Ptačí workshop v Českém Švýcarsku

V sobotu proběhl pod mým vedením, ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko, workshop zaměřený na fotografování ptáků. Základy jsme si natrénovali v ZOO Děčín, abychom se po krátké diskuzi v restauraci přesunuli na předem připravené lokality v okolí Rynartic a Vysoké Lípy. Jak se nám fotilo?

Sýc rousný Sýc rousný (Aegolius funereus) Sýc rousný (Aegolius funereus) Tengmalm's Owl or Boreal Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 19. září 2009 14:29:18, Rynartice, NP České Švýcarsko (Česko)

Když je slunce příliš
Počasí nám přálo, možná až moc. Obloha byla tak vymetená, že bylo přes den obtížné ukočírovat obrovský kontrast, kdy místa ve stínu vycházela zcela černá. Mnohem vhodnější bylo zalézt do lesa a fotografovat ochočené dravce a sovy ve stínu.
Vytrvalý slunečný svit měl jednu výhodu, mohli jsme si naplánovat večerní kýčovitý západ slunce na Křížovém vrchu, jak jinak, než se sovou v popředí. Přestože bylo přes den teplo, rádi  jsme využili „cateringový vůz“, kde pro nás měli organizátoři připravenou kávu a čaj.  

Letecký den v Rynarticích

Naši ptáci, sova pálená, sýc rousný a jestřáb lesní, dělali, v co jsme doufali a občas i něco zajímavého navíc. Stejně jako v listopadu 2008 jsem praktikoval metodu fotografování „pták na útěku“, kdy jsme často nechávali na dravcích samotných, aby si sami vybrali místo, kde pro fotografování přistanou. Bylo to přirozenější, než je stavět do nějakých nesmyslných kreací. Snad kromě sovy pálené, která si vybrala slabší chvilku, létali všichni ukázkově. Spokojenost.

Začátečník i pokročilý

Účastníci workshopu byli jak úplní začátečníci, tak fotografové, kteří fotografují desítky let. Těžko můžu hodnotit, jestli si fotografování užili a něco se přiučili, ale za sebe můžu říci, že jsem byl večer mrtvolka. Bylo toho na mě moc. Ačkoli jsem hodně chtěl jet večer fotografovat do Německa, plány jsem musel změnit. Zůstal jsem na ranní fotografování v Českém Švýcarsku. O tom ale třeba příště.

Související odkazy
Aktuálně nabízené workshopy pod mým vedením
Workshop Dravci a sovy, reportáž (11/2008)
Workshop Dravci a sovy reportáž (3/2009)
Fotografie dravců a sov ve Fotobanka


Pokud byste měli o podobnou akci zájem, napište mi. V případě organizování obdobného fotografování bych vás oslovil přednostně.

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 20.9.2009

 

Sova pálená (Tyto alba) Sova pálená (Tyto alba) The Barn Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 19. září 2009 16:49:21, Vysoká Lípa, NP České Švýcarsko (Česko)  Sova pálená (Tyto alba) Sova pálená (Tyto alba) The Barn Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 19. září 2009 18:43:53, Křížový vrch, NP České Švýcarsko (Česko) Sova pálená (Tyto alba) Sova pálená (Tyto alba) The Barn Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 19. září 2009 15:51:22, Rynartice, NP České Švýcarsko (Česko) Sýc rousný (Aegolius funereus) Sýc rousný (Aegolius funereus) Tengmalm's Owl or Boreal Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 19. září 2009 13:46:52, Rynartice, NP České Švýcarsko (Česko) Sova pálená (Tyto alba) Sova pálená (Tyto alba) The Barn Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2, Blesk: Ano, Vytvořeno: 19. září 2009 16:37:29, Vysoká lípa, NP České Švýcarsko (Česko)

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
20. 09. 2009 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(6 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Daniel Černý
Jsou to krásný fotky hlavně ta čtvrtá je super. Sovu pálenou jsem živou nikdy neviděl ale podle fotek soudím, že je to překrásný pták.
pali hradiský | www.trpas.com
si si zase užíval? pekné foto ... teším sa na tie v protisvetle
Karel Pagačík
Tak já se Ondro těším na nějakou načervenalou gýčovku, ta pslední fotka je se správným morbidním prostředím :-)
já si užil nedělní ráno u rybníka
Mirek
Ta první fotka to je klenot, parádní zachycení okamžiku.
Na jestřába už jsem neměl sílu :-( Bude později.
Tak to je fofr, já stihl zatím akorát tak nahrát fotky z karty do počítače. A kde máš foto našeho jestřába? ;-)