravci a sovy, březen 2014

Ahoj Ondro, zpětnou vazbu k Tvému workshopu jsem sepsal do příspěvku na svůj web. Fotky pošlu o víkendu, ješte jsem se nedostal ke zcela finálnímu výběru.  Ještě jednou díky za super víkend! Až si pořídím delší sklo, nebo Canon, určitě přijedu zase.
Petr Chudoba, Workshop Dravci a sovy, březen 2014

Ahoj Ondřeji,všechno to už přede mnou napsal Michal P. :-),bylo to přesně tak jak píše :-) a taky jsem si to pěkně užil, takže velký dík za povedený víkend. A taky dík za rozšíření obzorů,před workshopem sem poznál akorát tak Moravského vrabca a Španělského ptáčka :D :D
Jiří Plachý, Workshop Dravci a sovy, listopad 2013

Ahoj Ondrej, ako stále, všetk fotky sú super, okrem tých, čo popísala Helenka, je veľmi nápadite odfotený Sýc rousný vykukujúci spoza lístia. Čo sa týka WS, aj keď som slnko od piatku do nedele nevidel ani raz, a hmla by sa dala niekedy aj krájať, aspoň vieme, ako vysoké ISO naše mašiny zvládnu. Dík za výborný víkend, pomoc, za vedenie a cenné rady, výber vierohodného prostredia, rovnako aj Helenke! WS vrelo všetkým doporučujem, ja sám sa zas určite zúčastním znovu, je sa stále čo učiť :-)
Michal Petro, Workshop Dravci a sovy, listopad 2013

Na tento víkend jsem se těšil už od června, kdy jsem jako dárek k narozeninám dostal od Aničky druhý workshop s Ondrou Prosickým. Tentokrát jsem vyrazil na podzimní Vysočinu fotit dravce a sovy. Nu, řeknu to na rovinu – není to žádná prdel. Řeči o tom, jak snadné je zajímavě vyfotit  sokolnicky vedeného dravce jsou opravdu dost mimo. Jasně – člověk má jednodušší život díky tomu, že nemusí zvíře hledat, nahánět, trávit hodiny pozorováním s nejistým výsledkem, ale řekl bych, že v aranžované fotografii, kde máte na přípravu záběru dost času (a  je jedno, jestli fotíte dorty nebo jestřába) se asi jen těžko odpustí kompoziční průšvihy. A že jich (tedy alespoň u mně) bylo…  
Ondra byl opět skvělý, jeho výtvarné vidění a zkušenosti nám umožnily najít opravdu vychytaná místa. Snad jen v neděli kolem poledne se nad námi rozprostřela ta obávaná modrá placka, ale i tehdy bylo možné fotit (sýček a sýc).  A Ondrovy večerní přednášky byly více než vydatným nášupem.  Nelze nezmínit Milana Straku, jehož dravci byli na programu v sobotu a Helenu Kuchynkovou, jejíž Stanice terénní ochrany přírody dělá kus skvělé práce nejen pro fotografy, ale hlavně pro své svěřence, kteří – ač vyzbrojení drápy a ostrými zobáky – jsou křehčí, než by se mohlo zdát.  Bylo to parádní. A asi to nebylo naposled…
Dušan Vainer, Workshop Dravci a sovy, listopad 2013

Ahoj Ondro, jsem rád, že jsem se zúčastnil Tvého workshopu ve Vysoké Lípě 19.10. 2013. Bylo to moc příjemné setkání spousty výborných fotografů. Díky za všechny Tvoje přednášky, které byly velice fundované a pro mě osobně hodně přínosné. Navíc mě fascinuje Tvoje dokonalá znalost terénu v okolí Jetřichovic a perfektní předvídavost prostřednictvím všech meteoroligických programů a družic. Prostě jedeš na místo najisto. I když ne tak dokonale jako Ty, ale už se podle předpovědí a map na googlu řídím i já.
Richard Horák, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2013

