Fotografický workshop Dravci a sovy

Rád bych všechny zájemce o fotografování zvířat pozval na fotografický kurz, který je zaměřený na dravce a sovy. Díky výjimečné příležitosti budete mít opět možnost fotografovat atraktivní ptáky tak, jak by se vám ve volné přírodě podařilo jen obtížně. Předností akce je dokonalá kondice fotografovaných dravců a lektor, který má zkušenost s fotografování zvířat ve volné přírodě. Důraz je kladen na to, aby byly fotografie maximálně uvěřitelné, s přihlédnutím na fotografovaný druh.

Aranžované fotografie zvířat

Přestože to většina fotografů nepřízná (ani to ani ti zahraniční se zvučným jménem) patří fotografování ochočených zvířat k běžné praxi fotografů přírody. Při aranžované fotografii budete mít vždy větší kontrolu nad výslednou fotografií. Může to být vhodná volba prostředí, světelných podmínek nebo roční doby.
Na rozdíl od divočiny zvířata neutíkají a lze se k nim přiblížit na pár metrů. Díky tomu lze docílit vysněných kompozit v nádherném prostředí v uvěřitelných podmínách.

Orel skalní (Aquila chrysaetos) Golden Eagle, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF70-200mm f/2.8 L IS II USM + TC1.4x, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 14. března 2015 15:10:30

Náplň fotografického kurzu

Cílem mého fotografického kurzu je to, aby každý účastník získal základní návyky při fotografování zvířat. Práce s teleobjektivy, vhodné nastavení digitální zrcadlovky, využívání stativu, volba správné expozice, výběr vhodného místa pro fotografování, práce se světlem a kompozicí. Těm, kteří toto ovládají, může být kurz příležitostí k vyfotografování atraktivního zvířete, vyzkoušení nové fotografické techniky nebo i poznání lidí se stejným zájmem.
Při akci se budu věnovat stejným dílem zkušenějším, i úplným začátečníkům.

Sova pálená (Tyto alba) Barn Owl, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 24. července 2016 15:52:11

Komu je workshop určen

Fotografická akce je pro všechny zájemce o fotografování zvířat, jak pro začínající tak pokročilé. V ideálních podmínkách si mohou vyzkoušet, jak se fotografují zvířata ve volné přírodě. S tím rozdílem, že na kurzu není nutný fotografický kryt a fotografování zabere nesrovnatelně méně času než v divočině. Společné fotografování je pro všechny, kteří se chtějí přiučit dovednosti, které lze využít při fotografovní divočiny.

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) Peregrine Falcon, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 8. listopadu 2009 14:30:49

Doporučené vybavení a fotografická technika

Vzhledem k tomu, že akce probíhá v téměř zimním období může nám svítit slunce stejně jako zasypávat sníh. Nutností je pevná nepromokavá obuv a teplé nepromokavé oblečení (celý den budeme venku). Kdo má broďáky nebo holinky, možná přijdou vhod při fotografování orla mořského u rybníka. Vhodné je i použití staré karimatky při válení po zemi.
Pro fotografování je nutností zrcadlovka (ideálně digitální) a teleobjektiv ohniska 200 – 400 mm. Ideálně kombinace dvou, delší a kratší teleobjektiv. Pokud doporučit objektiv jeden, bylo by to ohnisko 300 mm. Ve specifických případech, když to zvíře dovolí, lze použít širokoúhlý objektiv. Vhodný je stativ. Vzhledem k tomu, že může být chladno, tak i zásoba náhradních baterií do fotoaparátu.

Jestřáb lesní (Accipiter gentilis) Goshawk, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. března 2015 9:04:28

Aktuální termíny workshopu

22. - 24. března 2024 (pá - ne), obsazeno

1. - 3. listopadu 2024 (pá - ne), 5 volných míst

Program fotografického workshopu

Pátek – příjezd na lokalitu po 18:00 hodině, ubytování, večeře, seznámení účastníků s náplní workshopu, přednáška Teorie aranžované fotografie ptáků
Sobota – od časného rána fotografování až do západu slunce, pouze s přestávkou na jídlo, večerní přednáška Zpracováním RAW
Neděle – od časného rána fotografování, po poledni oběd a odjezd okolo 14. hodiny

Přestože se jedná o ochočená zvířata, nelze předem stanovit, který druh bude kdy fotografován. Záleží na formě daného jedince. Zvířeti, které bude vzorně spolupracovat, se budeme věnovat více a opakovaně. To, které nebude mít náladu, budeme pouze portrétovat v atraktivním prostředí, bez létání a lovení.

