Fotografování na Falklandách, zpráva z cesty I.

Po každé cestě se snažím fotografování stručně shrnout, abych i já sám časem na některé věci nezapomněl. Bohužel, to stručně se mi nepodaří obvykle dodržet. Předkládám tedy první část, povídání o ostrovech. O cestování, podmínkách a fotografování se rozepíši v části druhé.

Tučňák oslí (Pygoscelis papua) Tučňák oslí (Pygoscelis papua) Gentoo penguin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55,Clona: 5.6, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 12. ledna 2009 21:50:08, Volunteer Point (Falklandské ostrovy)Sea Lion Island
Malý ostrůvek Sea Lion Island je nespodnějším místem Falklandských ostrovů a je na něm vystavena nejjižněji položená lodge na jižní polokouli. Toto poměrně komfortní místo se na čtyři dny stalo naším domovem.
Na ostrově dlouhém asi osm kilometrů jsme se věnovali především fotografování v koloniích tučňáka skalního (Eudyptes chrysocome) a kormorána císařského (Phalacrocorax atriceps), kteří společně obývají skalní útes nad oceánem. Handicapem tohoto místa byl vždy neuvěřitelně silný vítr, který strhával objektiv. Pokud jsem přestal přidržovat stativ s objektivem, hrozilo zřícení do vln pod námi. I když tu k žádné nehodě nedošlo, byl to vysilující boj a neustálá pozornost před větrem. Když se k tomu pak přidaly nachozené kilometry s 16 kg zátěže, vypadali jsme každý večer jak po dvou letech ve vietnamském zajetí.
Stmívalo se po 21. hodině, to znamená, že ke každodennímu dvouhodinovému promazávání a zálohování fotek jsme se dostali až po 22. hodině. Na spánek zbývalo pět hodin, chvilku po 5. ranní svítalo. Naštěstí ne vždy bylo slunce vidět, to jsme si pak šli ještě na dvě hodiny lehnout. Stejně jako přes poledne, kdy jsme dodělávali, co se večer nestihlo (čištění techniky).
Dalším zajímavým setkáním na ostrově byl rypouš sloní (Mirounga leonina). Mořské sádlo o hmotnosti čtyř tun se rozvalovalo v menších koloniích na několika izolovanáýh místech na pobřeží. Po prvním velmi opatrném poznávání dlouhým teleobjektivem jsme se po několika dnech fotografování dostali i k použití ohniska 17 mm. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že rvačky a troubení těchto obrovských zvířat vzbuzovalo respekt a fotografování jejich otevřené tlamy ze vzdálenosti jednoho metru patřilo k tomu nejnebezpečnějšímu, co jsem při fotografování zatím zažil. U fotografovaní největších samců jsem pak raději udržoval vzdálenost alespoň čtyři metry.
Buřňák obrovský (Macronetes giganticus = giganteus) Buřňák obrovský (Macronetes giganticus = giganteus) Giant petrel, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55,Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 19. ledna 2009 17:08:28, Sea Lion Island (Falklandské ostrovy)Na ostrově je opět početná kolonie tučňáka oslího (Pygoscelis papua) a všude jsou rozesety dutiny tučňáka magellanského (Spheniscus magellanicus). Oboje skýtá spoustu příležitost pro lov chaluhy jižní (Catharacta antarctica), které jsou okolo kolonií v nebývale velkém množství. Tučňáci musí být neustále na pozoru, mohli by přijít o svá mláďata.
Dalším přitažlivým místem na ostrově byla malá kolonie buřňáka obrovského (Macronetes giganticus), v písku nedaleko moře. Jejich obrovská křídla se při fotografování často nevešla do hledáčku a to jsme byli poměrně daleko. Jednalo se o neuvěřitelně plachý druh, jak zahlédli člověka celá kolonie se zvedla a v písku zůstala pouze mláďata. Nemělo cenu riskovat, proto jsme nepozorovanému přibližování a fotografování věnovali několik hodin. Jedině pak jsme teprve mohli, nerušíce svou přítomností, fotografovat.