Fotografický workshop Orchideje v Bílých Karpatech, květen 2013

Za sebe mohu říct, že pár snímků jsem udělal a až se tím prohrabu, určitě nějaké "vyvolané" fotky pošlu a budu se těšit za Tvou zpětnou vazbu. Pošlu i fotky z rysa.
A abys měl zpětnou vazbu i Ty, zkusím sepsat pár řádků, co mi WS krajina přinesl.
Cením si Tvých rad a toho, že ochotně řekneš jak to děláš a co kde jak a nenecháváš si podstatné věci pro sebe. Organizace perfektní, sice trošku fofr, ale to k tomu patří a z víkendu jsme vytěžili opravdu maximum.
Z tvého WS jsem si přinesl ostření přes liveview, které jsem používal pouze pro focení klidných zvířátek. Krajinky jsem dosud ostřil přes autofocus a přes hledáček. Zase jsem oprášil používání přechodových filtrů. Zkoušel jsem je již dříve, ale přišlo mi, že to barvy táhne do fialova a tak jsem začal používat spíše HDR. Sice mi 2 filtry ulítly, ale zůstal mi ten nejpoužívanější přechoďák 0,9, takže jej zase budu využívat víc :-) 
Dostal mě měsíční svit na krajinu a byl to pro mě silný zážitek. Tvá schopnost předpovědět počasí je geniální, takže zase jednoznačně inspirace pro mě a moc díky Tobě za poslané odkazy. Určitě je využiju a budu zkoušet sledovat vývoj počasí pro budoucí focení.
Když to shrnu do jedné věty, odnesl jsem si z WS techniku ostření přes liveview, používání ND filtrů, inspiraci pro meteorologii a určitě i praktické rady pro vytvoření lepší fotky.
Jsem blázen do zvířátek, takže určitě využiju Tvých rad a příští rok se do NP podívám na jeleny. Případně Tě ještě před cestou budu kontaktovat o cenné informace. Kdybys někdy vyrážel třeba na otočku, rád se připojím, kdykoli a kamkoli :-)
Webovky mám v přípravě, až budou hotové, určitě pošlu odkaz a budu rád za zpětnou vazbu.
Díky za skvělou práci a celkově oba Tvé WS hodnotím jako 1++
Honza Vokurka, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2013

Byl to super víkend a těším se až mi to vyjde a zase na nějaký tvůj workshop vyrazím. Takže velké díky tobě a Petrovi :) 
Michal Vařečka, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2013

Ondro a Petře. Bylo to skvělé a i to nedělní ráno nám trošičku rozšířilo obzor na co se zaměřit za těchto podmínek. Škoda jen, že byly pouhé dva dny. Teď už pouze vybrat jen to nejlepší a pohrát si s tím, tak jak jsi nám to předváděl. Nebo že by tlačítko "A"? ;-)
Jindra Rydval, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2013

Vyjádřím to jednou větou: chtělo by to aspoň týden! :-) Bylo to občas hektické. Osobně bych zkrátil sobotní poobědové focení na kopci nad hotelem a čas přelil do focení na Studenci. Pro někoho, kdo to tam nezná, je velice těžké za jednu hodinu najít motiv a ještě ho kvalitně zpracovat (a je to škoda, protože je to tam krásné). Když jsem kopec trošku prošel a našel pár motivů, na zpracování mi zbylo asi 10 minut, pak jsem musel letět k autu (a to jsem ani nedošel na vrchol). To samé nedělní focení u potoka, tam bych klidně mohl strávit půl dne. Ale chápu, že za ten víkend se toho víc stihnout nedá. Jinak to byla paráda a jsem strašně moc rád, že jsem jel. Ty dva dny mi daly opravdu hodně, škoda, že většinu začátečnických chyb jsem udělal za tak úžasných podmínek v sobotu ráno :-)  Byl si opět výborný (a trpělivý:-) učitel a Petr taktéž. Člověk zase potkal pár stejně "pošahaných" lidí a bylo to fajn. Škoda, že už jsme zase doma ;-)
Honza Pelcman, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2013

Dobrý den Ondřeji, snad si na mě vzpomínáte. Asi před 2,5 lety jste mi věnoval dopoledne v ZOO v Plzni. Kolegové mi zaplatili workshop s vámi. Byl to jeden z nejlepších dárků mého života.  Jsem pravidelným čtenářem vašich stránek a obdivuji vytrvalost se kterou tvoříte krásné a stále nové fotografie. Opravdu si vážím Vaší práce, protože minimálně pro mě osobně je spolehlivým zdrojem radosti a inspirace.
Přemysl Škaloud, soukromý Workshop ZOO Plzeň, červen 2011

Ahoj Ondro, ještě jednou děkuji za perfektní workshop. Rozhodně Tvoje workshopy jsou nejlepší, které jsem navštívil a nebylo jich málo.
Karel Černý, Workshop Květy rostlin, květen 2013

Děkujeme za vzorný fotokurz, perfektní organizace, absolutní pohoda, skvělý pedagog a kolektiv,budeme se těšit na další, bylo mě objasněno hodně z tajů makrofotokvětin jako začátečníkovi, děkuji
Lenka Dušková, Workshop Květy rostlin, květen 2013

Nejprve jsem si říkala, že to vlastně bylo jen takové organizované focení v ZOO, ale opak se ukázal pravdou. Kdykoliv hledám místo k focení, koukám na pěkné pozadí, chodím většinou ráno, strašně mě baví hledat všemožné průhledy, kdykoliv něco fotím, jako bych tě slyšela v hlavě, tohle ano a tohle ne, takže workshop se mi určitě moc líbil a doporučila bych ho určitě i jiným amatérským fotografům, jako jsem já. :-) Moc ráda bych se k tobě dostala na Dravce, ale to se ještě uvidí podle financí, věnuješ se jim asi každý rok, takže pokud ne letos, tak třeba příští rok :-)
Veronika Lesiukova, Workshop ZOO Lešná u Zlína, duben 2013

