Canon EOS 5D Mark II - fotografie 2

Krátce po vydání prvního dílu fotografií z nového fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II jsem tušil, že při další příležitosti musím sesmolit pokračování. Po zveřejnění příspěvku se ozvalo několik fotografů (doufám, že jimi skutečně byli), kterým nepřipadaly fotky příliš reprezentativní. Bohužel si neuvědomovali účel, pro který prioritně vznikly. Při fotografování zvířat pod zamračenou oblohou nejsou vysoká ISO nijak výjimečná. Navíc, v předešlém případě byly světelné podmínky opravdu extrémní.

Děda mráz pod Studencem Děda mráz pod Studencem NP České Švýcarsko, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 17 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 18, Doba expozice: 1/13 s, ISO: 50, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. prosince 2008 10:59, Studenec, NP České Švýcarsko (Česko)Když jsou podmínky idylické
Občas se při fotografování přírody stává, že fotografovaná scéna je ideálně vyvážená a lze ji při velmi nízkém ISO poměrně komfortně exponovat, častokrát i přímo z ruky s vysokou clonou. Pokud pak člověk zapojí některý z atraktivních Canon Picture Style s vhodným vyvážením bílé, lezou s displeje barevné orgie. Jako v prezentovaných případech s použitím stylu Landscape.

Děda mráz na Studenci
Stejně jako letos již mnohokrát, vrátil jsem se dnes s kolegy z Fotopivo.cz do Národní parku České Švýcarsko, které je pro mě co se týče fotografování návykovou záležitostí.
Ranní svítání jsme promrzli na Mariině vyhlídce. Já s Vojtou Heroutem jsme v krajině honili první sluneční parsky, ne tak náš kolega Jirka Šebek. Zima mu byla taková, že první záběr exponoval až po dvou hodinách. Naše záběry v protisvětle se sluncem v záběru budou vyžadovat citlivější zpracování, proto si je zatím nechám pro sebe.
Naopak dopolední mrazivé fotky ze Studence lze publikovat ihned, žádné podstatné věci v postprocesingu nevyžadují. Tak jak jsou tu prezentovány, byly zaznamenány fotoaparátem.
Děda mráz na Studenci| Děda mráz na Studenci| NP České Švýcarsko, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 17 mm, fotografováno z ruky, Clona: 14, Doba expozice: 1/40 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. prosince 2008 11:12, Studenec, NP České Švýcarsko (Česko)Když jsou větvičky na stromech opravdu všechny
Neznám lepší způsob jak lépe prezentovat kvalitu fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II s použitím širokoúhlého objektivu jinak, než právě činím. Fotografie jsou bohaté na detaily, s poměrně velkým podílem světlých a tmavých tónu, navíc v celkem ostrém světle. Když jsem před hodinou připojil kartu k RAW konvertoru (Canon Digital Photo Professional 3.5.1), dal zobrazení na 100%, cítil jsem, že nový Canon EOS 5D Mark II byl dobrou investicí. Přenos tolika detailů jsem ještě u žádného fotoaparátu neviděl. Ale konec chvály, stáhněte si fotky a posuďte sami, já půjdu dělat něco užitečnějšího.
Děda mráz na Studenci Děda mráz na Studenci NP České Švýcarsko, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 17 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 14, Doba expozice: 1/25 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. prosince 2008 12:05, Studenec, NP České Švýcarsko (Česko)Návod k vyvolání Canoního RAWu
Fotografie předkládám jak ve formátu JPG, tak původní data v RAW. Pro konverzi RAWů doporučuji použít program Canon Digital Photo Professional (verz. 3.5 a vyšší), protože jen tak se fotografie zobrazí v nastavení, ve kterém byla zaznamenána (vyvážení bílé, Canon Picture Style, apd.).
Šťouralům se omlouvám za mírnou vinětaci od polarizačního filtru Hoya, mám úchylku na polarizované tmavé oblohy, vinětaci lze navíc snadno korigovat při zpracovaní.
Svátečním uživatelů programů Canon Digital Photo Profesional doporučím na fotkách aplikovat redukci chromatické aberace, která rozpozná objektiv Canon EF 17-40mm f/4 L USM a naprosto dokonale tento neduh, zejména širokoúhlích objektivů, vygumuje.

JPG – neupravené fototografie z Canon EOS 5D Mark II (5616 x 3744 px)
Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ISO: 50 (16 MB)
Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ISO: 200 (21 MB)
Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ISO: 100 (14 MB)
Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ISO: 200 (16 MB)

RAW – fotografie z Canon EOS 5D Mark II (5616 x 3744 px)
Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ISO: 50 (32 MB)
Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ISO: 200 (34 MB)
Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ISO: 100 (27 MB)
Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 17-40mm f/4 L USM, ISO: 200 (26 MB)

 

Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, 28.12.2008

Děda mráz pod Studencem Děda mráz pod Studencem NP České Švýcarsko, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 17 mm, fotografováno z ruky, Clona: 13, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -2/3 EV, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. prosince 2008 13:08, Studenec, NP České Švýcarsko (Česko)

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
28. 12. 2008 , kategorie: fototechnika, fotoaparáty
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(14 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Pěkné,nelíbí se mi středové umístění stromů.Jinak dobře použitý polarizační filtr.
MOC krásné fotografie,foťte dál .Je to krásná podívaná.Děkuji Šárka
Ondro ani nevím jak jsem se sem
dostal, ale klobouk dolů těch pár fotek tady pro mě opravdu skvělý. Mám
co dohánět, tak díky za inspiraci... T.
Petr Poupa
Nebyl jste náhodou 28.12 fotit i
v jeskyni víl?
Ahoj Ondro.

Krásné
fotografie. Hned bych se tam rozjel. Mně zatím zima v ČŠ jaksi uniká
:-((. Měj se
Pavel: Jak je zmíněno v
textu, ve všech případech byl použit pouze polarizační filtr Hoya.
Pavel
Pekny
fotecky ...... uz se tesim az udam M1 :).

Priste se primlouvam o
pridani do komentare ke kazde fotce i pouzity filtr - jinak jsou hodnoty
nepatrne zavadejici :). dik
Juraj Macko
Krásne fotky. Obzvlášť krásne si
zarámoval tretiu zhora.
Juraj
Petře, opět jsem pod Studencem viděl malý
teréňáček, asi byl tvůj. Příště budu koukat i po lidech a dáme
konečně řeč :-)
Petr Hlous
Jo Ondro, běhali jste po loukách na Studenci jako o závod ani jste
mi neodpověděli na pozdrav..... Stálo to však zato. Byla to paráda. Na
vedlejším Zlatém vrchu to rovněž ještě ušlo.
Zdraví. Petr
Michal Kupsa
Svetlo vam fakt pralo,
ta zima z toho uplne dejcha. Pekny ....
Jirko, to je jasný, jen to bylo vtipný
:-)
Díky za informaco o 5 D II, ale hlavně
za pěkné fotky. Doufám že v brzké době přibudou další. Byl jsem tam před
lety na dovolené s rodinou a ten kraj mně uchvátil. Jako tvoje stránky.
Co se týče Českého Švýcarska tak jsem to tu procestoval křížem krážem.
Jirka Šebek
Teda, takový pomluvy :o) Zima
sice byla, ale nefotil jsem proto , že mě ta situace prostě
nezaujala.
Každopádně super výlet!