Fotografický workshop: Dravci a sovy IV

Rád bych všechny zájemce o fotografování zvířat opět pozval na fotografický kurz, který je zaměřený na dravce a sovy. Díky spolupráci s Honzou a Helenou Kuchyňkovými budete mít možnost již počtvrté fotografovat atraktivní ptáky tak, jak by se vám ve volné přírodě podařilo pouze obtížně.

Káně Harrisova (Parabuteo unicinctus) Káně Harrisova (Parabuteo unicinctus) Harris´s Hawk, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. března 2009 10:00:34, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko)AKTUÁLNĚ:
6. - 8
. listopadu 2009 (pátek – neděle) - PLNĚ OBSAZENO, přijímání pouze náhradníci
13. - 15. listopadu 2009 (pátek – neděle) - PLNĚ OBSAZENO, přijímání pouze náhradníci

 

Aranžovaná fotografie
Přestože to většina fotografů nepřízná (ani ti světoví se zvučným jménem) patří fotografování ochočených zvířat k běžné praxi fotografů přírody. Při aranžované fotografii budete mít vždy větší kontrolu nad výslednou fotografií. Může to být vhodná volba prostředí, světelných podmínek nebo roční doby.

Náplň fotografického kurzu

Cílem mého fotografického kurzu je to, aby každý účastník získal základní návyky při fotografování zvířat. Práce s teleobjektivy, požívání blesku, využívání stativu, volba správné expozice, výběr vhodného místa pro fotografování, práce se světlem a kompozicí. Těm, kteří toto ovládají, může být kurz příležitostí k vyfotografování atraktivního zvířete, vyzkoušení nové fotografické techniky nebo i poznání lidí se stejným zájmem.
Při akci se budu věnovat stejným dílem zkušenějším, i těm úplním začátečníkům.

Fotografovaná zvířata

orel mořský (Haliaeetus albicilla), výr velký (Bubo bubo), orel skalní (Aquila chrysaetos), sokol stěhovavý (Falco peregrinus), raroh velký (Falco cherrug), puštík obecný (Strix aluco), sup bělohlavý (Gyps fulvus) a další, podle aktuální kondice zvířat, přibližně osm ptáků

Pro koho je kurz určen

Fotografický kurz je pro všechny zájemce o fotografování zvířat, jak pro začínající tak pokročilé. V ideálních podmínkách si budou moci vyzkoušet, jak se fotografují zvířata ve volné přírodě. S tím rozdílem, že na kurzu není nutný fotografický kryt a fotografování zabere nesrovnatelně méně času než v divočině.

Doporučené vybavení a fotografická technika
Vzhledem k tomu, že akce probíhá v aktraktivním čase pozdního podzimu, může nám svítit slunce stejně jako zasypávat sníh. Nutností je pevná nepromokavá obuv a teplé nepromokavé oblečení (celý den budeme venku). Kdo má broďáky nebo holinky, možná přijdou vhod při fotografování orla mořského u rybníka.
Pro fotografování je nutností zrcadlovka (ideálně digitální) a teleobjektiv ohniska 200 – 400 mm. Ideálně kombinace dvou, delší a kratší teleobjektiv. Pokud doporučit objektiv jeden, bylo by to ohnisko 300 mm. Vhodný je blesk a stativ. Vzhledem k tomu, že může být chladno, tak i zásoba náhradních baterií (jak do fotoaparátu, tak do blesku).

Program fotografického kurzu
Pátek 13.11.2009 – příjezd na lokalitu po 17:00 hod., ubytování, přednáška Teorie aranžované fotografie ptáků
Sobota 14.11.2009 – od časného rána fotografování až do západu slunce, pouze s přestávkami na jídlo, večer přednáška Zpracováním RAW k dokonalým fotografiím
Neděle 15.11.2009 – od časného rána fotografování, po poledni odjezd

Přestože se jedná o ochočená zvířata, nelze předem stanovit, který druh bude kdy fotografován. Záleží na formě daného jedince. Zvířeti, které bude vzorně spolupracovat, se budeme věnovat více a opakovaně. To, které nebude mít náladu, budeme pouze portrétovat v atraktivním prostředí, bez létání a lovení.

