Canon G1 X, výkonný společník

Mnohokrát se mi stalo, že jsem si ani nevšiml, že mám fotoaparát Canon G1X v kapse u bundy. Pokud jsem o něm věděl, stačilo jen pár vteřin a bez složitého dolování z fotobatohu jsem mohl hned fotografovat. Navíc s fotografickými výstupy shodnými s výsledky z digitální zrcadlovky a to i při použití velmi vysokých ISO. Několik dalších postřehů o nadupaném kompaktu v krátkém článku.

Proč mít na cestách kompaktní fotoaparát
O nutnosti pořídit si na cesty kompaktní fotoaparát se slušnou obrazovou kvalitou už přemýšlím několik let. Důvodů mám hned několik. Ne vždy jsem při fotografování zvířat tolik odhodlaný k vyfocení související krajiny (nebo fotografující kamarády), abych kvůli tomu složitě vytahoval druhou zrcadlovku a nasazoval širokoúhlý objektiv. Doma jsem pak vždy postaven před tradiční otázku „Zvířátka dobrý, ale ukaž, jak to tam vypadalo“. Bohužel nikdy nic nemám. Žádný pohled na prostředí, na bydlení, nikdo se ani nedozví, s kým jsem na cestě byl.
Další důvod je možná ještě tíživější, rád bych měl fotoaparát pořád u sebe. Nemůže být nic horšího, než že se vracím ze služební cesty a na obloze se dějí barevné nebo dramatické neuvěřitelnosti a já to nemám čím zaznamenat. Navíc, co fotografií jsem propásl, když jsem šel jenom na krátkou procházku se psy. Nebo v hospodě, tam přeci nebudu brát full frame zrcadlovku s objektivem za desítky tisíc korun! On je fotoaparát na mém iPhone 4S slušný, jako fotografický zápisník, ale podoba výsledné fotografie se moc ovlivnit nedá. Chce to kompakt, třeba jen kvůli možnosti změnit ohnisko.

Fotící mýdlová krabička stále v pohotovosti
Proto jsem měl na cestu za zvířaty do Botswany a Zimbabwe od českého zastoupení Canon CZ na testování zapůjčený kompakt Canon G1 X, který má na obvyklé poměry této kategorie gigantický senzor a s ním související dokonalou obrazovou kvalitu.
Trochu jsem řešil kam s ním, aby byl stále při ruce, až jsem v den odletu zaběhl do Foto Škoda a koupil pěknou neoprenovou brašničku. Tu jsem nosil stále přidělanou na bederním popruhu fotografického batohu Lowepro Photo Trekker AW II (s dalším objemným foto-harampádím), pořád v pohotovosti. Obvykle stačily 2-3 vteřiny a mohl jsem reportážně fotografovat nebo natáčet.
Snad jen, trochu mi trvalo, než jsem si na přítomnost kompaktu zvykl (uvědomil, si že ho mám). Až po týdnu jsem jej používal intenzivněji, velké množství fotografií jsem tedy neudělal. Navíc tam, kde se hodilo mít spíše formát RAW jsem měl nastavený formát JPG, čehož nyní při prohlížení snímků lituji. Tímto doporučuji případným majitelům používat pouze formát RAW, nedegradujte kvalitní fotoaparát na úroveň telefonu.
Rozměry stále ještě kompaktní
Přestože mojí ženě Martě připadal fotoaparát Canon G1 X při prvním kontaktu velký a těžký, osobně jsem s tím problém neměl. V kontextu s velkými zrcadlovkami od Canonu mi připadalo, že novinka stále ještě dělá čest svému pojmenování kompakt, je opravdu kompaktní.
Co nelze přehlédnout, je velmi bytelná konstrukce těla fotoaparátu. Působí velmi solidním dojmem a pocitově se zdá, že je snad ještě odolnější než levné zrcadlovky od Canonu. To se v Africe potvrdilo. Ačkoli bylo focení vždy velmi živelné (když se něco opravdu dělo, foťáky létaly po korbě auta), na těle není jediná stopa opotřebení. K smíchu mi tak připadá odpověď asi největšího prodejce elektroniky v Česku při žádosti o zapůjčení fotoaparátu na testování „Do Afriky nepůjčíme, tam by se zaprášil“.
Fotoaparát se v ruce pěkně drží a díky jeho hmotnosti lze udržet poměrně dlouhé expoziční časy, obzvláště ve spolupráci s velmi slušnou stabilizací. Běžně jsem používal časy 1/4 – 1/30 s, a to i při maximálně vysunutém zoomu. Tělo aparátu je takové poměrně „krabicoidní“, hranaté, ale vlastně to při používání nijak nevadí.
Život mi trochu otravovala krytka. Ačkoli jsem ji měl stále na provázku u těla, její sundávání a nasazování mě obtěžovalo. U starších kompaktů se mi líbil uzavíratelný systém lamelek při každém zapnutí a vypnutí. Prý se snad i něco takového dá ke G1 X dokoupit.
Velmi rychle se dá zvyknou na výklopný displej, který je v mnoha situacích velmi užitečný. Zejména tam, kde kvůli kompozici potřebujete zvednout ruce nebo chcete fotografovat (natáčet) zcela u země a zbytečně se kvůli tomu neválet v prachu.
Trochu na škodu je provedení vestavěného blesku, je nutné jej vždy manuálně vysunout, jinak nebleskne (to dříve u kompaktů nebylo).Velmi svižné fotografování

