Kostarika, fotografování ptáků po hurikánu Otto

V prosinci proběhlo pod mým vedením tradiční fotografování zvířat v Kostarice. Vyráželi jsme krátce po hurikánu a následky na cestě potkávali. Naštěstí to ale nemělo vliv na setkávání se zvířaty, příležitostí bylo spíše více než obvykle. Nejúžasnější bylo fotografování tukanů a velkých papoušků ara. Radost mi udělali hadi a nová lokalita s kvesalem chocholatým.

Ara arakanga (Ara macao) Ara arakanga (Ara macao) Scarlet Macaw, Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1 1/3, 18. prosince 2016 9:09:58, Puerto Viejo (Kostarika)

Přírodní kalamita v podobě hurikánu

Velmi krátce před prosincovou cestou s fotografi do Kostariky mě znervóznila informace o hurikánu Otto, který se od Karibiku k pobřeží přibližuje. Na rozdíl od aktivity sopky Turrialba o pár týdnů dříve to byla nepříjemnost poměrně blízká.
Trasa hurikánu přešla po hranici s Nikaraguí, kde byly následky nejsilnější. Přestože jsem oblast tentokrát neměl v itineráři, nakonec nejvíce zasažená byla rezervace Cano Negro. V Kostarice jsem se dozvěděl, že v mém oblíbeném místě byla hladina o pět metrů výše. Což, když si tu vesničku u řeky Rio Frio představím, je opravdu děsivé...
U letos přednostně navštíveného Boca Tapada, byly následky patrné, spousta popadaných vzrostlých stromů. Hurikán Otto měl v Kostarice devět obětí. Během pár hodin spadlo tolik vody, co jinak běžně za měsíc.
Trochu jsem měl obavy, jak se ta přírodní kalamita projeví na zvířatech, ale žádné změny jsem nepozoroval. Hurikán nic, na co jsem zvyknutý, neodfoukl, ani žádné rarity nepřivál. Moje touhy o “přifouknutí” jamajských kolibříků na území Kostariky se nenaplnily. I z blogů kostarických birdwatcherů, které pravidelně sleduji, se dá vyčíst, že na ptáky neměl hurikán vliv.
Bohužel z oblasti Corcovado mám informace, že jak se snažili před hurikánem utíkat savci, dostali se do míst, kde nemají svojí tradiční potravu a ve velkém počtu umírají. V pralese tak lze bohužel najít spoustu tlející těl zvířat. Tuhle informaci se mi ale nepodařilo potvrdit.

Nově s prostorným autobusem

Oproti rokům 2006 až 2014 jsem výrazně změnil koncept společného fotografování s klienty workshopu. Už neplánuji vše sám, ale ideální itinerář navrhnu partnerovi v Kostarice, nad ním diskutujeme a vytvoříme ideální verzi s tím, že na akci se stejně zohlední aktuální příležitosti. V prosinci se tak stalo, že jsme několik věcí vyškrtli a věnovali se tomu, o co jsme měli všichni větší zájem. Protože pro to zrovna byly lepší podmínky.
Další devizou nového modelu mé Kostariky je to, že už nepůjčujeme dvě auta pro šest fotografů, ale máme prostorný autobus. Navíc s řidičem, který je kostarický fotograf divoké přírody obeznámený všemi lákadly. Žádné stresy na silnici a protože nemusíme řídit, může správně “dodržovat pitný režim”.
Přestože jsem v minulosti vždy občasným “prudičum” tvrdil, že do Kostariky přijeli fotit a ne bydlet, zvýšil se i komfort ubytování. Za pět dolarů už se nebydlí a slova o “chlívku” už jsem letos neslyšel.
Můj Kostarický workshop je tak sice o 15 - 20 % dražší, ale větší pohodu s fotografy jsem tam snad ještě nezažil.