Název: Fotografický workshop Dravci a sovy IV
Termín kurzu: 13. – 15. listopadu 2009 (pátek – neděle)
Lokalita fotografování: CHKO Žďárské vrchy, Vysočina
Ubytování: Hotel Žákova hora, Herálec
Počet účastníků: 10 fotografů
Doprava: individuální (případně po domluvě zkoordinuji)

Fotografický kurz si můžete předběžně objednat na adrese ondrejprosicky@seznam.cz. Zájemcům budou v průběhu září poslány údaje pro platbu (závazné objednání) a podrobnosti k dopravě na lokalitu.
Případné dotazy rád zodpovím.


Sovisející odkazy
Workshop Dravci a sovy, reportáž (11/2008)
Workshop Dravci a sovy reportáž (3/2009)
Fotografie dravců a sov ve Fotobanka
Fotografické workshopy a kurzy

 

Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, 23.7.2008

Výr velký (Bubo bubo) Výr velký (Bubo bubo) Eurasian Eagle Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 260 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 22. listopadu 2008 14:33:34, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko) Orel mořský (Haliaeetus albicilla) Orel mořský (Haliaeetus albicilla) White-tailed Eagle, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + TC Canon 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 364 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. března 2009 10:52:16, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko) Kalous ušatý (Asio otus) Kalous ušatý (Asio otus) Long-eared Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + TC Canon 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 364 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 21. října 2007 9:39:05, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko) Orel skalní (Aquila chrysaetos) Orel skalní (Aquila chrysaetos) Golden Eagle, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 260 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 1250, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2009 10:56:07, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko) Raroh velký (Falco cherrug) Raroh velký (Falco cherrug) Saker Falcon, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. března 2009 10:33:22, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko) Orel mořský (Haliaeetus albicilla) Orel mořský (Haliaeetus albicilla) White-tailed Eagle, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. listopadu 2008 10:52:10, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko)

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
23. 07. 2009 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(5 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

JKh
Tome se divím, že sem vůbec Ondřejovi na stránky
lezeš....fotografoní trapnejch ptáků se zřejmě nevěnuješ, tak snad jsi
se ukliknul.... A pokud ti vystavování na FA vadí, divím se, že nesekneš
s návštěvu i tam....
Helena
To Tomas: Tak tebe konkrétně zvu na
letovku jednoho dravce, a jsem si jistá ty chytráku, že to nebudeš mít
vyfotografováné jako fotografové v TOPU. Telefon jistě máš nebo můj mail
a klidně se ozvi. Už ji mám pro tebe připravenou a jmenuje se
Karolína.
Petr Vaculík
Jezdit tam Tmáši nemusíš ne?
Tyhle komentáře nějak necháu...já bych jel docela rád, žel bohu nemám to
tele a do podzimu ho asi nestihnu pořídit:-(
Martin
To Tomas:
Každému, kdo napíše
nebo říká, že nafotit zvíře na workshopu je sranda, vřele
doporučuji takový workshop navštívit. Těch chytráků znám dost, ale
každý změnil názor. WS je super věc, člověk tam pozná i další
"pošahance" na fotografování. Jinak jestli víš o nějakém
chlupatém zvířeti, které by se dalo nafotit, tak napiš...
Tomas
No promin ale uz zase? To si delas srandu ze se na to
jeste nekdo prihlasi :) no ale asi jako foceni v ZOO. Hlavne at to nikdo
uz nedava na FA,stacila ta prehlidka TOP fotek za pul roku, samej
trapnej ptak. Tohle aranzovani nema s prirodou nic spolecnyho, musim se
smat fotkam sov za bileho dne :). Jo a dotaz, tusim ze Kuchynkovi to
prodavaj za 3500 ne?