Ahoj Ondro, já taky moc děkuju, jsem opravdu moc rád, že jsem jel. Pokud bych měl vybrat to nejpodstatnější, co jsem si odnesl, bylo by to asi uvědomění si toho, že k focení je třeba přistupovat mnohem systematičtěji, než to dělám já. Tím snad omezím situace, kdy jsem v okamžiku pořízení fotky nadšený a teprve po stažení do počítače vidím ten bordel, kterému se šlo vyhnout jen tím, že člověk udělá půlkrok stranou...
Moc mě bavilo naslouchat Tvým rozhovorům s Prokopem, protože ten kluk je fakt neuvěřitelnej! A Ty jsi mě zase moc potěšil nabídkou, kterou jsi mu učinil. Já se ve fotosvětě moc dlouho nepohybuju a neznám moc zkušených a úspěšných fotografů. Ale troufám si tvrdit, že mezi nimi asi bude pramálo (pokud vůbec) takových, kteří by byli ochotní o něčem takovém jenom uvažovat. Takže za sebe mohu říct, že jsem se toho možná nedozvěděl až tak moc o focení, jako spíš o přístupu k němu.
Dušan Vainer, Workshop ZOO Lešná u Zlína, duben 2013

Ahoj Ondro, společná akce v zoo se mi moc líbila.
Měl jsem pár počátečních zkušeností s focením zvířat, ale potřeboval jsem se posunout dál. Na workshopu jsem získal důležité informace, rady a zkušenosti, které jsem už sice možná tušil, ale neuvědomoval jsem si je. Pomohly mi uvědomit si, jak fotky posunout dál, jak je zatraktivnit a tím se odpíchnout od běžného fotícího průměru.
Martin Víta, Workshop ZOO Lešná u Zlína, duben 2013

Fotoexpedice do Finska za medvědy a rosomáky, září 2017

Jelikož byl víkendový workshop skvělý, rád bych se zúčastnil nejbližšího dalšího (zmiňoval si podzimní termín). Je možně se přihlásit? 
Jan Pelcman, Dravci a sovy na Vysočině, březen 2013

Já byl v pátek přesvědčený, že nenafotím vůbec nic...
V takových podmínkách, jako byly v sobotu moc často nefotím, a tak mne nemile překvapilo, jak moc jdou spolu s horšími světelnými podmínkami dolů limity mých objektivů (70-200 a 100-400) - spolehlivost ostření i kresba při vyšším ISO.
Pokud jdu na krmítko, ledňáčky nebo vlhy, tak si počkám na slunko a úspěch je zaručen.
Další problém jsem měl při focení výra, létajícího proti nám. Ne že by se autofokus nechytil, ale fotky jsou měkké. Objektiv umí ostřeji. Když jsem začal fotit na druhém místě mírně zešikma, bylo to výrazně lepší.
I mně se nejvíc líbilo focení pálenek na hřbitově. Fotky mají působivou atmosféru, dokonce mi tu nevadí ani větší šum. K tomu poklidu hřbitova mi seděly sovy spíš statické, než ty příletovky, ale to je věc názoru.
Vladimír Kučera, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, březen 2013

Co ocenujem najviac bola Tvoja a Helenina snaha o skutocne najlepsi habitat a "uveritelnost fotiek". Myslim, ze to posunulo moje vnimanie fotografie od "zvire by malo byt v zlatom reze; pozerat do fotky, apod" do uplne novej roviny nad ktorou som predtym velmi nepremyslal.
Takze diky moc!
Branyo Kuvik, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, březen 2013

Cílem mé cesty do Kostariky byli kolibříci a těch jsme si první týden opravdu užili. Podařila se řada pro mne skvělých fotek, ale zážitkem bylo jen je pozorovat. Výbornou lokalitou byl i kaňon řeky Cano Negro s nespočtem druhů vodních ptáků, klidně bych tam mohl být déle.
Libor Šejna,  Workshop Fotografování zvířat v Kostarice, únor 2013

Když nás Ondra požádal o několik vět k WS Kostarika, tak mne napadlo několik rad a doporučení . 
Workshop s Ondrou doporučuji:
1. Všem, kteří to s focením myslí vážně a jsou schopni a ochotni se přizpůsobit aktuálním podmínkám (počasí , ubytování, strava, kolektiv). Všem, kteří mají dost kuráže do kolektivní rivality, která v konečném výsledku plodí ovoce v podobě těch nejlepších fotek. 
2.Všem, kteří dokáží v rozumné míře respektovat autoritu a akceptovat vedení zkušeného člověka, který přípravou WS tráví většinu svého volného času a to někdy i na úkor vlastní rodiny (díky Marto za trpělivost s ním) 
3. Všem, kteří hledají zážitek víc než komfort a dokáží fungovat jak samostatně, tak v rámci kolektivu. 
4. Všem, které spojuje láska k focení a přírodě. 
5. Ondro a všichni co jste byli se mnou na únorovém WS v Kostarice, děkuji za úžasných 14 dní. 
6. A ještě jedna rada na závěr : když budete brát antimalarika na cestách , počítejte s tím, že se Vám může měnit nálada. Tím nechci nabádat k nebrání , nebo naopak ke spotřebě antimalarik.
Jirka Machálek, Workshop Fotografování zvířat v Kostarice, únor 2013 

