Plameňák růžový, Camargue, Francie

Nečekaně kladné přijetí prvních fotografií z cesty za plameňáky, jak ohlasy v e-mailech nebo i v komentářích zde na stránkách, mě vyprovokovali k tomu, abych několik snímků po nocích zpracoval přednostně. Nyní máte možnost pohodlně si prohlédnout 39 fotografií ve větším formátu. Všechny fotografie vznikly během čtyř dní na přelomu března a dubna v oblasti Camargue ve Francii.

Gelerie Plameňák růžový, Camargue. Francie
39 fotografií velikosti 1000px v Portfolio 

Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Greater Flamingo, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 31. března 2010 16:25:16, Réserve Nationale Camargue (Francie)

Get Flash to see this player.


První kroky do neznáma

V tvorbě každého fotografa je nejdůležitějším aspektem inspirace, motiv, který je vám blízký, nebo objekt který vidíte u kolegů a připadá vám, že by to stálo za vážnější práci. Od počátku svého fotografování rád objevuji věci prioritně nové, i když je to mnoha případech složitější na přípravu. Podívat se na místa, kde byl někdo před vámi a přivést totéž je dobré pro vlastní vyblbnutí se, ale vzniklý materiál není tím, čím by se mohl fotograf profilovat. Fotografie má přinést něco nového, v opačném případě se jedná jen o ostré obrázky, kterých se v rozmachu digitální techniky válejí na internetu mraky. Nenosím techniku za desítky tisíc, abych se dostal na úroveň šimpanze, kopírovat umějí i opice. Někdy se něco nového povede, někdy bohužel ne.

Plameňáci v Camargue
To, že jsou plameňáci na jihu Francie je obecně známo. V poslední době mě ale udivovalo, že se jim z evropských fotografů nikdo příliš nevěnoval. Tu a tam člověk o něco zavadil, ale byly to spíše dokumentační snímky typu: „Hele, plameňák“. Už to pro mě byl impuls, jestli by tomu nešlo něco přidat, případně téma zpracovat i komplexněji. Poslední provokativní výzvou k cestě byly pěkné fotografie Lumíra Koutníka z loňského roku.
V nedávné době navštívil oblast Camargue fotografickými cenami ověnčený Theo Allofs v rámci projektu Wild Wonders of Europe. I přes několik nápaditých kousků, lze říci, že toho příliš nepřivezl. Své rozpaky z Camargue popsal na blogu a příliš mi obavy z fotografování v oblasti nezlehčil. Na druhou stranu, výzva k návštěvě delty Rhony byla ještě intenzivnější.

Limitují faktor - čas
Nakonec bylo fotografování poměrně pohodové, ať už dostupností plameňáků, zvoleným obdobím, příhodnými světelnými podmínkami a s jistými výhradami i prostředím. Nutno přiznat, že čtyři dny je minimum pro vážnější práci s jedním druhem. Občas jsem litoval, že některé momenty, které mi utekly, nebudu moci zkusit znova. I můj poslední bláznivý nápad skončil jen u otázky, zda motorové rogalo nesoucí pilota a fotografa spadne k zemi, když se mu rozbije motor nebo plynule doplachtí k zemi...
Ale upřímně, vždy jsem raději, když něco předem vymyšleného propásnu, než když tápu a uchyluji se ke kopiím, které jsem někde viděl.

Na závěr bych rád zdůraznil jednu věc. Netvrdím, že by plameňáky v Camargue nikdo nenafotil lépe. V Čechách vím o pár fotografech, kteří by téma, při dobrých podmínkách, zpracovali lépe (rozuměj kreativněji) než já.

Podle dotazů na Camargue, které se každý den objevují v mé schránce, lze očekávat, že se s výlety za plameňáky roztrhne pytel. Není to na škodu, rád se podívám na momenty, které jsem propásl, nebo mi na ně prostě nezbyl čas. Berte mojí galerii plameňáků i jako inspiraci.

Rozsáhlejší článek o životě plameňáků na jihu Francie se snad brzy objeví v nějakém časopise.

Gelerie Plameňák růžový, Camargue. Francie
39 fotografií velikosti 1000px v Portfolio 

Související odkazy
Camargue, za plameňáky do Francie

 

Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, 25.4.2010

Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Greater Flamingo, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 31. března 2010 17:27:54, Réserve Nationale Camargue (Francie) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Greater Flamingo, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 31. března 2010 18:55:27, Réserve Nationale Camargue (Francie) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Greater Flamingo, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 52 mm, stativ Gitzo, fotografováno z ruky, Clona: 10, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 1. dubna 2010 19:14:01, Réserve Nationale Camargue (Francie) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Greater Flamingo, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 700 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 1. dubna 2010 15:39:08, Réserve Nationale Camargue (Francie) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber) Greater Flamingo, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM + TC Cano 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 700 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 1. dubna 2010 18:47:33, Réserve Nationale Camargue (Francie)

 

 
Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
25. 04. 2010 , kategorie: cesty, evropa
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(8 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Daniel Černý
Dave: promiň Dave ale mě přijde, že si tady autor např. u té poslední fotky se světlem dost. Ono je těžké vymýšlet stále něco nového a vlastně ani nevím proč by měl něco vymýšlet. Vyfotit špičkově ostře při skvělém světle a při dobré kompozici nějáký objekt je už sice vymyšleno ale je to zatím to nejlepší co kdo při focení vymyslel. Nemyslím, že pohybová neostrost by byla něčím vyjímečná. Bud to někoho baví nebo ne:) Ale určitě Tvůj názor stojí nad zamyšlením a je dobře, že jsi ho napsal.
Pěkný fotky Ondro :-) Hlavně ty v protisvětle jsem si hodně oblíbil.
Radek Demjan
Celkove moc povedena serie Ondro.
Dave
Ondro, tak nejak mi prijde z toho clanku ze nechces aby tam dalsi jezdili. Fotky jsou pekne ale nic noveho pod sluncem. Klasika ostre fotky za vyuziti pekneho svetla a protisvetla. Proc jednou nezkusis treba nejakou pohybovou neostrost, nejakou hru svetla a stihu atd.. tomu rikam invence, tohle vsechno tu ale stejne uz bylo a je jedno jestli budes prvni nebo desatej. Dnes se na svete neda objevit skoro zadne misto kde uz nekdo nebyl a nefotil, bohuzel. Jinak prima fotky
Ta hromadná letovka do fialova je super!
Díky, co už jsem viděl, tak Evžen tam má také pár pěkných kousků, doufám, že už to dlouho nebude syslit pro sebe!
Jiří Zuzánek
Povedlo se ti to a moc se těším až budu moci porovnat s Evženem :-)
Dusan
No nááádherné fotky !!! skutočne paráda, Ondro si frajer musim povedať