Fotografický workshop: Dravci a sovy VI.

Rád bych všechny zájemce o fotografování zvířat opět pozval na fotografický kurz, který je zaměřený na dravce a sovy. Díky spolupráci s Honzou a Helenou Kuchyňkovými budete mít možnost již pošesté fotografovat atraktivní ptáky tak, jak by se vám ve volné přírodě podařilo pouze obtížně.

Výr velký (Bubo bubo) Výr velký (Bubo bubo) Eurasian Eagle Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 260 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 22. listopadu 2008 14:36:09, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko)

AKTUÁLNÍ WORKSHOP:
12. - 14
. března 2010 (pátek – neděle) - 1 volné místo!
v případě zájmu o účast na podobné akci mě prosím kontaktujte, oslovím vás přednostně.

Aranžovaná fotografie
Přestože to většina fotografů nepřízná (ani ti světoví se zvučným jménem) patří fotografování ochočených zvířat k běžné praxi fotografů přírody. Při aranžované fotografii budete mít vždy větší kontrolu nad výslednou fotografií. Může to být vhodná volba prostředí, světelných podmínek nebo roční doby.

Náplň fotografického kurzu

Cílem mého fotografického kurzu je to, aby každý účastník získal základní návyky při fotografování zvířat. Práce s teleobjektivy, požívání blesku, využívání stativu, volba správné expozice, výběr vhodného místa pro fotografování, práce se světlem a kompozicí. Těm, kteří toto ovládají, může být kurz příležitostí k vyfotografování atraktivního zvířete, vyzkoušení nové fotografické techniky nebo i poznání lidí se stejným zájmem.
Při akci se budu věnovat stejným dílem zkušenějším, i těm úplním začátečníkům.

Fotografovaná zvířata

výr velký (Bubo bubo), orel skalní (Aquila chrysaetos), sokol stěhovavý (Falco peregrinus), raroh velký (Falco cherrug), luňák hnědý (Milvus migrans), krkavec velký (Corvus corax), jestřáb lesní (Accipiter gentilis), káně lesní (Buteo buteo), volavka popelavá (Ardea cinerea) a další, podle aktuální kondice zvířat, přibližně osm ptáků. Pokusím se vyjednat i jedno překvapení.

Pro koho je kurz určen

Fotografický kurz je pro všechny zájemce o fotografování zvířat, jak pro začínající tak pokročilé. V ideálních podmínkách si budou moci vyzkoušet, jak se fotografují zvířata ve volné přírodě. S tím rozdílem, že na kurzu není nutný fotografický kryt a fotografování zabere nesrovnatelně méně času než v divočině.

Doporučené vybavení a fotografická technika
Vzhledem k tomu, že akce probíhá na konci zimy, může nám svítit slunce stejně jako zasypávat sníh. Nutností je pevná nepromokavá obuv a teplé nepromokavé oblečení (celý den budeme venku). Kdo má broďáky nebo holinky, možná přijdou vhod při fotografování u rybníka.
Pro fotografování je nutností zrcadlovka (ideálně digitální) a teleobjektiv ohniska 200 – 400 mm. Ideálně kombinace dvou, delší a kratší teleobjektiv. Pokud doporučit objektiv jeden, bylo by to ohnisko 300 mm. Vhodný je blesk a stativ. Vzhledem k tomu, že může být chladno, tak i zásoba náhradních baterií (jak do fotoaparátu, tak do blesku).

Program fotografického kurzu
Pátek 12.3.2010 – příjezd na lokalitu po 17:00 hod., ubytování, přednáška Teorie aranžované fotografie ptáků
Sobota 13.3.2010 – od časného rána fotografování až do západu slunce, pouze s přestávkami na jídlo, večer přednáška Zpracováním RAW k dokonalým fotografiím
Neděle 14.3.2010 – od časného rána fotografování, po poledni odjezd

Přestože se jedná o ochočená zvířata, nelze předem stanovit, který druh bude kdy fotografován. Záleží na formě daného jedince. Zvířeti, které bude vzorně spolupracovat, se budeme věnovat více a opakovaně. To, které nebude mít náladu, budeme pouze portrétovat v atraktivním prostředí, bez létání a lovení.

Název: Fotografický workshop Dravci a sovy VI
Termín kurzu: 12. – 14. března 2010 (pátek – neděle)
Lokalita fotografování: CHKO Žďárské vrchy, Vysočina
Ubytování: Hotel Žákova hora, Herálec
Počet účastníků: 10 fotografů
Doprava: individuální (případně po domluvě zkoordinuji)

Fotografický kurz si můžete předběžně objednat na adrese ondrejprosicky@seznam.cz. Zájemcům budou na konci února poslány údaje pro platbu (závazné objednání) a podrobnosti k dopravě na lokalitu.
Případné dotazy rád zodpovím.


Sovisející odkazy
Fotografie dravců a sov pořízené na workshopech
Workshop Dravci a sovy V., hrátky v protisvětle
Workshop Dravci a sovy IV., rychlé ohlédnutí (11/2009)
Workoshp Dravci a sovy III., konečně ve skalách (4/2009)
Workshop Dravci a sovy II., reportáž (11/2008)
Workshop Dravci a sovy I., reportáž (3/2009)
Fotografie dravců a sov ve Fotobanka
Fotografické workshopy a kurzy

 

Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, 12.1..2010

 

Orel skalní (Aquila chrysaetos) Orel skalní (Aquila chrysaetos) Golden Eagle, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 260 mm, stativ Gitzo, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2009 5:47:10, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko) Káně Harrisova (Parabuteo unicinctus) Káně Harrisova (Parabuteo unicinctus) Harris´s Hawk, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. března 2009 9:49:14, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko) Volavka popelavá (Ardea cinerea), Volavka popelavá (Ardea cinerea) Grey Heron, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2009 4:17:42, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko)

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
12. 01. 2010 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(2 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Jirka
Taky mě to dost láká, jako novopečeného majitele fototechniky. Chtěl bych to vyzkoušet. Budou nějaké fotečky z posledního workshopu z Herálce?
Mirek
Láká mě to čímdál víc :-) Předposlední fotka je skvělá, nádherné pozadí.