Rosnička zelená, modelky od Polanky

Loni to nevyšlo, ale letos jsem zbytečně neotálel a vyrazil na Moravu za zvířátkem, které jsem chtěl fotografovat už dlouho. Ne, že by rosničky v Čechách nebyly, ale pokud jsem jimi chtěl víkend vyloženě naplnit, chtělo nějakou výtěžnější lokalitu. Tou nejznámější jsou asi Polanecké rybníky.

Fotografická expedice „Moravská rosnička 2008“
S kolegy Michakem a Mírou, jsme připravili fotografickou miniexpedici „Moravská rosnička 2008“, kdy jsme neponechali nic náhodě. Opět se potvrdilo, že ve společnosti stejně nadšených kolegů je fotografování velmi zábavné a víkend uteče jako voda. Vzhledem k tomu, že se nic opravdu neutají, postupně jsme se na lokalitě sešli s polaneckým domorodcem Martinem Pustelníkem (zkušený fotograf vážek) a v neděli z Havířova pak na 5. hodinu ranní dorazili Tomáš Valenta a Jirka Hodeček.

Rosnička zelená (Hyla arborea) Rosnička zelená (Hyla arborea) European tree frog, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr B+W, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, stativ Gitzo 3540 LS + RRS BH-55, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/50 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 24. května 2008 8:05:40, Polanka nad Odrou (Česko)Modelka z rákosí
Rosnička je pro fotografa vcelku poslušná modelka. Přestože první zprávy nasvědčovaly tomu, že na lokalitě díky chladnu a vypuštěným rybníkům skoro žádné rosničky nejsou, informace se naštěstí nepotvrdily. Rosničky jsme nacházeli pravidelně a jen před mým makroobjektivem se jich minimálně 10 vystřídalo. Od malinkých, velikosti sotva 2 cm až po jednu, která narostla více jak 4 cm. Stejně jako u kostarických žabiček to chtělo hodně clonit, aby se celá žabička vešla do hloubky ostrosti, optimální byla nakonec clona f/10. Přestože jsme v sobotu ráno nadávali že nesvítí slunce, zpětně mohu říci, že nejhezčí fotografie jsou právě z podmračené oblohy. Fotografování bez světla bylo obtížnější, nutností byl pevně postavený stativ, protože 1/8 s při ohnisku 100mm opravdu udržet neumím. Naštěstí, až na výjimečné malé poryvy vládlo bezvětří a rosnička se strnule držela stébla. Což mě nepřekvapovalo, ráno bylo pouze několik málo stupňů nad nulou.

Příspěvek doprovází několik žabích modelek, malá ochutnávka toho, co časem vložím do Fotobanky. Níže pak je pár informací o rosničkách.

Rosnička zelená (Hyla arborea), European tree frog

Seznamte se
Žabka je snadno rozpoznatelná, jasně zelená s tmavým proužkem, který se táhne od nosního otvoru přes oko a dále přes celou délku těla až na konec trupu. Její délka je maximálně 48 mm, hmotnost samečků jen okolo 8-9 g a samiček okolo 11 g. Vrchní strana těla je lesklá a jednotně zelená. Za normálních okolností je zbarvena hráškově zeleně, má ovšem schopnost barvoměny, takže zbarvení může přecházet v šedé, hnědé až žluté. Své zbarvení přizpůsobuje zbarvení podkladu. Břišní strana je bělavo-žlutá až šedá, mírně skvrnitá. Vyskytují se i rosničky světle hnědé, olivově zelené až černavé a okrově zbarvené, které si toto zbarvení uchovávají po delší dobu. Zorničky očí jsou oválné. Má štíhlé zeleně zbarvené končetiny s prsty zakončenými charakteristickými kruhovitými přísavkami a mezi prsty mají krátkou plovací blánu. Samička má hrdelní oblast světlou a hladkou. Sameček jí má žlutohnědou, řasnatou (splasklý zvukový měchýřek). Při skřehotání sameček rezonátor nafukuje. Hlas rosniček je velmi nápadný a slyšitelný až na stovky metrů. Ozývat se začínají od soumraku a zní to jako "kre - kre - kre - kre - kre - kre", večer a v noci se ozývají většinou sborově (pak zní spíše "ge - ge - ge - ge - ge - ge";). V době rozmnožování narůstají samcům na palcích malé mozoly. Rosničky jsou známé svou jedovatostí, ale jed rosničky zelené pro člověka není nebezpečný, protože stěží může při kousnutí proniknout kůží.