Výjimečná setkávání s tukany a papoušky

Co se týče příležitostí k fotografování, patřila letošní Kostarika mezi nejlepší. Jezdím tam pravidelně od roku 2004 a nikdy se toho tolik nenafotilo. Snad jen díky vyškrtnutí zastávky v NP Manuel Antonio jsme neměli tolik příležitostí se savci a pamatuji si i roky, kdy se fotografovali více kolibříci.
Jestli nějaké atraktivnosti vyzdvihnout, tak jednoznačně tukany, skoro se nebojím napsat, že to byl Tukaní workshop. Včetně “malých tukanů”, arassariové, jsme měli příležitosti s pěti druhy. S těmi největšími, tukan hnědohřbetý a tukan žlutoprsý, to pak bylo v Boca Tapada vůbec nejlepší. Myslím, že už nikdy v životě nenafotím tolik fotografií tukanů jako letos.
Do mysli se mi jednoznačně zapíše i fotografování papoušků, které sice v Kostarice potkávám pravidelně, ale na nějaké soustředěnější fotografování jsem měl vždy smůlu. Jestli v přírodě něco "fakt zdrhá" tak jsou to papoušci. A pokud nezdrhají, jsou z logiky svého přirozeného chování vždy v korunách vzrostlých stromů. Letos to šlo, než jsem to promazal byli na 1500 fotografiích. Obzvlášť ara zelený a ara arakanga potěšili.
Další radostí byli hadi. Tolik hadů, kolik jsme letos fotografovali, jsem na svých deseti cestách dohromady ani nepotkal. Zapomenout bych neměl ani na kvesala chocholatého, kterého mám na nové lokalitě, kde je jeho fotografování možná až moc snadné.
Tradiční kompletní seznam fotografovaných druhů je zcela na konci článku.

Kolibříci v přirozeném prostředí

Jestli jsem oproti minulým návštěvám Kostariky něco mírně upozadil, bylo to fotografování kolibříků. Neměl jsem ambici fotografovat dříve nepozorvané druhy, kromě jedné výjimky. Tou byl nádherný kolibřík ohnivobradý, kterého jsem sice v minulosti viděl mnohokrát, ale jedinou fotografii jsem měl vylouženě ostudnou. V prosinci jsem si to s ním vynahradil a krátké povídání s fotkami bude na samostatný článek.
Co se týče kolibříků, odjížděl jsem s touhou přivést alespoň tři “trochu jiné” fotografie do mého kolibříčího projektu. Ne přidat nový druh, ale nějak to poutavě ztvárnit. Myslím, že obzvlášť u mého snažení se širokoúhlým objektivem konečně něco vyšlo a mám kolibříky ve svém přirozeném prostředí.
Přestože to hlavní zájem nebyl, podařilo se mi fotografovat i tři druhy kolibříků, které jsem z minulosti neměl. Především díky tomu, že jsme dost času strávili v nižších polohách, kde většinou déle nezůstávám.
Smyslem aktuální cesty bylo i se po kolibřících mezi místními obeznámenými průvodci, přírodovědci a fotografy trochu poptat. Z těch kostarických 50 druhů už mi moc nezbývá. Krátkých rozhovorů se tak vyloupnulo několik cenných informací, vím kam směrovat kroky příště.

Zpracování fotografií mi asi zabere dost času, tady je pouze rychlý výběr stručně dokumentující příležitosti.
Popisnější atlasové fotografie budu vkládat do svého portfolia na fotobance Shutterstok, ty o kterých si myslím, že jsou hodnotnější a přinášejí něco nového, budou velmi postupně k nalezení na mém profilu Ondřej Prosický Nature Photographer na stránkách Facebook.

Pokud máte o společné fotografování v Kostarice zájem, další termín bude velmi pravděpodobně v prosinci 2017 a místo by ještě bylo.

Související odkazy

Kolumbijské fotografování pod aktivní sopkou
Sri Lanka, konečně s nádhernou kočkou
Další články o Kostarice

 

Křovinář ostnitý (Bothriechis schlegeli) Křovinář ostnitý (Bothriechis schlegeli) Eyelash Palm Pitviper, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: 0, 10. prosince 2016 10:18:28, Boca Tapada (Kostarika)  Tukan žlutoprsý (Ramphastos sulfuratus) Tukan žlutoprsý (Ramphastos sulfuratus) Keel-billed Toucan, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: +1/3, 8. prosince 2016 13:22:23, Boca Tapada (Kostarika)

Amazoňan žlutolící (Amazona autumnalis) Amazoňan žlutolící (Amazona autumnalis) Red-lored Parrot, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1, 18. prosince 2016 10:21:53, Puerto Viejo (Kostarika)

