Workoshop Dravci a sovy, reportáž

V uplynulých dvou víkendech proběhly na Žďárských vrších pod mým vedením dva workshopy zaměřené na aranžované fotografování dravců a sov. Ve spolupráci s Helenou a Honzou Kuchyňkovými měli účastnící dokonalé podmínky pro fotografování ptáků. Avšak, i fotografování ochočených dravců mělo pár překážek. Někdy ptáka lákala divočina, jindy nám příroda připravila extrémní podmínky pro fotografování.

Fotografování metodou Pták na útěku
Při plánování akce jsem uvažoval o tom, jak připravit focení, aby prostředí co nejvěrněji odpovídalo biotopu, kde se daný druh vyskytuje. Ne vždy se to podařilo. Lezení po skalách s orlem, sokolem a výrem se nakonec nekonalo, ale výhledově se o to pokusím. I tak, myslím, že zvířátka pózovala a létala tam, kde jim to opravdu slušelo.
Ve snaze, aby bylo fotografování co nejvěrnější, pokusili jsme se praktikovat tzv. metodu Pták na útěku, kdy dravec před fotografy na krátkou vzdálenost odlétá a pro odsednutí si vybírá místo sám. Nejnadanějším pro novátorskou techniku byl výr velký, který byl schopný v lese najít až nepředstavitelně krásná místa (viz. třetí fotografie). Metoda má i stinné stránky, rarohovi velkému se ve volné přírodě zalíbilo natolik, že z našich očí zmizel na dlouhých 15 hodin a díky připevněné vysílačce byl objeven až druhý den ráno, ve vzdálenosti 30 km.
Výr velký (Bubo bubo) Výr velký (Bubo bubo) Eurasian Eagle Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 260 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 22. listopadu 2008 14:33:34, zvíře v lidské péči, Žďárské vrchy (Česko)S fotoaparátem na Sibiři
Když jsem vybíral termíny pro fotografický workshop, chtěl jsem, aby se v obou víkendech v přírodě snoubil podzim se zimou. Oranžové listí by bylo v ideálním případě lehce pocukrováno popraškem sněhu. Plán pěkný, ale realita krutá.
Jak jsem se přesvědčil už před měsícem v Národním parku České Švýcarsko, letošní podzim byl nějaký divný. Vše se barvilo jaksi jinak a podzim navíc proběhl rychleji než v minulých letech. První workshop byl tedy s odřeným uchem ještě podzimní, i když značně deštivý. Ale v tom druhém, se už děly věci obtížně představitelné.
Už při cestě na Vysočinu jsem tušil, že to bude první zimní fotografický workshop v Česku. Silnice byly obtížně sjízdné, sníh padal, padal a pořád padal. Po srazu účastníku jsem se do zklamaných fotografů snažil přenést nadšení. Vždyť budete mít velmi snadný prostředek jak svojí fotografii ozvláštnit! Avšak, ne každý mé zanícení sdílel.
Když jsem se v sobotu ráno probudil a podíval z okna, nadšení si hledalo cestu pryč i ze mě. Venku bylo asi 30 cm nového sněhu a toho bílého hnusného a studeného stále přibývalo. Obdivuji všechny účastníky, že to nikdo nevzdal a na focení dravců jsme hned po snídani společně vyrazili. A rozhodně ne každý měl s sebou vybavení do Antarktidy. Ve sněžení se fotilo celý dlouhý den a to i bez oběda! A v neděli při –5 °C a dalším sněžení opět!
Orel mořský (Haliaeetus albicilla) Orel mořský (Haliaeetus albicilla) White-tailed Eagle, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. listopadu 2008 10:19:42, zvíře v lidské péči, Žďárské vrchy (Česko)Příště a možná ještě lépe
Když jsem viděl nadšení účastníků, rád v budoucnu podobné fotografování přiblížím dalším. Možná kromě pobíhání v mohutné vrstvě mokrého sněhu na podmáčeném rašeliništi, focení snad každého opravdu bavilo. Přiznávám, že i já jsem na tom místě ležel při focení kratší dobu než obvykle. Věřím, že i večerní čistě teoretické přednášky k něčemu byly, i to ale musí posoudit účastníci.
Speciální poděkování patří Heleně a Honzovi Kuchyňkovým, jejichž svěřenci předváděli v extrémních podmínkách skoro nemožné. Navíc obdivuji jejich obětavost, když po celodenní namáhavé práci jsou ještě schopni během noci v chumelenici jet stovku kilometrů pro divokou sovu pálenou sraženou autem a předat ji chirurgickému zákroku do zkušených rukou.
Z „našich“ ptáků bych vyzdvihl zejména puštíka obecného, který nepřestal fotografům pózovat, ani poté, co jej zasypala drobná sněhová lavina. Ani orel mořský, to s námi neměl jednoduché, občas se vody i nalokal. Naopak třeba výr velký si divočiny opravdu užíval. O výletu raroha velkého jsem se zmiňoval výše.