V prvních recenzích uživatelů kompaktu Canon G1X se lze dočíst, že je poměrně pomalý. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mě to nijak nelimitovalo. Po exponování se snímek poměrně rychle ukládá a rychle je připravený na další práci. Trochu překvapením pro mne bylo, že lze snímky pořizovat i v sérii. Klasicky držíte spoušť a fotoaparát exponuje fotografie. Můj udiv je možná způsoben tím, že jsem velmi dlouho žádný kompakt v ruce nedržel a myslel jsem si, že podobná kratochvíle je doménou pouze rychlých zrcadlovek.
Svižné je i prohlížení fotografií, nikde se zbytečně nečeká, procesor vše rychle zvládá. A to i v případě, kdy si chcete prohlédnout detail naexponované fotografie.

Fotografie jako z digitální zrcadlovky
Díky použitému senzoru vypadají výsledné fotografie jako pří použití digitální zrcadlovky s krop faktorem 1,6x (Fotoaparáty Canon XXXD a Canon XXD). Díky vyladěnému objektivu s ohniskovou vzdáleností 28 - 112 mm, lze docílit velmi slušného přenosu detailů.
Jen pozor při focení do formátu RAW, pokud používáte dodávaný program Canon Digital Photo Professional. Ostření náhledu snímku je velmi agresivní s výraznými konturami a je nutné toto v RAWu stáhnout, ať to vypadá přirozeněji. Implicitně je nastavena hodnota Strength 10, ale třeba 3 vypadá mnohem lépe.
Možná bude někdo lamentovat nad nízkou světelností objektivu, ale myslím, že je to jen šťourání pro šťourání, praktická negativa to pochopitelně nemá. A když bude málo světla, můžeme si zvednout ISO, u Canon G1X s větším klidem než u jiných kompaktů.
Kouzla s hloubkou ostrosti
Možná ještě více než samotné rozlišení senzoru mě upoutala možnost práce s hloubkou ostrosti. Pokud zoom objektivu vyjedete na maximální ohnisko (112 mm), nastavíte minimální možnou clonu, lze fotoaparátem velmi slušně portrétovat. Toto jsem zkoušel už den před odletem s naším Oliverkem u bratislavské kašny. Při citlivém použití vestavěného blesku (u něhož lze poměrně přívětivě provádět kompenzace) tak můžete docílit portrétních fotografií, u kterých na papíře nikdo nepozná, že byly pořízené digitálním kompaktní fotoaparátem a ne full frame zrcadlovkou.
Další možnosti použití G1X vidím při makrofotografii hmyzu, kde lze s hloubkou ostrosti a proměnlivým ohniskem pracovat podobně účelně. Podobným bonusem je velice pěkné zobrazení pozadí a popředí mimo hloubku ostrosti (bokeh).
Radost fotografovat!

