Fotografický workshop: Dravci a sovy II

Rád bych všechny zájemce o fotografování zvířat pozval na další fotografický kurz zaměřený na dravce a sovy. Díky spolupráci s Honzou a Helenou Kuchyňkovými budete mít opět možnost fotografovat atraktivní ptáky tak, jak by se vám ve volné přírodě podařilo pouze obtížně.

AKTUÁLNĚ: Workshop Dravci a sovy je plně obsazen!
Případní zájemci mě můžou kontaktovat, při konání další akce budou osloveni jako první.


Aranžovaná fotografie
Přestože to většina fotografů nepřízná (ani ti světoví se zvučným jménem) patří fotografování ochočených zvířat k běžné praxi fotografů přírody. Při aranžované fotografii budete mít vždy větší kontrolu nad výslednou fotografií. Může to být vhodná volba prostředí, světelných podmínek nebo roční doby.
Orel mořský (Haliaeetus albicilla) Orel mořský (Haliaeetus albicilla) White-tailed Eagle, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. listopadu 2008 10:02:40, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko)Náplň fotografického kurzu
Cílem mého fotografického kurzu je to, aby každý účastník získal základní návyky při fotografování zvířat. Práce s teleobjektivy, požívání blesku, využívání stativu, volba správné expozice, výběr vhodného místa pro fotografování, práce se světlem a kompozicí. Těm, kteří toto ovládají, může být kurz příležitostí k vyfotografování atraktivního zvířete, vyzkoušení nové fotografické techniky nebo i poznání lidí se stejným zájmem.

Fotografovaná zvířata
orel mořský (Haliaeetus albicilla), výr velký (Bubo bubo), orel skalní (Aquila chrysaetos), raroh velký (Falco cherrug), puštík obecný (Strix aluco), sup bělohlavý (Gyps fulvus) a další, podle aktuální kondice zvířat

Pro koho je kurz určen
Fotografický kurz je pro všechny zájemce o fotografování zvířat, jak pro začínající tak pokročilé. V ideálních podmínkách si budou moci vyzkoušet, jak se fotografují zvířata ve volné přírodě. S tím rozdílem, že na kurzu není nutný fotografický kryt a fotografování zabere nesrovnatelně méně času než v divočině.
Výr velký (Bubo bubo) Výr velký (Bubo bubo) Eurasian Eagle Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + TC Canon 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 364 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 16. listopadu 2008 11:55:55, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko)Doporučené vybavení a fotografická technika
Vzhledem k tomu, že akce probíhá v na konci března, může nám svítit slunce stejně jako zasypávat sníh. Nutností je pevná nepromokavá obuv a teplé nepromokavé oblečení (celý den budeme venku). Kdo má broďáky nebo holinky, možná přijdou vhod při fotografování orla mořského u rybníka.
Pro fotografování je nutností zrcadlovka (ideálně digitální) a teleobjektiv ohniska 200 – 400 mm. Ideálně kombinace dvou, delší a kratší teleobjektiv. Pokud doporučit objektiv jeden, bylo by to ohnisko 300 mm. Vhodný je blesk a stativ. Vzhledem k tomu, že může být chladno, tak i zásoba náhradních baterií (jak do fotoaparátu, tak do blesku).

Program fotografického kurzu
Pátek 27.3.2009 – příjezd na lokalitu po 17:00 hod., ubytování, přednáška (teorie aranžované fotografie)
Sobota 28.3.2009 – od časného rána fotografování až do západu slunce, pouze s přestávkami na jídlo, večer přednáška Zpracováním RAW k dokonalým fotografiím
Neděle 29.3.2009 – od časného rána fotografování, po poledni odjezd

Přestože se jedná o ochočená zvířata, nelze předem stanovit, který druh bude kdy fotografován. Záleží na formě daného jedince. Zvířeti, které bude vzorně spolupracovat, se budeme věnovat více a opakovaně. To, které nebude mít náladu, budeme pouze portrétovat v atraktivním prostředí, bez létání a lovení.

Termín kurzu: 27. – 29. března 2009 (pátek – neděle)
Lokalita fotografování: CHKO Žďárské vrchy, Vysočina
Ubytování: Hotel Žákova hora, Herálec
Počet účastníků: 10 fotografů
Doprava: Individuální (případně po domluvě zkoordinuji)

Fotografický kurz si můžete objednat na adrese ondrejprosicky@seznam.cz nebo na telefonickém čísle +420 608 515 410 . Zájemcům budou poslány údaje pro platbu a podrobnosti k dopravě na lokalitu.
Případné dotazy rád zodpovím.

Stanice STOP
Fotografický workshop Dravci a sovy může být realizován, díky přispění provozovatelů stanice terénní ochrany přírody STOP. Stanice byla založena v roce 2006, ale neoficiálně fungovala již 10 let před tím. Stanice sídlí v Lipci u Slepotic na Pardubicku na rozloze cca 1 ha. Na pozemku se rozkládá komplex hospodářského stavení z roku 1850 a kravínu, který bude rekonstruován. Mají zde 40 voliér, mezi které patří voliéry komorové, léčivé, rozletové a expoziční voliéry. Plánují zde také vybudování intenzivní péče, rybníku pro vodní ptáky, vypouštěcí věž a výstavbu dalších třiceti voliér. Toto všechno bychom chtěli dle finančních prostředků vybudovat do deseti let. Vše bude záležet na sponzorech. Více informací o stanici je zde.

 

Související odkazy:
Reportáž z posledního workshopu
Dravci a sovy
Workshopy a fotografické kurzy
Fotografický kurz Fotografování zvířat v ZOO
Stanice Stop

Raroh velký (Falco cherrug) Raroh velký (Falco cherrug) Saker Falcon, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. listopadu 2008 14:08:46, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko) Káně lesní (Buteo buteo) Káně lesní (Buteo buteo) Common Buzzard, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + TC Canon 1,4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 364 mm, fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 21. října 2007 11:10:31, yvíře v lidské péči, Křižánky, Vysočina (Česko) Puštík obecný (Strix aluco) Puštík obecný (Strix aluco) Eurasian Tawny Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. listopadu 2008 9:40:50, zvíře v lidské péči, Herálec, Vysočina (Česko)

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
15. 02. 2009 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(3 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Rád bych se přihlásil na workshop Dravci a sovy ll
27.-29.3.

Dík Jirka
Honza K.
Škoda, že to nebylo minulý
měsíc. Teď jsem na nějaký čas od focení zvířátek odstaven z důvodu
záhadné poruchy mého teleobjektivu. Ostatně to jsem s Vámi diskutoval
již včera. Tak ať se Vám zadaří a snad někdy příště.
Petr Bambousek
Škoda, zrovna v tomhle
termínu budu pryč. Letos bych rád na nějaký WS zase zajel, je fajn
potkat známé a pokecat. Tak ať se to vydaří!