Celý rok 2012 byl celkem bohatý na příležitostí k focení, ale cesta do Kostariky měla být jeho pomyslným vyvrcholením... a tím také bezesporu byla. Věděl jsem, že tamní lokality máš celkem prozkoumaný, ale netušil jsem, že když s Tebou vyrazím na kopec na tukany, tak že tam skutečně tukani poslušně přiletí:)
Až na menší zdravotní problémy proběhlo všechno v naprosté pohodě a myslím, že si to užili všichni, kteří nečekali zbytečný luxus. 
Příležitostí k focení (pokud člověk chtěl) bylo opravdu nepočítaně a tak snad vznikla i nějaká zajímavá fotka. I když teď, při jejich prohlížení, bych se nejraději přihlásil na druhý termín a jel to všechno přefotit:) 
Proto doufám, že se nenecháš odradit od organizování podobných cest a budu ještě mít příležitost s Tebou někam vyrazit
Jiří Hřebíček, Workshop Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2012

Měl jsem možnost zúčastnit se Ondrova kostarického WS v prosincovém termínu. Navštívili jsme sedm lokalit a nafotili spoustu druhů zvířat a ptáků díky Ondrovým znalostem, zkušenostem a výběrem míst. Pro mě jednoznačně nejsilnější zážitek bylo pozorovat a fotografovat na třech lokalitách létající klenoty - kolibříky, posvátného kvesala (asi má s Ondrou nějakou dohodu, pózoval tam, kde měl). Vzpomínám na Dominical a zdejší pláž, a vlastně každé místo bylo jiné, něčím jedinečné.
Caňo Negro pak bylo finále celé cesty se spoustou příležitostí fotografovat a pozorovat faunu tohoto rozlehlého mokřadu a řeky Rio Frío. Myslím, že organizaci cesty není z mého pohledu co vytknout a akci hodnotím jako velmi vydařenou i díky partě lidí, která se sešla. 
Nepodařilo se mi nafotit vše jak bych si představoval, něco se mi nepodařilo nafotit vůbec, ale to padá na vrub mé vlastní neschopnosti, nepozornosti, někdy zbrklosti (nastavení foťáku).
Dnes kdy se prohrabuji GB dat vím, co jsem měl udělat jinak, lépe. Ale tak už to chodí. Ondro díky za takovou akci.
Pavel Kamenický, Workshop Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2012

Kostarika je naprosto úžasná země. Organizace a příprava ze strany Ondry byla naprosto erfektní. Vůbec jsem nečekal, že těch 16 dní bude tak fyzicky náročných. Dvojitý výstup s 18 kg fotobáglem na "tukaní" kopec v Dominical, kde je 100% vlhkost a snad 40 stupňů ve stínu byl pořádný záhul. Ale stálo to za to. Jinak celodenní focení kolibříků je naprosto fantastický zážitek. Nemáte hlad ani žízeň a vůbec nevnímáte, že vám prší za krk. Co do lokalit rozhodně preferuji La Paz a Savegre. Ondro dík!
Petr Izdný, Workshop Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2012

Pro milovníky fotografování opeřenců je Kostarika nepochybně velmi zajímavou destinací.
V mém hledáčku zájmu bylo fotografování především kolibříků a to se mi splnilo.
Několik zajímavých fotografií jsem si přivezl, ale určitě se mám ještě hodně co učit.
Už nyní se těším na setkání s nimi v příštím roce, tentokrát zase někde jinde :-)
Lumír Koutník, Workshop Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2012

