České Švýcarsko s projektem Příběhy české přírody

Před pár dny proběhl letošní první krajinářský workshop v Českém Švýcarsku, který jsem pořádal se společností Beleco z. s., jako součást projektu Příběhy české přírody. Víkend utekl jako voda a já můžu bez váhání říci, že nasadil laťku velmi vysoko. Uvědomil jsem si, že dobrý workshop nedělají podmínky pro fotografické krajinkaření, ale hlavně pohoda klientů. Cítil jsem, že to fotografy fakt baví. A počasí bylo také parádní.

Foto: Ondřej Prosický

Povídání nejen o sokolech stěhovavých

Jak se fotografové z celého Česka sešli, akci za národní park České Švýcarsko zahájil Vašek Sojka, který nám pověděl o přírodě. Aby všichni věděli, čím je oblast výjimečná. Mě osobně se nejvíce líbilo vyprávění o návratů sokolu stěhovavých do divočiny a chvilka zbyla i na moje oblíbené téma rys ostrovid.
Jak večer postoupil, bylo mi jasné, že musím nutně stihnou svojí přednášku s fotografiemi na téma “vhodné motivy v krajině” a, to je vůbec nejdůležitější, abych fotografy technicky připravil na pozdně noční a časně ranní fotografování. Pro málo zkušené téma velmi náročné (obzvlášť, pokud nemají dálkovou spoušť). Mluvit by se dalo do rána, ale vzhledem k velmi časnému sobotnímu vstávání jsem to musel vše nahnat do postelí.

Na Křížovém vrchu s manuálními objektivy

Protože někteří neměli některé postupy zažité, strávili jsme konec noci na Křížovém vrchu, to atraktivnější jsme si nechali na neděli. Obloha byla posetá oblačností a jen tu a tam byla nějaká škvírka, kterou se mohlo prodrat slunce. Mezi kopečky byl náznak mlhy, který dával fotografiím prostor. Čekání se vyplatilo, slunce krátce prosvitlo mezi mraky, bohužel tak krátce, že to obstojně zaznamenat stihl pouze jeden z fotografů.
Pošmourné počasí po snídaní nás zavezlo do skalních soutěsek říčky Kamenice, kde jsme se věnovali krajinnému detailu.
Naopak na večer jsme se opět vrátili na vyhlídky, kde byl při čekání na západ Slunce prostor pro zkoušení historických objektivů “sekce starosklíčkařů”, kterých měli na akci několik desítek. Po zoufalém testování při fotografování stativových hlav a otevřených batohů se nám nakonec podařilo přemluvit Šárku, že bude ideálním objektem k vyzkoušení výjimečného objektivu Meyer Optik Gorlitz Primoplan 58mm f/1.9, například.
Moje večerní přednáška o zpracování dat ve formátu RAW se nakonec zvrhla v diskuzi, kde i já jsem se měl co učit. Tomu už se ale nedivím, moje archaické workflow, které mi neměnné podobě funguje už 10 let, musí být pro některé v programech zběhlé fotografy hodně podivné. Já za to nemůžu, mě to nijak nelimituje. Jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš.

Růžový vrch s bílou čepicí

Na nedělní ráno jsem měl připravený vrchol, s tím, že i začátečníci už by měli mít při práci se zrcadlovkou v temném předvýchodu nějakou jistotu. Naše kroky vedli tmou a právě se utvářející mlhou na loukách na Vylemíninu vyhlídku, která patří v Českém Švýcarsku k nejlepším místům, kde můžete při svítání stát.
Prvními motivy byla světýlka Jetřichovic prosvítající mlhu a nízká oblačnost nasvícená Děčínem za Růžovým vrchem. Jak se pomalu rozednívalo, motivy se pomalu střídaly, dominanta Mariiny vyhlídky, z mlhy vystupující Růžový vrch zahalený bílou čepicí nebo sluneční paprsky lámající se o špičky smrků v protisvětle svítání. Přestože jsme tam byli skoro čtyři hodiny, uteklo to jako voda a myslím, že každý musí mít z toho rána povedenou fotografii.
Po velmi pozdní snídani jsme se vrátili k promítacímu plátnu, abych řekl něco o přípravách fotografování krajiny, studiu počasí, Slunce a Měsíce nebo o programech a aplikacích pro chytré telefony které mohou fotografování výrazně usnadnit.
Přestože se to fotoaparátem povedlo pouze někomu, měli jsme možnost fotografovat i živou přírodu, krásného jelena lesního, ledňáčky říční, lasici kolčavu, skorce vodní a další zvířata. Vůbec nevadilo, že pro to nemáme super dlouhé teleobjektivy. Fotografie divokých zvířat na paměťových kartách nakonec měli fotografové s nejlevnější fotografickou technikou a s nejmenšími zkušenosti.
Znova se tak velmi názorně ukázalo, že zajímavá fotografie opravdu není o kvalitní technice a výsledném rozlišení.

V termínu 16. - 18. října 2015 se na krajinářském worshopu v Českém Švýcarsku uvolnilo místo.

Související odkazy

Fotografický workshop Krajina Českého Švýcarska
Fotografický průvodce České Švýcarsko, Fripito
Říjen v krajině Českého Švýcarska
Lehké mihnutí Českým Švýcarskem

Barevné peklo nad Jetřichovickými vyhlídkami

Polární záře na mrazivém Islandu

Šumava, lekce inverzního plánování
Krátká ranní zastávka v Saském Švýcarsku
Dachstein a šumavské moře
Neuschwanstein, na noc u bláznivého Ludvíka
České Švýcarsko, na konci podzimu
Šumava, fotografie krajiny
České Švýcarsko, nezvykle slunečný podzim
České Švýcarsko, mlhavá rána
Toskánská krajina v létě
Šumava, s ranní mlhou
Saské Švýcarsko, bivak na vyhlídce
NP České Švýcarsko, ledové králoství
NP České Švýcarsko, příprava na podzimFoto: Ondřej Prosický Foto: Ondřej Prosický Foto: Ondřej Prosický Foto: Ondřej Prosický Foto: Ondřej Prosický Foto: Lada a Šárka Frýbová Foto: Lada a Šárka Frýbová Foto: Lada a Šárka Frýbová Foto: Jiří Hřebíček Foto: Jiří Hřebíček Foto: Jiří Hřebíček Foto: Václav Koláček Foto: Václav Koláček Foto: Václav Koláček Foto: Petra Málková Foto: Petra Málková Foto: Martin Podlas Foto: Martin Podlas Foto: Martin Podlas Foto: Jiří Skořepa Foto: Jiří Skořepa Foto: Jiří Skořepa

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
01. 10. 2015 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(1 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Jirka
Nádhera, škoda, že už jsem se nevešel...