Plnohodnotná kamerka v praktickém balení

Neodmyslitelnou součástí všech elektronických přístrojů, je možnost záznamu videa ve Full HD rozlišení (snad jen mikrovlnná trouba jej, zatím, nemá). I proto o digitální kompakt tolik stojím. Někdy prostě fotografie nestačí a pro záznam atmosféry při fotografování je pořízení krátkého videozáznamu jediná možnost. Navíc, ne vždy je na točení zrcadlovkou čas, viz. popsané peripetie v úvodu.
U fotoaparátu Canon G1 X je možnost natáčet snadno dostupná (ne tak složitě v menu, jako u profi těla Canon EOS-1D X) a vždy hned připravená. Oproti zrcadlovkám má však navíc bonus v možnosti měnit ohnisko (přibližovat, vzdalovat) přímo během natáčení. Což, logicky, se svojí hromadou monofokálních objektivů při sebevětší snaze a hbitosti nedám.
Večerní kýče se sluncem v záběru
Při praktickém použití nešlo přehlédnout, že se fotoaparát G1 X chová velmi pěkně v protisvětle. Nejenže se neztrácí kontrast fotografií, ale ani nevznikají žádná obludná prasátka (odlesky), která by výsledný snímek znehodnotila. Krásně je to vidět na snímku večerní hladiny se sluncem v záběru, které, ač bylo už nízko nad obzorem, mělo ještě poměrně silnou intenzitu. Po odpudivých odlescích a ztrátě kontrastu žádné stopy.

Různé možnosti ostření

Možná, že už je to dlouhá léta i kompaktů běžné a já budu vypadat, že jsem se po dlouhém spánku objevil v 21. století, ale... Moc se mi na Canon G1 X líbí pěkně funkční sofistikované způsoby ostření. Můžete ostřit na tvář, což funguje velice pěkně a u nějakých momentek je to velmi vhodné. Ostřit můžete i na displeji vybraným zeleným rámečkem, který posouváte fotografií až na to, co má být ostré.
Paráda, ani mě moc nepřekvapilo to, že všechny způsoby jsou velmi rychlé, na nic se nečeká a fotoaparát zaostří tam, kam má.
Noční reportáž při fotografování z ruky
Asi největší šoky údivu mi Canon G1X přinášel při fotografování ve tmě a v noci, kdy jsem používal ISO 3200. Po lahodné večeři v kempu Elephant Valley na hranicích Botswany a Zimbabwe jsem měl příležitost pořídit snímek kamarádů společně se slony u napajedla osvětleného Měsícem skrze prosvětlené obláčky. A to z ruky! Snímek nejen poměrně věrohodně zachoval atmosféru afrického večera, ale dokonce je velmi dobře prezentovatelný na papíře. Zpětně snad jen lituji, že ve snaze nezabrat příliš paměťového místa na kartě jsem sérii večerních snímků pořídil pouze ve formátu JPG a nevyužil možnost záznamu v RAWu. Pak by šlo záběr v post-procesu ještě více vypilovat (vyvážení bílé, jemné odšumění, stažení světel na hranici přepalu).
Musím říci, že schopnost fotoaparátu Canon G1 X zaznamenávat fotografie bez rušivého šumu při vysokých hodnotách ISO je jeho velkou devizou, která výrazně zvyšuje jeho užitnou hodnotu. Právě touto vlastností se asi nejvíce odlišuje od běžných kompaktů s trpasličími senzory.

A co třeba nová bezrcadlovka Canon EOS M?
V průběhu zpracovávání těchto řádků firma Canon představila nový fotoaparát s výměnnými objektivy a bez zrcátka.
Smysl této novinky mi uniká, obzvlášť pro majitele stávajícího systému EOS. Nenapadá mě důvod, proč si pořizovat další sadu výměnných objektivů. Obrazový výstup je s G1X shodný, nic nového se na přístroji neobjevilo, proto mi přijde kompakt s pevným objektivem mnohem více praktický. Trochu mi připadá, že se firma Canon splašila pod tíhou konkurence - když mají bezzrcadlovku ostatní výrobci, my musíme mít také.
Jako jediný fotoaparát (s kvalitním obrazovým výstupem) je novinka Canon EOS M vhodný, více se o něm můžete přečíst třeba tady.
Koupit nebo nekoupit?
Ke koupi kompaktního fotoaparátu Canon G1X jsem byl rozhodnutý už před odletem a v Africe mi potvrdil přesně to, v co jsem doufal. Uspokojil moje potřeby po něčem malém, kvalitním a vždy při ruce.
Bohužel kvůli tomu, že jsem na cestě přišel o iPhone, směřovali první nutné výdaje po návratu jinam. Tak se musí pár měsíců počkat.