Předpokládaná zvířata na podzimní termín
liška obecná, jezevec lesní, výr velký, sova pálená (tmavá forma) puštík obecný, sova pálená (světlá forma), kalous ušatý, sovice krahujová, poštolka obecná, sýc rousný
(bude upřesněno před akcí podle kondice zvířat a aktuálního počasí)

Fotografický workshop Dravci a sovy na Vysočině
Lektor: Ondřej Prosický (QEP), člen Asociace profesionálních fotografů ČR
Asistent: Helena Kuchynková, Stanice terénní ochrany přírody STOP o. s.
Lokalita fotografování: Žďárské vrchy, Vysočina
Ubytování: Hlinsko
Doprava: individuální (případně po domluvě zkoordinuji / nebo z Prahy odvezu)
Cena: 5900,- Kč (plus ubytování s plnou penzí 1130 Kč za dva dny, hradí si každý sám)

V ceně je zahrnuto, sovy a dravci a jejich vedení při fotografování, zkušený lektor, asistence při fotografování v terénu, večerní přednáška Aranžované fotografování savců v příhodném atraktivním biotopu (techniky, kompozice, volba prostředí, využití podmínek), přednáška Zpracování RAW s následnými úpravami v Adobe Photoshop, použití Zoner Photo Studio.
V ceně není zahrnuto strava od páteční večeře, ubytování s plnou penzí v hotelu, nápoje a sladkosti nad rámec plné penze v hotelu (obvykle to i pivem bývá 1500 Kč), doprava (případně zajistím).

Související odkazy
Články o fotografování přírody
Ohlasy na fotografické workshopy
Nabídka fotografických workshopu

Orel skalní (Aquila chrysaetos) Golden Eagle, zvíře v lidské péči, Vysočina, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. března 2010 15:10:30
Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
22. 07. 2021 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(9 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Dívám každí den na vaše fotografie jsou moc nádherní snímky
Dobrý den, v jaké lokalitě se bude fotit v únorovém termínu 2018 a je ještě volné jedno místo? Děkuji
Kalous je krásný, ale orel je proste orel! :) Nádherná fota, máte můj dlouhodobý obdiv.
Vaše stránky navštěvuji nepravidelně již dlouho a máte můj obdiv. Jsou to skutečně nádherné fotografie. Líbí se mi hlavně snímky, které zachycují i prostředí, obzvlášť ty krátkým ohniskem. Z této série je mým favoritem sýc rousný na buku.
Ráda používám širokoúhlý objektiv k focení hub (www.atlashub.net), ale ty nikam neutečou, proto mě napadá otázka: z jaké vzdálenosti s ním fotíte?
Pavel
Dobrý den, omlouvám se za dotaz, který asi patří jinam, ale přeci. Sleduji vaše stránky a koukám, že vám z výbavy zmizel objektiv objektiv 24mm f/1.4l II usm. Ale výměna nastala i u 17-40mm f/4l usm za 16-35mm f/4l usm is. Proč? Neplánujete nějakou uživatelskou recenzi té 16-35ky, případné srovnání s 17-40? Děkuji, ještě jednou se omlovám a moc vám fandím.
Opravdu ta fotka Kalouse je luxusní. Vymazlené barvičky! Škoda, že se nemohu zůčastnit... Všem velmi doporučuji!!!
Jedním slovem nádhera. Krásné barvy, ostrost... super.
Daniel Černý
souhlasím ten Kalous je špičkovej
Jiří Plekanec
Parádně nafocené ! Kalous je nádhernej,něco podobného jsem videl u A.Murphyho:)
Zdar Jiří.