Jaká byla má fotografické očekávání před prosincovou cestou do Kostariky a jak se naplnila? Mé první (1) očekávání bylo, že Ondrou vybrané lokality jsou „tutovka“, tj. že na dané lokalitě se dopředu avizované „objekty focení“ budou vyskytovat a že lokalita bude pořízení fotografií umožňovat* a v dalším jen bude záležet na schopnostech fotografa, na počasí a samozřejmě i na štěstí. Co se týká vlastních „objektů“ mého fotografického zájmu, priority jsem měl nastaveny následovně: (2) kolibříci, (3) rybaříci, (4) kvesal a volavky, (5) vše ostatní je bonus navíc. 
Realita: Ondrou vybrané lokality byly tutovka a i další má očekávání byla překročena. Kolibříků se mi podařilo vyfotit více druhů než jsem čekal, rybaříky a volavky se mi též povedlo zachytit a kvesala chocholatého jsem nejen viděl ale i vyfotil. A bonusové fotky jsem si z Kostariky rovněž odvezl.
Musím samozřejmě dodat „ale“ ... 
První ale: sebekriticky přiznávám, že v několika případech jsem porušil pravidlo „využij každé příležitosti“ – a příležitost se samozřejmě již neopakovala.
Druhé ale: na některých lokalitách bych se zaměřil na jinou část příslušné lokality, resp. při některých příležitostech bych zvolil jinou, z ex-post pohledu vhodnější sestavu foťák + objektiv, resp. jiné nastavení na foťáku.
Toto krátké hodnocení lze z mého pohledu uzavřít pouze takto: Kostarika určitě stojí za návštěvu a pokud budu mít příležitost, navštívím Kostariku znovu.
Dan Huml, Workshop Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2012

Fotografický workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2015

Ondro, jsem rád, že jsem se mohl v posledních dvou letech potřetí dostat na focení dravců na Vysočině. 1. focení - leden, 2. focení - březen, 3. focení - listopad. Pro mě vede právě ten poslední WS. Byla dobrá parta (s každým z Vás se rád setkám), barvy, počasí…. Za mě patří dík modelkám (dravcům), Heleně, sokolníkům a samozřejmě i Tobě. WS zrají jako víno. Čím dál tím lepší. A ještě malou poznámku. Výjimky posunují pravidla dopředu :-) Těším se na další akci s Tebou. Dan
Daniel Šulc, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, listopad 2012

Ondro ďakujem za veľmi príjemne prežitý víkend. Bolo to veľmi pohodové, dobrá partia, myslím si že vynikajúci lektor, Hela Kuchynková so sokoliarmi tiež super a navyše aj pekné fotky. Určite prídem ešte raz. 
Miroslav Kakvič, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, listopad 2012
Workshop byl jedním slovem úžasný.
Až teď při prohlížení pořízených fotek mi dochází jaké jsme měli štěstí na povětrnostní podmínky a skvělého lektora, který nás dokázal naučit i v těchto náročných podmínkách pořídit krásné a hlavně ojedinělé fotografie.
Ještě jednou děkuji za tento krásný víkend a určitě všem doporučím účast na workshopu pod vedením Ondry. Doufám , že se brzy zase setkáme na nějakém dalším workshopu.
Marek Ryšavý, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2012 

K akci jen několik výstižných slov (nemám rád dlouhé projevy). Byl to supr strávený víkend v téměř extrémních podmínkách, které mám všem jasně ukázaly, že cesta k fotografii není jen pohodička a že mnohdy bývá i trnitá (také jsem to potřeboval zažít) :-).
Co se týká Tvého vedení a asistence Vojty, musím jen kladně hodnotit Váš profesionální přístup ke každému z nás, ochotu zodpovídat dotazy, trpělivost, atd. 
Shrnuto a podtrženo: velká spokojenost. Moc děkuji za neocenitelné rady.
Zdeněk Olah, Krajina Českého Švýcarska, říjen 2012

Ahoj Ondro,díky za rady a kritiku k fotkám. Bylo to v sobotu fajn. Jsi opravdu profesionál, jako fotograf, ale i přístupem k nám začátečníkům. Myslím, že se zase někde setkáme na nějakém Tvém workshopu. 
Michal Mašík, Workshop Zacloněné MakroKrkonoše, červen 2012
Milý Ondro, byl to skvělý fotokurz, jako pedagog jsi se opravdu osvědčil, mooooooooooc se mě líbilo a nabytá vědomostmi a entusiasmem, budu zkoušet fotit dle tvých rad, díky moc a ráda se někdy zase zúčastním, jet těch 250 km se mě vyplatilo, díky a skvělé světlo.
Lenka Dušková, Workshop Zacloněné MakroKrkonoše červen 2012

Úžasne strávený víkend plný inšpirácií a skvelých ľudí. Všetkým vrelo odporúčam. Ešte raz ďakujem Ondro za tvoj prístup, ochotu a nové skúsenosti. ...dopis Ježiškovi som už napsal, tak uvidíme či príde :-)
Lubo Jurica, Workoshop Krajina Českého Švýcarska, leden 2012

Připojuji chválu k společně strávenému víkendu pln inspirativních foto nápadů,které se snad promění v kreativní foto-potenci mé osoby. Díky moc Ondro i ostatním za bezva víkend.
Lubo Jurica, Workshop Krajina Českého Švýcarska, leden 2012
I já se , i když s velkým zpožděním , přidávám s díky nejenom Tobě Ondro , ale i všem účastníkům. Bylo fajn s Vámi trávit víkend a ještě se něco naučit , získat inspiraci i ještě větší chuť do focení.Díky ať se Vám všem daří!
Michal Švácha, Workshop Krajina Českého Švýcarska, leden 2012