Jako tradičně se nejedná o plnohodnotný test, ale jen záznam fragmentů zkušeností z krátkého praktického používání. Papouškovaných technických specifikací a zkušebních snímků je internet plný, nějaké najdete v odkazech.


Související odkazy
Technická specifikace (canon.cz)
Canon PowerShot G1 X: vnitřní revoluce (digimanie.cz)
Canon G1X - snímač zrcadlovky v těle kompaktu (fototipy.cz)
Canon PowerShot G1 X Review (dpreview.com)

 

 

Související odkazy na NaturePhoto.cz
Canon EOS 5D Mark III
Canon EOS 7D, univerzál do divočiny
Canon EOS 1D Mark IV, praxe s jedničkou
Canon EF 300mm f/2.8 L IS II USM
Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM
Canon EF 500mm f/4 L IS USM
Canon EF 100mm f/2.8 L Macro IS USM

Canon EOS 7D, univerzál do divočiny
Canon EF 200mm f/2 L IS USM
Canon EF 200mm f/2.8 L USM
Canon EF 400mm f/5.6 L USM

 


 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
02. 08. 2012 , kategorie: fototechnika, fotoaparáty
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(8 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Miloš
No ja prave fotim hlavne lidi a zivot v dane zemi pri cestovani a v civilizovanejsich zemich je to problem ze zrcadlovkou, lide se odvraceji. Ale spise me laka NEX5n+16mm )i kdyz mam DSLR Canon), takze na ten to vypada, ze ho poridim na dalsi zimni cestu do teplych krajin.
Tibor
Kromě fotek ptáků a zvířat mě hrozně chytlo fotografování lidí a život v ulicích.A zjistil jsem,že jakmile na někoho pohlídneš zrcadlovkou,tak začnou lidé uhýbat,různě nepřirozeně se tvářit a je po fotce,ale jakmile jen tak ledaby(i)le nahlídneš přes displej a fotíš,tak padají pěkný přirozený fotky i z míst,kde by tě se zrcadlovkou ukamenovali :-)proto si myslím,že je tento přístroj dobrá volba i na fotky reportáží,rúzných situací z tržišť,vlaků ,atd...
Ahoj, no musim uznat ze z toho vypadavaji pekne fotecky. Myslim tim, jak si dobre poradi s protisvetlem, zapadem slunce a podobne. Vetsinou tyhle "mydlove krabicky" toto strasne zkresluji. Kazdopadne dobry tip!
Máří
Už delší dobu přemýšlím o něčem takovém. Je tedy fajn si přečíst tenhle článek a vědět, co od toho můžu očekávat. Díky. Jinak, jak je v článku zmínka o nočním focení a o tom, jak je krajina u napajedla osvícena měsíčním svitem, tak jasné je tam i světlo vycházející od vás. Fotka bez tohoto světla by vypadala určitě zcela jinak.
Karel" Ty brďo, a jo, jsem to ale popleta. Opravím!
Karel
dobrý a fotky super, jen ten camp se slony je Elephant Valey, v Hidu bylo to napajedlo vetší
Moc hezky sepsané zkušenosti. Je to fakt hodně zajímavý foťák. Je úžasné mít možnost kompaktem pořizovat fotky ve stejných světelných podmínkách, jako v případě zrcadlovky. Třeba ta noční fotka se slony je naprosto perfektní. Hezky zůstala zachována atmosféra a kvalita je více než dostačující. Jo a děkuji za odkaz na mou recenzi na Fototipech :)
Michal Kupsa
Jo, skvělej foťáček, podle mě lepší, jak všechny nezrcadlovky dohromady. Já taky nechápu, co na tom všichni mají, protože nezrcadlovka je malá jen zdánlivě, jakmile na to člověk narazí objektiv, tak už to zase tak malé není. Tohle má výbornou obrazovou kvalitu a přitom je to pořád ještě "do kapsy" ....