Pro mě asi nejatraktivnější bylo večerní setkání s kalousem pustovkou (Asio flammeus sanfordi), když jsme se vraceli od tučňáků. Přestože nám při prvním setkání (již skoro za tmy) sova příliš prostoru nedala, při setkání druhém jsme ji do hledáčku dostali i v požadované velikosti. To už v krásném večerním světle. Více v článečku „Jak jsme fotili sovu“, který připravuji. Opakem sovy byl neuvěřitelně plachý karančo jižní (Polyborus plancus), jenž si z nás dělal srandu a fotografie ani náhodou nesplňují mé nároky na publikování na webu (velikost fotky min A3+). Objeví se tu pouze letící karančo, který má detailů více.
Tučňák magellanský (Spheniscus magellanicus) Tučňák magellanský (Spheniscus magellanicus) Magellanic penguin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55,Clona: 6.3, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 14. ledna 2009 17:29:21, Volunteer Point (Falklandské ostrovy)Volunteer Point
Asi dvě hodiny velmi špatné cesty přes rašeliniště je poloostrov, na jehož výběžku je pláž Volunteer Beach. Lokalita je vyhledávána především kvůli tučňákům. Hnízdí zde tučňák magellanský (Spheniscus magellanicus), tučňák oslí (Pygoscelis papua), avšak nejatraktivnější je jednoznačně početná kolonie tučňáka patagonského (Aptenodytes patagonicus).
Přitažlivá byla velmi blízká vzdálenost moře, kam chodili tučňáci lovit, nebo se třeba jen omýt. Pokud se člověk povznesl na všudypřítomný větrem hnaný písek a slanou vodu, bylo pobřeží oceánu to nejlepší z celé lokality.
Na místě jsme strávili čtyři dny, kdy jsme se snažili zaznamenat co nejvíce ze života tučňáků. Uprostřed kolonie pro to byla spousta příležitostí, tučňáci seděli na vejcích, klubala se mláďata, ti větší dostávali krmení. Na druhém konci kolonie pak probíhaly rvačky o samice, námluvy a páření. Každou minutu se v naší blízkosti odehrával příběh, který stálo za to zaznamenat.
Ústřičník tmavý (Haematopus ater) Ústřičník tmavý (Haematopus ater) Blakish oystercatcher, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55,Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 25. ledna 2009 17:35:10, Carcass Island (Falklandské ostrovy)Saunders Island
Dalším pečlivě vytipovaným místem pro poznávání antraktického života byl ostrov Saunders, kam jsme se vydali především kvůli hnízdišti albatrose černobrvého (Thalassarche melanophris) a kolonii tučňáka skalního (Eudyptes chrysocome). Čtyři dny jsme strávili v boudě ne o moc větší než kadibudka, bez jídla a možnosti se umýt. Díky alespoň za to, počasí na Saundersu bylo zrovna to nejhorší z celé akce. Ale nelituji, bylo tu opravdu co fotit.
Místo pod naším azylem, vystižně pojmenované The Neck (angl. šíje), bylo přecpáno ptačím životem. Rozlehlá kolonie tučňáka oslího (Pygoscelis papua), tučňáka skalního (Eudyptes chrysocome) s všudypřítomnými predátory chaluhou jižní (Catharacta antarctica) a čimangem falklandským (Phalcoboenus australis).
Pro mě nejlákavější tu byl albatros černobrvý (Thalassarche melanophris). Tento impozantní pták zde hnízdí v několika menších koloniích, vzdálených od sebe 100 – 300 m, v každé kolonii bylo okolo 20 – 40 ptáků. Albatrosi se v tomto období právě starali o mláďata, a protože jsem s nimi strávil poměrně dost času, podařilo se mi zachytit jak rituál námluv, tak i samotné páření na skalním útesu, s jinými pak třeba krmení huňatých šedivých mláďat.
Albatros černobrvý (Thalassarche melanophris) Albatros černobrvý (Thalassarche melanophris) Black-browed albratross, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55,Clona: 4.0, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 22. ledna 2009 10:43:01, Saunders Island (Falklandské ostrovy)Carcass Island