Nosál bělonosý (Nasua narica) Nosál bělonosý (Nasua narica) White-nosed Coati, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -3 2/3, 8. prosince 2016 10:23:27, Boca Tapada (Kostarika)  Křovinář aksamitový (Bothrops asper) Křovinář aksamitový (Bothrops asper) Fer-de-Lance, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, Clona: 13, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -1/3, 9. prosince 2016 12:20:04, Boca Tapada (Kostarika) Arassari smaragdový (Aulacorhynchus prasinus) Arassari smaragdový (Aulacorhynchus prasinus) Emerald Toucanet, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, 18. prosince 2016 13:53:44, Vera Blanca (Kostarika)

Leguán zelený (Iguana iguana) Leguán zelený (Iguana iguana) Green Iguana, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -1, 12. prosince 2016 15:02:25, NP Carara (Kostarika)  Tangara červenohnědá (Piranga bidentata) Tangara červenohnědá (Piranga bidentata) Flame-colored Tanager, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: -1/3, 14. prosince 2016 9:50:24, Boca Tapada (Kostarika) Rosnička (Scinax elaeochroa) Rosnička (Scinax elaeochroa) Olive Tree Frog, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, 10. prosince 2016 3:56:57, Boca Tapada (Kostarika)

Kvesal chocholatý (Pharomachrus mocinno) Kvesal chocholatý (Pharomachrus mocinno) Resplendent Quetzal, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 2500, Kompenzace expozice: -1 2/3, 15. prosince 2016 7:25:26, Esperanza (Kostarika)  Hoko proměnlivý (Crax rubra) Hoko proměnlivý (Crax rubra) Great Curassow, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 5000, Kompenzace expozice: -1 1/3, 9. prosince 2016 17:43:44, Boca Tapada (Kostarika)

Datel sběrač (Melanerpes formicivorus) Datel sběrač (Melanerpes formicivorus) Acorn Woodpecker, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, Clona: 10, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 2500, Kompenzace expozice: -1 1/3, 14. prosince 2016 10:44:56, Savegre (Kostarika)  Amazónek hnědohlavý (Pionopsitta haematotis) Amazónek hnědohlavý (Pionopsitta haematotis) Brown-hooded Parrot, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x III, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, 8. prosince 2016 6:19:34, Boca Tapada (Kostarika)

12-2016-3779 Naše kostarická skupinka

 

