Barevné peklo nad Jetřichovickými vyhlídkami

Člověk se pořád učí. To jsem v pátek večer účastníkům fotografického workshopu velmi přesvědčivě říkal, že na vyhlídce mají vždy být alespoň půl hodiny před svítáním, abych se v sobotu ráno přesvědčil, že ideální je alespoň hodina. Nejlepší je praktická ukázka a ta tentokrát rozhodně vyšla.

11-2012-2720 11-2012-2720 Svítání nad Mariinou vyhlídkou, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL filtr B+W, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 28 mm, stativ Gitzo, Clona: 10, Doba expozice: 2.5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 10. listopadu 2012 6:59:52, NP České Švýcarsko (Česko) Fotografický zmatek na Vylemínině vyhlídce
Na Jetřichovických vyhlídkách jsem byl za těch pět let co do Českého Švýcarska jezdím asi 30krát, ale ještě nikdy jsem na obloze nezažil takové barevné peklo jako sobotu. Už při cestě nahoru k Vilemíninině vyhlídce dostávaly okraje vysoko uložených obláčků narůžovělé okraje, ale jak jsme dorazili na vrchol, obloha už byla temně rudá.
Možná, kdyby jsem přišli dříve, nemuseli jsme při pořizování prvních snímků tolik zmatkovat. Divadlo nad našimi hlavami se měnilo každou vteřinu a na pečlivě usazení šedých přechodových filtrů nebyl čas. Zoufale jsem v rychlosti účastníkům odhadoval dvouminutové expozice a ještě jen taktak stíhal mít připomínky k nejvhodnější kompozici s dominantní oblohou nad hřebenem s Mariinou vyhlídkou.
Fučel silný studený vítr, ale někteří účastníci jej ve fotografickém zápalu vůbec nevnímali. Ty, co jej třesouc se celým tělem vnímali, jsem se snažil přesvědčit, že to tak strašné být nemůže. Rudé představení trvalo ani ne 20 minut, mohli jsme tak vyrazit na snídani.

Větrné kompozice na Studenci
Vítr nás provázel celou sobotu, proto jsme se s ním snažili při fotografování pracovat. Nejlépe to šlo, jako už tradičně, na Studenci. Větve stromů se větrem klátili až k zemi a dlouhá tráva vypadala při delším expozičním časech jako rozvlněné moře. V neděli podle očekávání sprchlo, což se nám výborně hodilo v soutěsce u Dolského mlýna.
Pro nedělní ráno předpověď neslibovala nic pěkného, proto jsem si jen já nařídil budík na 5:00, s tím, že ráno v trénýrkách na parkovišti okouknu noční oblohu držíce iPad s otevřenými družicovými snímky z posledního nočního průletu (a účastníky případně vzbudím). Ráno tak vyrazili na Křížový vrch pouze nadšenci a já jsem mohl s ostatními účastníky jako správný lektor v klidu spát až do snídaně.


Děkuji Richardovi za pár doprovdoných reportážních fotek.

Související odkazy
Předběžné termíny workshopů v roce 2013
Fotografický workshop Krajina Českého Švýcarska
Fotografický workshop, dva v jednom (reportáž)
Opravdový zimní krajinářský workshop, leden 2012 (reportáž)
Workshop Krajina Českého Švýcarska, po oschnutí, říjen 2011 (reportáž)
Krátký report z posledního realizovaného krajinářského workshopu v Českém Švýcarsku, říjen 2010 (reportáž)
Fotografický workshop pohledem jednoho z účastníků
Zimní workshop: Krajina Českého Švýcarska
Nabídka dalších fotografických workshopů
Fotografie z Českého Švýcarska v Portfolio
Fotografie z Českého Švýcarska ve Fotobanka
České Švýcarsko, na konci podzimu
České Švýcarsko, nezvykle slunečný podzim
České Švýcarsko, mlhavá rána
Saské Švýcarsko, bivak na vyhlídce
NP České Švýcarsko, ledové králoství
NP České Švýcarsko, příprava na podzim

 

 

11-2012-2783 11-2012-2783 Podzim u Kamenice, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 14 mm, stativ Gitzo, Clona: 0.0, Doba expozice: 1.3 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 11. listopadu 2012 9:56:25, NP České Švýcarsko (Česko)  11-2012-2731 11-2012-2731 Ranní svítání bez slunce, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL filtr B+W, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm, stativ Gitzo, Clona: 13, Doba expozice: 2.5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 10. listopadu 2012 7:11:48, NP České Švýcarsko (Česko) 11-2012-2796 11-2012-2796 Podzim u Dolského mlýna, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS Macro USM + PL filtr Hoya, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 25, Doba expozice: 2.5 s, ISO: 50, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 11. listopadu 2012 11:23:59, NP České Švýcarsko (Česko)

Foto: Richard Horák Foto: Richard Horák Foto: Richard Horák Foto: Richard Horák

Foto: Richard Horák Foto: Richard Horák Foto: Richard Horák Foto: Richard Horák Foto: Richard Horák

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
13. 11. 2012 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(4 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Vladimir: Co vím, tak nejlepší jsou průlety družice NOAA nad střední Evropou, je to na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, něco více o tom napíšu do článku. Na iPad pak určitě aplikaci iRadar, ta je výborná. V zahraničí je ideální podle lokality, místní meteoinfo. Třeba pro sever Evropy stránky www.yr.no Ty se občas hodí i pro Česko!
Zdravim Ondro, muzu se septat jakou aplikaci pouzivas na Ipadu pro stahovani druzicovych snimku? Mas nejake doporuceni na aplikaci,ktera funguje i vzahranici? Dekuji!
Jasně, kdyby nás odfouknul vítr z vyhlídky, bude hledání snadnější. Měl jsem pár fuknčních oblečků od firmy Tilak na vyzkoušení. Za zbytek může Nikon D800, který červenou fakt umí! Ta dvojsmyslnost byl trochu záměr :-)
Když jsem viděl jaké máte všichni pěkné barevné oblečení na fotkách a k tomu ten název "Barevné peklo nad Jetřichovickými vyhlídkami", tak jsem si to hned dal do souvislostí ;-))))