Posledním místem, kde jsme strávili alespoň čtyři dny, byl ostrov Carcass. Zde jsme byli hosty Roba a Margaret, kterým ostrov už dlouhá léta patří a jsou se dvěma zaměstnanci jedinými obyvateli.
Ostrov mě lákal především členitostí svého pobřeží a informacemi o bohatém ptačím životě u oceánu. Většinu času jsme věnovali fotografování dvou druhů ústřičníků, několika druhů hus, kvakoše nočního, kolonie racka jižního a dalších ptáků včetně dvou druhů tučňáků. Snad jen rybáka jihoamerického se nám nepodařilo při hnízdění najít, a že jsme vytypovaná místa prošmějdili důkladně.
Poměrně hodně času jsme obětovali mořské kreatuře, rypoušovi slonímu a lachtanovi hřivnatému. Fotografování velkých divokých zvířat začíná pro mě mít to správné kouzlo a rozhodně budu podobné zážitky vyhledávat i v budoucnu. Do smrti nezapomenu na moment, kdy se k z oceánu ke břehu blížil poměrně statný rypouš sloní a já se v podřepu vydal proti němu. Když jsem byl dvacet metrů před ním, lehl jsem si se širokáčem do vody a čekal až mělkou vodou doskáče ke mě. Když mi vyplnil celý hledáček, jen taktak jsem stihl utéci. Neznám nic lepšího, než poznat přírodu opravdu z blízka! Naše hrátky s rypouši sloními podrobně popíši v článku „Rypouš sloní, sádlo z oceánu“
Kormorán císařský (Phalacrocorax atriceps) Kormorán císařský (Phalacrocorax atriceps) Imperial Shag, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55,Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 22. ledna 2009 10:00:19, Saunders Island (Falklandské ostrovy) Gypsy Cove
Nejbližším místem naší základně ve Stanley byla více než jedenáct kilometrů vzdálená zátoka Gypsy Cove. Informaci o tom, že se jedná o „short walk“ bych předal dál pouze svému největšímu nepříteli. Jestli jsem na Falklandech někde opravdu strádal, bylo to při první „vycházce“ na Gypsy Cove. Díky pozření něčeho nesprávného (podrobnosti v 2. díle, kapitola „Prošlé potraviny, proč ne“) jsem trpěl v desetiminutových intervalech silnými křečemi v břiše, díky nezvykle silnému (a na Falklandech ojedinělému) slunci jsem se spálil a snad měl i úpal. Vodu jsme neměli. Bohdanovi přišlo večer podezřelé, že nejdu večer v tom nejkrásnějším světle fotit, jen jsem ležel a klepal se zimnicí. Ráno už jsem měl jen sračku, spálený obličej a rty plné oparů; ulevilo se mi a před pátou hodinou jsem šel fotit.
I přes výše popsaná příkoří pro mě Gypsy Cove vždy zůstane místem, kde jsem se ve volné přírodě poprvé setkal s tučňákem. V zátoce je několik zemních hnízd tučňáka magellanského (Spheniscus magellanicus).
Lokalita má pouze jeden, poměrně zásadní, handicap. Na ostrovech je stále více jak sto nevyčištěných minových polí z války o Falklandské ostrovy v roce 1982 a jedno z nich je právě na pobřeží v Gypsy Cove. Se slovy, „Přeci jen jsem ještě mladý“, jsem nechtěl riskovat, že mi jedna z 25 000 argentinských min utrhne nohu, to v tom lepším případě.
I přesto jsme se na lokalitu poslední den před odletem vrátili. Na skalním útesu jsme fotografovali menší kolonii kormorána skalního (Phalacrocorax magellanicus) a nad hladinu vyskakující delfíny.
Tučňák patagonský (Aptenodytes patagonicus) Tučňák patagonský (Aptenodytes patagonicus) King penguin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55,Clona: 11, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 14. ledna 2009 16:04:16, Volunteer Point (Falklandské ostrovy)Plácání jedno přes druhé
Už nyní vidím, že se „stručné“ shrnutí fotografické cesty na Falklandách do jednoho příspěvku nevejde, pokračování bude brzy následovat. Navíc mám pocit, že létám z jednoho do druhého bez nějakého konceptu. Pokud se to hůře čte, nemůžu za to já, ale spíše vysoké teploty v chilském Santiagu a místní pivo Becker.