Jako jeden z účastníků workshopu doporučuji a zároveň potvrzuji vysokou kvalitu této akce. Dovolím si trochu podpory. Zajímavá situace nastala, když se k naší skupině přidávali účastníci konkurenční akce a trosku lamentovali, že u nás je to lepší. 
Trochu nesouhlasím s Ondřejem (a Petrem?), ze snímek na kterém ukazovali zpracováni musí být nutně z aktuální akce. Díky chlapci.
Pavel Stehlík, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2011

Ještě nedávno jsem myslel, že tu nejhorší zimu mohou přežít pouze havrani a pošťáci. Po zkušenosti z Vilemíniny vyhlídky přidávám i fotografy...
Radomír Vondra, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2011

Jako účastnice tohoto úžasného, leč pršivého víkendu, mužů workshop s Petrem a Ondrou jen pochválit. Byli stale připraveni zodpovědět každou naši otázku. Věnovali se nám takřka celý víkend od brzkého probuzeni až do zcela pozdních nočních hodin, kdy ještě probíhaly velice zajímavě přednášky a byly nám dány cenné zajímavé rady a prozrazeny i dobré triky k foceni a hledaní námětu.
Nejprve jsem byla zklamaná počasím, ale páni lektoři nám uměli vysvětlit a přesvědčit nás, ze ostré sluneční paprsky nejsou vlastně žádnou velkou výhrou a to, co si pro nás tento víkend příroda připravila je skutečná výzva. Tady se teprve úkaze fotograf. Moc za tyto dva skvělé dny děkuji a vím určité, ze jsme se neviděli naposledy. Dekuji Katka
Káťa Dvořáková, Krajina Českého Švýcarska, říjen 2011 

Focení opravdu nezanechávám, kritika byla až překvapivě mírná:-) Díky Ondro ještě jednou za povedený víkend, užil jsem si to moc, ačkoliv zdravotní následky nesu ještě teď:-) Teď budu až do podzimu podnikat nějaké pokusy i ve WL, žel bohu Helgoland asi zase letos opět nevyjde:-(, a doufám, že se na podzim zase někde potkáme. 
Petr Vaculík, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, únor 2011 


Ondro, diky moc za super straveny vikend. Pri zhliadnuti Tvojich fotiek a naslednom nazreti do mojej vikendovej tvorby mi ostavaju iba oci pre plac, ale ja sa nevzdavam. Dufam sa este uvidime pri podobnej akcii. Este raz dakujem a chcem sa podakovat aj manzelom Kuchynkovym za ich nekonciacu trpezlivost. 
Jano Pomothy, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, únor 2011


Hola, jen jsem chtěl pochválit celou akci. Splnila na 100% moje očekávání. Až bude nějaká hoďka čas, tak zkusím vypiplat fotky a pošu je ke kritice odborného školitele. 
Vojta Bartoněk, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2010

Ondro, ještě jednou děkuji za to, že jsi uskutečnil krajinářský workshop. Jsem rád, že jsem mohl zúčastnit. Díky tobě jsem získal mnoho zajímavých informací pro krajinářskou fotografii. Vymýšlím různé nápady co fotografovat, jen teď najít čas. Moc se mi to líbilo, klidně bych šel po druhé.
Roman Najbert, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2010

Fajnová zkušenost. Asi nejdůležitější info pro mě bylo, že to není ani zdaleka o úrovni technických znalosti či jiném knowhow, jako spiš o disciplíně a nadšeni. Pro mě to mělo menší (ne)příjemnou dohru, že ohledně techniky vyvolal WS starší nevyřešené (a palčivé) otázky a týden po WS už je ze mě Canoňák ... Tak kdyžtak budu mít komu spílat a na koho to svádět ;o)
Jiří Honzátko, Workshop Krajina Českého Švýcarska, říjen 2010

Ahoj Ondřeji, Děkuji tobě a Kuchynkovým za skvělé stráveny víkend v příjemném prostředí a skvělými lidmi. Jsem příjemně překvapen jak ty fotky vyšly v takovém počasí. Tak zase někdy na WS.
Radek Horák, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, březen 2010

Ondro ještě jednou díky. Sám bych nikdy nevěřil, že se v takovém počasí dá vůbec fotit. Nakonec to ale dopadlo mnohem lépe než bych očekával. 
Tomáš Seemann, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, březen 2010

Ahoj Ondřeji, děkuji za víkend, upřímná slova, bohatou pomoc, parádní servis a milou společnost všem, kdo se WS zúčastnili. O Kuchyňkových ani nemluvě :-) Probírám se tady tím smetím a musím konstatovat, že přede mnou je ještě dlouhá cesta :-) Takže je se na co těšit. Zase někdy.
Štěpán Červený, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, březen 2010
Ondro, díky za báječně strávený víkend! Jen se obávám, že budu muset ještě navštívit kurz upravování RAWu, protože ať se snažím, jak chci, stejně máš ty fotky dokonalejší :-) Jinak přeji hezkou cestu za ledňáčky, se 7D to bude vyloženě slast.
Desirrée Hepová, Workshop Dravci a sovy na Vysočině, listopad 2009