Seznam fotografovaných druhů, Kostarika 6. 12. – 18. 12. 2016
Ara arakanga (Ara macao) Scarlet Macaw
Ara zelený (Ara ambigua) Great Green Macaw
Arassari obojkový (Pteroglossus torquatus) Collared Aracari
Arassari panamský (Pteroglossus frantzii) Fiery-billed Aracari
Arassari smaragdový (Aulacorhynchus prasinus) Emerald Toucanet
Aratinga rudočelý (Aratinga finschi) Finsch's Conures
Amazoňan žlutolící (Amazona autumnalis) Red-lored Parrot
Amazoňan žlutokrký (Amazona auropalliata) Yellow-naped Parrot
Amazónek hnědohlavý (Pionopsitta haematotis) Brown-hooded Parrot
Anhinga americká (Anhinga anhinga) Anhinga
Banakit jamajský (Coereba flaveola) Bananaquit
Bukač středoamerický (Tigrisoma mexicanum) Bare-throated Tiger-Heron
Datel kaštanovobarvý (Celeus castaneus) Chesnut-colored Woodpecker
Datel černolící (Melanerpes pucherani) Black-cheeked Woodpecker
Datel sběrač (Melanerpes formicivorus) Acorn Woodpecker
Datel Hoffmannův (Melanerpes hoffmannii) Hoffmann´s Woodpecker
Drozd hnědý (Turdus grayi) Clay-colored Robin
Drozd sazový (Turdus nigrescens) Sooty Robin
Čejka jižní (Vanellus chilensis) Southern lapwing
Čačalaka šedohlavá (Ortalis cinereiceps) Gray-headed Chachalaca
Guan černý (Chamaepetes unicolor) Black Guan
Hoko proměnlivý (Crax rubra) Great Curassow)
Holub šedomodrý (Claravis pretiosa) Blue Ground-Dove
Husička podzimní (Dendrocygna autumnalis) Black-bellied Whistling Duck
Chřástal guyanský (Aramides cajanea) Gray-necked Wood-Rail
Ibis bílý (Eudocimus albus) White Ibis
Ibis lesní (Mesembrinibis cayennensis) Green Ibis
Pisík americký (Actitis macularia) Sandpiper
Káně černá (Buteo albonotatua) Zone-tailed Hawk
Káně tmavá (Buteogallus anthracinus subtilis) Mangrove Black Hawk
Káně Gmelinova (Buteo magnirostris) Roadside Hawk
Kněžík proměnlivý (Sporophila aurita) Variable Seedeater
Kolpík růžový (Ajaia ajaja) Roseate Spoonbill
Kolibřík fialkový (Campylopterus hemileucurus) Violet Sabrewing
Kolibřík zelenotemenný (Heliodoxa jacula) Green-crowned Brilliant
Kolibřík rezavoocasý (Amazilia tzacatl) Rufous-tailed Hummingbird
Kolibřík šedobřichý (Phaethornis guy) Green Hermit
Kolibřík ploskoocasý (Discosura longicauda / Discosura conversii) Green Thorntail
Kolibřík trpasličí (Phaethornis longuemareus) Little Hermit
Kolibřík fialovohrdlý (Lampornis calolaema) Purple-throated Mountain-gem
Kolibřík kostarický (Eupherusa nigriventris) Black-Bellied Hummingbird
Kolibřík měděnohlavý (Elvira cupreiceps) Coppery-headed Emereld
Kolibřík skvostný (Eugenes fulgens) Magnificent Hummingbird
Kolibřík zelený (Colibri thalassinus) Green Violet-ear
Kolibřík pokřovní (Lampornis castaneoventris) White-throated Mountain-gem
Kolibřík vulkánový (Selasphorus flammula) Volcano Hummingbird
Kolibřík ohnivobradý (Panterpe insignis) Fiery-throated Hummingbird
Kolibřík jiskřivý (Selasphorus scintilla) Scintillant Hummingbird
Kolibřík purpurotemenný (Heliothryx barroti) Purple-crowned Fairy
Kondor královský (Sarcoramphus papa) King Vulture
Kondor krocanovitý (Cathartes aura) Turkey Vulture
Kondor havranovitý (Coragyps atratus) Black Vulture
Kormorán neotropický (Phalacrocorax olivaceus) Olivaceous Cormorant
Kukačka rýhozobá (Crotophaga sulcirostris) Groove-billed Ani
Kukačka drozdí (Morococcyx erythropygius) Lesser Ground-cuckoo
Kvesal chocholatý (Pharomachrus mocinno) Resplendent Quetzal
Kvakoš žlutočelý (Nyctanassa violacea) Yellow-crowned Night-Heron
Kvakoš noční (Nycticorax nysticorax) Black-crowned Night-Heron
Květomil modrý (Cyanerpes cyaneus) Red-legged Honeycreeper
Květomil azurový (Cyanerpes lucidus) Shining Honeycreeper
Květomil černohlavý (Chlorophanes spiza) Green Honeycreeper
Leskot tropický (Polioptila plumbea) Tropical Gnatcatcher
Lesňák černolýcí (Myadestes melanops) Black-faced Solitaire
Lesňáček mniší (Wilsonia pusilla) Wilson's Warbler