Rosnička zelená (Hyla arborea) Rosnička zelená (Hyla arborea) European tree frog, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr B+W, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, stativ Gitzo 3540 LS + RRS BH-55, Clona: 11, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 25. května 2008 6:05:27, Polanka nad Odrou (Česko)V Evropě doma
Areál rozšíření zahrnuje většinu území Evropy. Chybí v severní Evropě, na pyrenejském poloostrově, ve Velké Británii, jižní Francii a v Itálii. Zasahuje až do Malé Asie. V ČR rosnička zelená žije především v nížinách, vystupuje max. do nadmořské výšky 750 m.

Šplhavá žabka
Rosnička zelená je především noční živočich. Často však bývá aktivní i ve dne. Je typickou šplhavou žábou, která tráví většinu života nízko nebo vysoko ve slunných křovinatých a stromovitých porostech, v listnatých hájích a na močálech. Většinou poblíž vodních ploch. Ale někdy ji najdeme i docela daleko od vody, vodu vyhledává v květnu, kdy probíhá páření. Díky přísavkám dokáže šplhat i po hladkém povrchu či kolmých stěnách. Její zploštělý tvar těla jí umožňuje pevně přilnout břichem k podkladu. Nohy umí složit k tělu a přizpůsobit barvu těla podkladu. Pak je snadno k přehlédnutí. Umí také dobře skákat. Upřednostňuje nižší až střední polohy přibližně do 550 m.n.m. a výskyt rozmnožujících se populací jen výjimečně přesahuje výšku 650 m.n.m. Horní hranice rozšíření v ČR je 750 m.n.m. Přezimují na dně stojatých vod nebo zahrabány v různých norách a děrách v zemi. Přezimování trvá od začátku října do konce března až začátku dubna. Živí se drobným létajícím hmyzem, pavouky a jinými bezobratlými živočichy. Kořisti se často zmocňují skokem, při polykání kořisti si pomáhá předníma nohama, na patře má rosnička zuby. Pulci se živí nálevníky a drobným planktonem, poté přijímají jakoukoli živočišnou potravu, kterou jsou schopni pozřít.

Rosnička zelená (Hyla arborea) Rosnička zelená (Hyla arborea) European tree frog, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr B+W, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, stativ Gitzo 3540 LS + RRS BH-55, Clona: 11, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 25. května 2008 6:18:45, Polanka nad Odrou (Česko) Romantika ve vodní nádrži
Po přezimování se kvůli rozmnožování přesouvá do mělkých vodních nádrží. Zde se večer a v noci zdržují ve vodě, za dne, zvláště za slunečného počasí, sedají na pobřežním rostlinstvu. Při páření drží sameček samičku za předními končetinami. Doba výtěru je od dubna do konce června. Samička snáší (jednou do roka) do vody 200-1400 vajíček v shlucích 3-50 vajíček. Sameček je zatím oplodňuje, oplodňuje vajíčka více samiček. Malí pulci se líhnou po několika dnech. Pulci jsou černohnědí, zlatavě tečkovaní, později zelenaví a mají vysoký kožní lem, začínající už na hlavě a nápadně lesklé břicho. Vyvíjejí se asi tři měsíce. V létě opouštějí asi 16 mm dlouhé metamorfované žabky vodu. Rosničky pohlavně dospívají v prvním až druhém roce života.

Chráněný druh
Silně ohrožený druh, jehož početnost v poslední době zřetelně klesá zejména v důsledku znečišťování vodních ploch, rušením drobných vodních nádrží a regulací toků spojenou s likvidací břehových porostů a přilehlých zarostlých mokřin a tůní. V textu Bernské konvence je rosnička zelená zařazena v seznamu přísně chráněných druhů. Snižováním své početnosti upozorňuje tento dříve hojný druh na negativní změny životního prostředí zřetelněji než většina ostatních obojživelníků. Pro ochranu je třeba zachovat vhodné biotopy, vodní nádrže a pobřežní vegetaci s přirozeným bylinným pobřežním krytem a roztroušenými porosty dřevin.