Související odkazy
Fotografický workshop Dravci a sovy
Dravci a sovy ve Fotobanka
Workshop Fotografování zvířat v Kostarice
Fotoreportáž z Kostarického workshopu
Měsíc v království tropické přírody

Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, 25.11.2008 Výr velký (Bubo bubo) Výr velký (Bubo bubo) Eurasian Eagle Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 16. listopadu 2008 11:06:07, zvíře v lidské péči, Žďárské vrchy (Česko)

Výr velký (Bubo bubo) Výr velký (Bubo bubo) Eurasian Eagle Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + TC Canon 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 364 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 16. listopadu 2008 11:55:55, zvíře v lidské péči, Žďárské vrchy (Česko) Puštík bělavý (Strix uralensis) Puštík obecný (Strix aluco) Eurasian Tawny Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 11, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 22. listopadu 2008 10:44:09, zvíře v lidské péči, Žďárské vrchy (Česko)

Raroh velký (Falco cherrug) Raroh velký (Falco cherrug) Saker Falcon, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. listopadu 2008 14:08:46, zvíře v lidské péči, Žďárské vrchy (Česko)

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
25. 11. 2008 , kategorie: akce, workshopy
Klíčová slova
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(18 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Pánové a případně dámy, fotky se vám povedly, sám spolupracuji s některými druhy dravců a povedlo se vám vystihnout je v celé jejich kráse, konkrétně fotky Výra velkého jsou podle mého gusta... díky
I já děkuji za parádně ztrávený víkend pod
Tvím vedením, Ondro.
Byl to úžasný zážitek, doufám, že se zase někdy
někde sejdeme.
Díky samozřejmě patří i Kuchynkovým a hlavně
ptáčkům.
Ahoj Milan
Hoši
dnes je 1.12.2008 a ve 14:55 se mi narodil kluk jmenuje se jak jinak po
mě Daniel a váží 4,5kg. Přepokládám, že až mu bude tak 10 let koupím mu
zřejmě foťák:))))
Honza Veber: Uvažoval jsem i o
kategoriích, ale je to nic neříkající značka. Myslím, že "zvíře v
lidské péči" je výstižnější. Nikdy jsem neměl problém osvětlit
podmínky vzniku fotografie. Ať už se jednalo o ZOO v Bavorském lese
nebo sokolnicky vedené dravce.
Nejsmutnější je, že často ty
neatraktivnější výjevy z divočiny (a to i té africké), jsou aranžované a
nikdo se to nedozví.
Děkuji všem
za zastavení! Bylo fajn, i když v první moment jsem si říkal, zda
všichni účastníci nepřízeň počasí ustojí. Nejhorší je, že spousta
nápadů na focení se prostě nestihla realizovat. Snad někdy příště.
Ondra
Tibor
Ahoj
Ondro
Kdybych nešetřil na výlet do ciziny,určitě bych si workšop
pod tvým vedením zaplatil,fotky jsou parádní,vypadají opravdu jako z
divoké přírody.
Tak s měj
tibor
Akce byla parádní, všem dík a doufám že s
fotgrafům a nejen jim uniknuvšími dravci to dopadne vždy dobře.Určitě se
rádi zase zúčastníme (mluvím i za syna Jéňu - ten mimochodem v
zuřivosti většinu fotek vymazal protože pro něj nesplňovaly "
nová" kritéria), dík Tobě i Kuchyňkovým a taky všem jejich
chovancům.
Hoši byl jsem tam taky a
nelituju toho udělal jsem pěkné fotky a byla tam fajn parta lidí doufám,
že některé z nich jsem neviděl naposled:)
"Zvíře v lidské
péči" je nádherný termín pro fotografie pořízené se zvířaty, která
nejsou "wildlife". Poprvé jsem tenhle termín četl v krásné
knížce Vaška Šilhy a Petra Slavíka. Je to jasné a srozumitelné! Lepší
než "x" kategorií s ještě "y"
podkategorií.
Ještě než jsem to zahlédl tady u Tebe Ondro, rozhodl
jsem se to uvádět i u svých fotografií, jen jsi mne utvrdil v tom, že je
to správné!

Krásné fotky jako vždy!
Honza
Sněžný workshop
byl naprosto super. Poprvé jsem fotil dravce, udělal jsem spoustu chyb a
snad jsem se i něco naučil. Už se těším na pokračování.
Také musím
ještě jednou poděkovat Tobě i manželům Kuchyňkovým, za
profesionalitu a obětavost při organizaci tohoto WS. Nabyté
zkušenosti jsou k nezaplacení, nebýt vás, nemohl bych teď být o ten
stupínek - co mě dělil od lepší fotky- lepší a výš. Díky.
Peter Mazár
Bolo dobre a kto nebol moze
lutovat...sice sme poriadne zmrzli ale stalo to za to :o)
Takhle
příjemně jsem už hodně dlouho nemrznul :-) Moc pěkná akce.
Je to naprostá nádhera, jak fotky, tak i popis akce. Jel bych na zimní
workshop schválně, myslím, že je to podstatně atraktivnější, než to
barevné listí. Zvlášť u horských dravců to víc připomíná podmínky
jejich prostředí.
S aranžováním ve skalách bych mohl být i nápomocný,
horolezeckou výbavu i praxi mám.
Díky za krásný článek! D.
Byl jsem účastníkem ještě
"podzimního" WS a bylo to naprosto dokonalé. Za oba dny jsem
nafotil skoro 12GB, ale použitelných je cca 20%. Ondřej, manželé
Kuchyňkovi i jejich svěřenci jsou 100% profesionálové. Naučil jsem
se hodně dalších věcí, které v žádné knížce nenajdete. Byl to po dlouhé
době super víkend. Určitě bych se rád zúčastnil znovu, protože se mám
ještě hodně co učit. Moc děkuji za krásně ztrávené chvíle při focení.
Díky :-)
Z mé strany se zasněženým WS naprostá spokojenost
:-) Tedy až na to, že se musím ještě hodně učit - to, co jsem nafotil
zatím rozhodně nevypadá jako ideál. Ale snad to jednou přijde... Rád se
zúčastním i dalších WS, zejména sněžných :-) Díky!!
Tak dlouho venku ve sněhu a mrazu
už jsem dlouho nebyl. A navíc mě to bavilo tam být. Určitě to počasí
stálo za to. Takže díky :-)
Michal Jirouš
Bylo to super, nejlepší WS za
poslední dobu, mohu jen potvrdit!!!!