Ahoj WS byl super a posunulo mě to zase o kus dál. Užíval jsem si každou fotku z nafocených asi 30 GB dat, tak že srandy bylo dost a víkend utekl rychleji než bych si přál. Helena a Honza jsou opravdoví nadšenci a společně s Ondrou našli lokality kde vše působilo naprosto přirozeně. Takže když spojíte nadšence + opeřence pod Ondry vedením vylezou z toho super dva dny, super fotky a ještě se přiučíte. Já osobně se těším na další WS a všem vřele doporučuji. Ondro díky, zdarec a zas někdy.
Zdenek, Workshop Dravci a sovy, březen 2009

Ahoj, fotky jsou opravdu nádherné ;-) Jinak workshop byl senzační, už se těším na nějaký další! To už si snad seženu i nějaké kratší ohnisko :-D
Desirée Hepová, Workshop Dravci a sovy, březen 2009

Z mé strany se zasněženým WS naprostá spokojenost :-) Tedy až na to, že se musím ještě hodně učit - to, co jsem nafotil, zatím rozhodně nevypadá jako ideál. Ale snad to jednou přijde... Rád se zúčastním i dalších WS, zejména sněžných :-) Díky!!
Miloš Hrdlička, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008

Byl jsem účastníkem ještě "podzimního" WS a bylo to naprosto dokonalé. Za oba dny jsem nafotil skoro 12GB, ale použitelných je cca 20%. Ondřej, manželé Kuchyňkovi i jejich svěřenci jsou 100% profesionálové. Naučil jsem se hodně dalších věcí, které v žádné knížce nenajdete. Byl to po dlouhé době super víkend. Určitě bych se rád zúčastnil znovu, protože se mám ještě hodně co učit. Moc děkuji za krásně ztrávené chvíle při focení. Díky :-)
Radek Kříž, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008

Takhle příjemně jsem už hodně dlouho nemrznul :-) Moc pěkná akce.
Petr Pazour, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008

Bolo dobre a kto nebol moze lutovat ... sice sme poriadne zmrzli ale stalo to za to :o)
Peter Mazár, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008

Také musím ještě jednou poděkovat Tobě i manželům Kuchyňkovým, za profesionalitu a obětavost při organizaci tohoto WS. Nabyté zkušenosti jsou k nezaplacení, nebýt vás, nemohl bych teď být o ten stupínek - co mě dělil od lepší fotky- lepší a výš. Díky.
Pavel Bače, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008

Sněžný workshop byl naprosto super. Poprvé jsem fotil dravce, udělal jsem spoustu chyb a snad jsem se i něco naučil. Už se těším na pokračování. 
Luboš Dobda, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008

Hoši byl jsem tam taky a nelituju toho, udělal jsem pěkné fotky a byla tam fajn parta lidí doufám, že některé z nich jsem neviděl naposled:) 
Daniel Černý, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008

Akce byla parádní, všem dík. Určitě se rádi zase zúčastníme (mluvím i za syna Jéňu - ten mimochodem v zuřivosti většinu fotek vymazal, protože pro něj nesplňovaly " nová" kritéria), dík Tobě i Kuchyňkovým a taky všem jejich chovancům.
Karel Bártík, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008 

I já děkuji za parádně ztrávený víkend pod Tvím vedením, Ondro. Byl to úžasný zážitek, doufám, že se zase někdy někde sejdeme. Díky samozřejmě patří i Kuchynkovým a hlavně ptáčkům. 
Milan Horní, Workshop Dravci a sovy, listopad 2008

Když jsem přemýšlel nad tím, jak vlastně popsat ty dva týdny focení v Kostarice, dospěl jsem k názoru, že to není vůbec snadné ... často je to o pocitech, které se těžko přenáší na "papír" a ještě hůře na druhé ... Nakonec si myslím, že nejtrefnější přirovnání je, že to byl dva týdny trvající fotografický mejdan, který gradoval každým dnem do excelentního finále v podobě fotografování v oblasti Caňo Negro. Tento mejdan nekončil žádnou kocovinou, ale zjištěním, že by vůbec nevadilo, kdyby ještě další týden či dva pokračoval. Celý workshop měl Ondra perfektně připravený a tak - z mého pohledu - nenastal za celou dobu žádný větší problém. Přemýšlel jsem, jestli jsem schopen sestavit nějaký žebříček "nej" ... no, nejsem. Jde o to, že každá navštívená lokalita je jedinečná a tak každé srovnání je velmi obtížné. Přesto bych asi jmenoval dvě lokality: Dominical a Caňo Negro.
Kostarika je skvělé místo pro fotografy všech žánrů, ale je opravdovým rájem pro fotografy přírody. Pokud bude mít Ondra nějaké kostarické příště, budu se snažit být u toho...
Petr Pazour, Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2006