Příspěvek doprovází fotografický dokument (pouze narychlo zmenšené fotky) o tom, jak se na Falklandách ptáci starají o svá mláďata; téma je mi právě blízké, také mám čerstvě jedno doma. I jako důkaz, že leden jsme zvolili dokonale. A také malá upoutávka na další fotografie z antarktického života, které tu budu v dalších měsících prezentovat.

Get Flash to see this player.

Před odchodem na letadlo do Madridu ještě přikládám seznam 38 fotografovanách druhů zvířat, se kterými jsme tu trávili všechen čas. Podrobně o nich začnu povídat po návratu.

Tučňák patagonský (Aptenodytes patagonicus), King penguin
Tučňák oslí (Pygoscelis papua), Gentoo penguin
Tučňák magellanský (Spheniscus magellanicus), Magellanic penguin
Tučňák skalní (Eudyptes chrysocome), Rockhopper penguin
Albatros černobrvý (Thalassarche melanophris), Black-browed albratross
Kormorán skalní (Phalacrocorax magellanicus), Rock Shag
Kormorán císařský (Phalacrocorax atriceps), Imperial Shag
Chaluha jižní (Catharacta antarctica, Stercorarius antarcticus), Brown skua
Ústřičník žlutooký (Haematopus leucopodus), Magellanic oystercatcher
Ústřičník tmavý (Haematopus ater), Blakish oystercatcher
Husice rudohlavá (Chloephaga rubidiceps), Ruddy-headed Goose
Husice magellanská (Chloephaga picta), Upland goose
Husice pobřežní (Chloephaga hybrida), Kelp goose
Husice krátkokřídlá (Tachyeres brachypterus), Falkland Steamer Duck
Buřňák obrovský (Macronetes giganticus = giganteus), Giant petrel
Racek magellanský (Larus scoresbii), Dolphin gull
Racek jižní (Larus dominicanus), Kelp Gull
Kondor krocanovitý (Cathartes aura), Turkey vulture
Káně ruduhřbetá (Buteo polyosoma), Red-backed Hawk
Kvakoš noční (Nycticorax nycticorax), Night heron
Čimango falklandský (Phalcoboenus australis), Strieted caracara
Štítonos bílý (Chionis alba), Snowy sheathbill
Karančo jižní (Polyborus plancus, Caracara plancus), Crested caracara
Střízlík ostřicový (Troglodytes cobbi), Cobb´s Wren
Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi), Short-eared Owl
Bekasina jihoamerická (Gallinago paraguaiae magellanica), Magellanic Snipe
Tyranovec tenkozobý (Muscisaxicola maculirostris), Dark-faced Ground-tyrant
Dijuka černobradá (Melanodera melanodera melanodera), Black-throated Finch
Kachna patagonská (Lophonetta specularioides specularioides), Crested Duck
Kulík falklandský (Charadrius falklandicus), Two-banded Plover
Drozd falklandský (Turdus falcklandii falcklandii), Falkland Thrush
Vlhovec dlouhoocasý (Sturnella loyca falklandica), Long-tailed Meadowlark
Čížek černobradý (Carduelis barbata), Black-chinned Siskin
Jespák tundrový (Calidris fusciollis), White-rumped Sandpipir
Hrnčířík hnědý (Phacellodomus rufifrons), Rufous-fronted Thornbird

Rypouš sloní (Mirounga leonina), Elephant seal
Lachtan hřivnatý (Otaria flavescens), Sea lion
Zajíc obecný (Oryctolagus cuniculus), European Rabbit
Plískavice jižní (Lagenorhynchus australis), Peale's Dolphin

Souvidející odkazy

Volunteer Point, první tučňáci
Fotoexpedice za tučňáky, Falklandské ostrovy 2009
Měsíc v králoství tropické přírody (Kostarika)
Sri Lanka, postřehy z fotografické cesty


Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 4.2.2009, hotel Riviera, Santiago (Chile)

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
04. 02. 2009 , kategorie: cesty, svět
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(17 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Petr(El
Capitan): Poprvé je těžké cokoli vybrat, ale to nejlepší, obvykle
fotografie v sérii, si nechávám uležet. Publikovat vše nejde, vybrat
nejlepší je obtížné. Chvíli to potrvá. To nejlepší bude opravdu asi
nakonec :-)
Marta: Cesta
tam trvala skoro 3 dny a cesta zpět asi 2.5 dne, šlo by to i o něco
rychleji, ale kvůli bezpečnému přeložení báglu, jsem si raději všude
počkal, nemělo smysl riskovat. Mezi ostrovy jsme létali malými letadélky
společnosti FIGAS, více v dalším povídání.
vitus
nevim nevim
vitus
sem zv�davej jak to dopadne
Nazdar
chlape, to jsem rád že jste se ve zdraví vrátili! Měl jsem trochu
strach, že do Finska pojedu sám.:) Koukám na první úlovky a těším se na
další. Jak tě znám, tak to nejlepší pustíš až to uzraje. Gratuluji!!!
Ondro,gratuluji ke šťastnému
návratu a těším se na nové obrázky.Zajímalo by mě prosímtě,jak dlouho
trvá celkově cesta z Prahy až do Stanley? A potom ještě,jak se řeší
doprava mezi jednotlivými ostrovy? Díky, měj se Marta
Sláva
nazdar výletu.... Gratuluji k expedici i návratu. Povídáním i fotkama
jsem potěšen kocoure....Takže zase dík :-)
Lumír
Muselo to být opravdu náročné, ale vidím, že to za to
dobrodružství stálo.
Těším se na další povídání a hlavně fotečky.
Chci se tam také někdy podívat, a tak mě to hodně zajímá. Ať se daří.
Úžasný, kurňa to
je na světě míst kam bych chtěl.Parádní čtení.Pokud bys zase jel fotit
krajinky do česko sazkého švýcarska, rád se přidám když to bude možné,a
poslechnu něco o této cestě osobně.Ahoj
Michal Kupsa
Parada Ondro, uz se tesim na dalsi ulovky !
Matěj Skalník: Suma
sumárum přesně 110 tis. Kč, se vším všudy, včetně přespání a jídla při
přestupu v Chile. Nejdražší je doprava tam, pak už je to jen o pečlivě
přípravě. Za méně to nejde ani náhodou, několik bláznů to ve světě
nabízí na 14 dní jako Tour, ale pod 150 tis to nejde. Ona by třeba
Afrika nebyla o moc levnější, a tady jsme si mohli běhat kde chtěli.
Navíc, široko daleko nikdo další. Je to spousta peněz, ale pro mě focení
divokých zvířat droga. O tučňácích jsem snil od mala...
Miloš Hrdlička: Orgie to byly, trochu jsem
pohubl, občas už jsem toho měl plný kecky a Bohdanovi říkal, "dnes
se budu jen koukat", ale vydrželo mi to tak 10 minut. Kdybych každý
den nepromazával, by to bylo přes 200 GB, takto jsem přivezl
"jen" 70 GB (ale doma už mám klid).
Opět
super čtení a zajímavé fotky. Díky za ně! Zajímalo by mě na kolik taková
cesta suma-sumárum vyšla. Falklandy musí bát úchvatné-ne jen z
fotografického hlediska.

M.S.
Konečně jste se vrátili a obohatili opět
milovníky přírody o krásné záběry. Už jsem se nemohl dočkat až
zveřejníte fotky z cest. Těším se na další fotky z cesty. Zdeněk
Vítej doma! Musely to být fotografické orgie v
tom nejlepším slova smyslu. V dobrém závidím a těším se na spoustu
článků a fotek! Gratuluju... Miloš
Jirka Krček
Už se těším na další fotky a
počteníčko.
pali hradisky
konecne!!!