S použitím www.priroda.cz

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 25.5.2008

Pohodlí na Michalově Canonu Pohodlí na Michalově Canonu Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr B+W, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, stativ Gitzo 3540 LS + RRS BH-55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/25 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 24. května 2008 12:50:41, Polanka nad Odrou (Česko)

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
25. 05. 2008 , kategorie: příroda, hmyz
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(20 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Ooooooo opracdu moc hezké.
hustyyyyyy a kde sou obrazky :-D lol
je to fakticky uzasny diky mam krasny
referat
Nevim proč ,ale tato žaba mi skáče doma v
obyváku.Tak mi napište na email jestli mi to tam donesl syn ,nebo kvuli
zime ,nebo že mi ji tam někdo hodil.Tak dik za odpověď.
divný zvíře
dobrý den mohly by
ste mi poslat na email tyhlety fotky byla bych moc ráda kdyby jo, tak
zatím nashle.
roenick
Ondřej: no jasně, je to makro only,
nemá to vůbec ostření na nekonečno...je to vlastně 50tka makro 1:1 +
proměnlivé mezikroužky (nebo měch)

na vážky a motýly by to tu
180tku chtělo, nebo to pevný tele a ten mezikroužek (že jsem je po koupi
MP-E prodal! :D) nebo TC... ale jinak na makro 100ka stačí, taky na
180tku to chce delší časy, to aby člověk fotil při 1/300s a to teda
venku bez blesku když se navíc při 1:1 zhorší efektivní clona na f/7
moc nehrozí, pokud člověk nechce fotit na iso 1600
Pavel Šťastný
Ondro už se těšim na nějaký
fotečky, když slibuješ, že budou lepší :) nemůžu se dočkat, já myslim,
že výbava snů stejně někomu nepomůže k dobrejm výsledkům, ale myslim, že
třeba ty by sis s tim užil :)) ale skoro bych se s tim bál fotit (tal
drahá věcička) :)
roenick: Ten
MP-E 65mm už je příliš speciální sklo, navíc, pokud s ním nepracuješ
pravidelně, je s tím opruz fotit, chce to cvik. Z hmyzáků tíhnu
především k motýlům a vážkám, tam by byla ta 180/3.5 L ideální.
roenick
do makro výbavy snů bych zahrnul ještě Canon MP-E 65mm
1x - 5x, to je král všech makro skel :) z USA ho mám za polovinu toho co
tady, cca 13k a je fakt výborný, plynulé zvětšení 1x-3x se u makra
hodně využije, 4x-5x už je pro opravdové detaily ale není vůbec lehké s
tím fotit, hledáček je černý a DOF nulová..
Gimp: Ano, na
posledním snímku je Michalova makrofotografická sestava snů, Canon 1Ds
Mark III + Canon EF 180mm f/3.5 Macro L + blesk Canon Macro Twin Lite
MT-24 EX. To by se mi také hodilo, ale to by se musel objevit nějaký
mecenáš, který bude skupovat moje fotky :-)
Gimp
Koukam ze nejaky kolega mel i Lko (180?)
a makroblesk :) to je hned o necem jinem :)
Skvělé fotky, víc takových akcí(rád vstávám ve tři
ráno)... ;-)
Nejkrásnější na tom všem je že člověk s těmi
zvířátky stráví ten čas. Jinak ty krásný fotky beru jako standard
;-):-D:nuts:
Pavel Šťastný: To je rychlý výběr, až setím
prohrabu, bodou lepší!
Pavel Šťastný
To sou fakt nádherný fotečky ;-), tohle zvířatko
sem jednou naháněl a nic, doufám, že se někdy k němu zase dostanu, abych
si splnil jeden z mnoha otografickejch snů :)

Jinak podle mího je
nej první a druhá fotka ;-)

gratuluju k perfektnim úlovkům ;-)
Lukas
Kruci já tam
byl v pátek, ale neměl jsem možnost nic vyfotit, poněvadž po vytažní
fotoaparátu jsem zjistil, že paměťová karta zůstala doma.;-)
Super akce, těším se na
další :-)
Ahoj
MIchal Jirouš
Kurna bylo to super , musime to
poradne nekdy opaknout :) Jinak paradni clanek a hlavne diky
Martinovi ze nas zkusene provedl !
Radek D.
Super
článek :) Navíc ta první fotka nahoře je kompozičně naprosto super!