Ekvádorská listová kudlanka

Když jsem tu v létě po setkání s kudlankou nábožnou psal o ekvádorské kudlance, která vypadá jako list, ani jsem netušil, že se s ní ještě letos potkám. Plán cesty za ekvádorskými kolibříky v té době rozhodně neměl reálnou podobu a to, že bych tam měl čas i hmyzáky mě ani nenapadlo. Ale člověk někdy neví, co mu vítr přinese pod nohy.

Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Leaf Mantid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 160 mm, fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 3. prosince 2009 8:39:35, Mindo, Cordillera Occidental (Ekvádor)  

Fakt divný zvíře
Vzpomínám si na to přesně. Právě jsem u ibiškového květu čekal, až se u něj alespoň na krátkou chvilinku zastaví kolibřík bělokrký. Dá mi alespoň vteřinu k pořízení vymyšlené fotografie. Když ke mně přiběhl Petr se slovy, „Máme na terase fakt divný zvíře, to se ti bude líbit“.
Ožil jsem ještě více, každé atraktivní lákadlo, které mě na chvilku odtrhlo od kolibříků, jsem vždy s nadšením uvítal. Nechal jsem kolibříky kolibříky a přískoky se přesunul na terásku našeho bydlení. V rohu zdi se klidně válela kudlanka, která vypadala jako list. Potkat ji někde na vegetaci, přehlédlo by ji i cvičené oko biologa. Zde, na betonové dlažbě, byla nápadná jako sněhulák uprostřed léta a velmi snadno se mohla stát vydatnou potravou všudypřítomných ptáků.
Nezaváhal jsem a hned jsem se pustil do „zachraňování“. Kudlanka putovala na nedaleký keř a já si hned odběhl pro fotoaparát s makroobjektivem. Když jsem se vrátil, kudlanka již vesele cestovala po listech a během fotografování už se chovala naprosto přirozeně. Snad kromě prvních pár vteřinek, kdy se mě, snaživého zachránce, pokusila sežrat (první fotka).

Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis)
Druh Choeradodis rhombicollis je velmi zvláštní formou kudlanky, která má široká jako list vypadající záda a plochý kosočtverečný štít pokrývá i celou hlavu. Se svojí zelenou a barvou a silně žilnatými křídly vypadá skutečně jako živý list. Protože český název tento podivný druh, co vím, nemá, budu ji říkat kudlanka listová.

Pár dodatků ke kudlankám
Něco málo jsem nakousl v létě u kudlanky nábožné, ale mám pár novinek.
Samice kladou vajíčka s bílým zpěněným sekretem z uzlin vejcovodů. Vajíčka jsou tímto sekretem přilepena ke kmenům a větvím stromů nebo skálám, často na velmi exponovaných místech. Vyschnutím sekretu se z něj stana tvrdá schránka pro vajíčka. Každý z druhů má svůj charakteristický tvar schránky.
Způsoby obrany kudlanek byly podrobně studovány. Tady jsou čtyři hlavní strategie:
1.    Podobnost z neživými objekty a barevné mimikry (jako listy, kůra, větvičky, a to včetně znehybnění nebo kymácení se ve větru jako okolní vegetace).
2.    Aktivně létá, včetně uhýbání, skákání.
3.    Pózy překvapení, sestávající převážně ze strašení nepřítele s křídly zvednutými a předními nohami rozevřenými stranou (viz první fotografie, před mým sežráním)
4.    Aktivní útok svými předními končetinami.
Poslední zprávy uvádějí, že můžeme ve světě potkat až 300 druhů kudlanek. Některé druhy jistě čekají na své objevení a celá skupina potřebuje souhrnnou monografii. Doufám, že svých cestách do tropů opět na nějakou zajímavou potvůrku narazím.

Související odkazy
Kudlanka nábožná
Roháč obecný, největší brouk
Fotografování vážek na Sri Lance
Vážka plavá (Libellula fulva), unikát od Hodonína
Mravenci Atta, šerpové hmyzího světa
Rosnička zelená, modelky od Polanky
Fotograf kolibříků botanikem v tropech

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 27.12.2009

Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Leaf Mantid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 160 mm, fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 3. prosince 2009 8:57:22, Mindo, Cordillera Occidental (Ekvádor) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Leaf Mantid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 160 mm, fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 3. prosince 2009 8:51:38, Mindo, Cordillera Occidental (Ekvádor) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Leaf Mantid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 160 mm, fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 3. prosince 2009 8:58:21, Mindo, Cordillera Occidental (Ekvádor) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Leaf Mantid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 160 mm, fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 3. prosince 2009 8:53:12, Mindo, Cordillera Occidental (Ekvádor) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Kudlanka listová (Choeradodis rhombicollis) Leaf Mantid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 160 mm, fotografováno z ruky, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 3. prosince 2009 8:55:54, Mindo, Cordillera Occidental (Ekvádor)

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
27. 12. 2009 , kategorie: příroda, hmyz
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(3 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Dobrý den, pěkné fotky a fajn článek. Stejnou nebo velmi podobnou kudlanku jsem pozorovala a fotila v létě v Kostarickém NP Rincón de la Vieja a do teď jsem ji nestihla určit, takže děkuji za pomoc :) Zdravím.
To mi připomíná lupenitky dvojoké, které jsem doma choval. Vydržel jsem je pozorovat hodiny. Tahle kudlanka je prostě parádní. Podle mě by mohla sežrat i kolibříka u květu...
Ondro je namakana :) dufam ze ti nic neufikla ;)