Byl to divný rok ten 2006, a nevím, zda ho nemám nazvat nějak přiléhavěji. Na jeho konci však byla výborná výprava za focením ptáků Kostariky, kterou jsem díky Tobě podnikl. Byl jsem už leckde - a déle - a fotil tam, ale Tvoje výborná logistika a výběr vhodných míst umožnil intenzívní soustředění se na fotografovaní ptáku tak, že jsem si těch 14 dnů opravdu užil. Nejen užil, ale přivezl si i (doufám) dobré fotky a tak ten konec roku, přes návrat 24. prosince, přece jen hodně vylepšil moji celkovou roční bilanci. Nezbývá mi než říci: jen více takových akcí a protože je stále co vylepšovat, klidně znovu do Kostariky.
Bohdan Němec, Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2006

Vlastní workshop byl ze strany Ondřeje pojat velmi zajímavě, plně se projevily praktické zkušenosti z jeho předchozích cest do stejné lokality. Asi nejpůsobivější částí bylo pro mne Caňo Negro – vyjížďka lodí byla opravdu fantastická. Fotograficky pak v mém případě asi vedou kolibříci – pěkných fotek vyšlo poměrně hodně, je z čeho vybírat.
Ovšem je třeba jasně říct, že to byla akce pro foto fanatiky – rozhodně bych účast na akci s Ondřejem nedoporučil žádnému obdivovateli jeho jmenovce Ondřeje Neffa, či zájezdů all inclusive :-)) Našly se chvíle, kdy člověk foťák už naprosto nenáviděl a prostě už odmítal znovu zvedat těch cca 14 kilo na záda... Ovšem večerní prohlížení snímků většinou náladu velice zvedlo a ráno jsem zase vyrazil s relativně velkou chutí do focení.
Kostarika je nádherná země jak pro fotografa zvířat a ptáků, tak pro krajináře. Našly by se ale i další možností, věc které bych se rád víc věnoval, ale prostě na to nebyl čas, jako je třeba klasické travel/street foto – lidé, domy, ulice a tak, určitě bych si užil i tohle, ale nebyl čas, rozdvojit se opravdu nelze.
Ostatní účastníci výpravy byli fajn – nenastal žádný podstatný konflikt, v lecčem šlo naopak o zajímavou výměnu zkušeností, takže i po této stránce byla akce přínosem.
Celkově vzato opravdu nemám akci co vytknout – jsem spokojen :-)
Tomáš Hrubý, Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2006

Po tepelném, časovém a pracovním šoku si nejsem zcela jist, jestli se mi Kostarika jenom nezdála. Ondra jednoznačně zaslouží pochvalu, volavky a žabky, se kterými se seznámil při předchozích pobytech, zcela ukázněně pózovaly na objednaném pozadí bujné tropické vegetace. Když si představím dlouhé hodiny, které tráví Rostislav Stach při focení v krytu, byla naše
cesta s Ondrovým "know-how" nesmírně produktivní. Následování Ondrova příkladu v nekompromisním přístupu k ostraze zavazadel, nás uchránilo před tím , že jsme se nezařadili do zástupu okradených Američanů a Kanaďanů. I volba postižených ztrátou zavazadel při cestě zpět, byla provedena citlivě podle bydliště. Maličkosti by se daly jistě i vylepšit. Bylo mi bylo
trochu líto Petra, že neměl dost mlhy v mlžném lese. Jistě se ale podaří příště najít způsob, jak tuto liknavost přírody kompenzovat chemicky. Taky koně by mohli příště brodit řeku na správném místě. Poslední nedostatek jsem odhalil až doma, když mi všichni záviděli karneval v San Jose, o kterém byl v naší televizi dokument. Pokud to teda bylo naše San Jose. Dík za příjemnou společnost a spoustu nových informací, ahoj v lepším světle“.
I přes vcelku kladný ohlas, momentálně přemýšlím, jestli podobnou akci za rok zopakovat. Další zájemce bych měl už nyní, termín by přicházel reálný v lednu nebo v únoru 2008, ale nejsem si zatím zcela jistý. Osobně bych raději vyrazil někam jinam, dovolené je málo a míst k poznávaní mnoho. V případě zájmu o podobné focení mě prosím kontaktujte, třeba mi to pomůže při rozhodování.
Vladimír Jurek, Fotografování zvířat v Kostarice, prosinec 2006

 

Související odkazy
Nabídka fotografických workshopů
Den s profesionálním fotografem
Fotografický workshop Krajina Českého Švýcarska
 

Fotografický workshop Orchideje v Bílých Karpatech, květen 2013