Lesňácek obojkový (Myioborus torquatus) Collared Redstart
Lesňáček pestrý (Myioborus miniatus) Slate-throated Redstart
Lesňáček žlutý (Setophaga petechia) Mangrove Wabler
Libohlásek Gouldův (Euphonia gouldi) Olive-backed Euphonia
Libohlasek malachytový (Chlorophonia callophrys) Golden-browed Chlorohonia
Střízlík rezavošíjný (Campylorhynchus rufinucha) Rufous-naped wren
Ostnák trnitý (Jacana spinosa) Northern Jacana
Orlovec říční (Pandion haliaetus) Osprey
Papežík zelenohřetý (Passerina ciris) Painting Bunting
Palmovník dlouhoocasý (Ptilogonys caudatus) Long-tailed Silky-flycatcher
Pipilo velkonohý (Pezopetes capitalis) Large-footed Finch
Pipilo žlutostehený (Pselliophorus tibialis) Yellow-thighed Finch
Pitpit modrý (Dacnis cayana) Blue Dacnis
Rybařík amazonský (Chloroceryle amazona) Amazon Kingfisher
Rybařík obojkový (Megaceryle torquata) Ringed Kingfisher
Rybařík kovový (Chloroceryle aenea) American Pygmy Kingfisher
Sojka hnědá (Cyanocorax morio) Brown Jay
Sokolec volavý (Herpetotheres cachinnans) Laughing Falcon
Saltator velký (Saltator maximus) Buff-throated Saltator
Strnadec ranní (Zonotrichia capensis) Rufous-collared Sparrow
Tangara kropanatá (Tangara guttata) Speckled Tanager
Tangara vavřínová (Tangara gyrola) Bay-headed Tanager
Tangara masková (Tangara larvata) Golden-hooded Tanager
Tangara červenohnědá (Piranga bidentata) Flame-colored Tanager
Tangara modrá (Thraupis episcopus) Blue-gray Tanager
Tangara pralesní (Thraupis palmarum) Palm Tanager
Tangara zpěvná (Ramphocelus passerinii) Scarlet-rumped Tanager
Tangara ohnivá (Piranga rubra) Summer Tanager
Tangara stříbrohrdlá (Tangara icterocephala) Silver-throated Tanager
Trupiál baltimorský (Icterus galbula) Baltimore Oriole
Trupiál karibský (Icterus dominicensis) Hispaniolan Oriole
Trogon Massenův (Trogon massena) Slaty-tailed Trogon
Tyran bentevi (Pitangus sulphuratus) Great Kiskadee
Tyran (Coryphotriccus albovittatus) White-ringed Flycatcher
Tyran tropický (Tyrannus melancholicus), Tropical Kingbird
Tyran západní (Tyrannus verticalis) Western Kingbird
Tyranovec tropický (Contopus cinereus) Tropical Pewee
Tyranovec černočapkový (Empidonax atriceps) Black-capped Flycatcher
Tukan hnědohřbetý (Ramphastos swainsonii) Chesnut-mandibled Toucan
Tukan žlutoprsý (Ramphastos sulfuratus) Keel-billed Toucan
Vlhovec obrovský (Psarocolius montezuma) Montezuma Oropendola
Vlhovec kaštanový (Psarocolius wagleri) Chestnut-headed Oropendola
Vlaštovka mangrovová (Tachycineta albilinea) Mangrove Swallow
Vodouš břehoušovitý (Catoptrophorus semipalmatus) Willet
Volavka bílá (Egretta alba) Great Egret
Volavka bělostná (Egretta thula) Snowy Egret
Volavka modrošedá (Egretta caerulea) Little Blue Heron
Volavka proměnlivá (Butorides virescens) Green-backed (Green) Heron
Volavka tříbarvá (Egretta tricolor) Tricolored Heron
Volavka velká (Ardea herodias) Great Blue Heron
Volavka rusohlavá (Bubulcus ibis) Cattle Egret
Volavčík člunozobý (Cochlearius cochlearius) Boat-billed Heron
Výreček pacifický (Megascops cooperi) Pacific Scrrech-owl

Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-throated Capuchin Monkey
Vřešťan pláštíkový (Alouatta palliata) Mantled Howler Monkey
Kynkažu (Potos flavus) Kinkajou
Nosál bělonosý (Nasua narica) White-nosed Coati
Veverka proměnlivá (Sciurus variegatoides) Variegated Squirrel
Krokodýl americký (Crocodylus acutus) American Crocodile
Leguán černý (Ctenosaura similis) Black Iguana
Leguán zelený (Iguana iguana) Green Gguana

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
22. 12. 2016 , kategorie: cesty, svět
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(2 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Michal Mašík
Křovinář ostnitý a tukan žlutoprsý jsou luxusní. Ostatní taky pěkné.
Jirka
Nádhera, snad se s tebou do Kostariky někdy dostanu.