Fotografování vážek na Sri Lance

Jednou z fotografických činností, které jsem na Sri Lance praktikoval, bylo fotografování tropických druhů vážek. Přes prvotní nadšení, kdy jsme objevili každý den 3 – 6 nových druhů, jsme po deseti dnech nacházeli nové vážky pouze ojediněle. Něco málo k asijským vážkám jsem se pokusil sepsat.

Mým společníkem při fotografování vážek na Sri Lance byl slovenský kolega fotograf Juraj Macko, bezpochyby jediný, kdo by dokázal sestavit bezchybný Fotografický atlas českých a slovenských vážek. Vážky jsou jeho hlavním objektem fotografického zájmu a chybějící druhy z území bývalého Československa by mohl spočítat na prstech jedné ruky. Přestože měl pro fotku vážek rozhodně více zkušeností, ani já nejsem začátečník. Vážky byly první živočichové, které jsem se učil fotografovat.

Trithemis aurora Trithemis aurora Crimson dropwing (Trithemis aurora), Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, Vytvořeno: 4. prosince 2007 14:19:09, Uda Walawe (Sri Lanka) Většinu vážek jsme fotografovali v blízkosti nádrží severně od městečka Tissamaharama a hned první dny jsme si oblíbili několik málo rozlehlých lokalit nedaleko cest, které byly obzvláště fotograficky výtěžné. Na ty jsme se pak vraceli opakovaně, jako v případě jezírka pod stromy obsazenými kolonií kaloňů, kde jsme hned první den narazili na přibližně deset čerstvě vylíhlých vážek Rhyothemis variegata. Tento druh jednoznačně vyhlašuji jako nejkrásnější ze všech fotografovaných. Obecně lze říci, že fotografie vážek prezentované v galerii, byly z 80 % pořízeny právě v okolí města Tissamaharama, které bylo celkem 7 dní naší hlavní základnou.

Na ostrově žije 117 druhů vážek (z toho 53 endemických), v mé galerii najdete 28 z nich a tři druhy nemám ještě určené. Juraj pak má z fotografování odhadem 32 druhů, dohromady je to nějakých 36 různých druhů vážek. Což vzhledem k tomu, že jsme se častěji věnovali ptákům, opicím a motýlům je poměrně slušný výsledek za tři týdny fotografování. Jak Juraj pronesl: „Tolik druhů vážek jsem doma fotografoval 4 roky“. Z toho vyplývá, že Sri Lanka je rájem pro fotografa vážek.

Trochu zklamáním je absence fotografií alespoň jednoho druhu šídla. Šídla občas poletovala, ale setkání byla vzácná. Možná to bylo především tím, že jsme se zdržovali stále v podobném biotopu, kdyby jsme vyrazili ke vnitrozemským rákosinám a jezerům, třeba by další nepozorované druhy přibyly. Avšak mým největším traumatem je to, že jsme ani nezahlédli nejkrásnější vážku Sri Lanky, Rhyothemis triangularis, s křídly z půlky modrými a průhlednými konci křídel. Jedná se hodně vzácnou vážku, která se vyskytuje hlavně v oblastech okolo Galle, Udugama a Candy; ani na jedno místo jsme se však při cestě nedostali.

Rhyothemis variegata Rhyothemis variegata Variegated Flutterer (Rhyothemis variegata), vážka pestrá, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. listopadu 2007 11:20:08, Tissamaharama (Sri Lanka)

Hororem pro nás bylo v první chvíli určování cejlonských vážek. Sice jsme měli z internetu stažený PDF dokument Dragonflies of Sri Lanka a and Southern India, ale fotografie prezentované v průvodci, jak to říci citlivě, opravdu za moc nestály. Z některých fotografií ani není poznat, zda se na snímku jedná o vážku nebo třeba o včelu. Tady musím ale přiznat, že po zakoupení originálu v tištěné podobě se situace při každovečerním určování znatelně zlepšila. Vysvobozením pak bylo koupení povedeného knižního průvodce Dragonflies of Sri Lanka, který pravě letos vydalo nakladatelství Jetwing Eco Holidays. Nic to však nemění na tom, že některé vážky vyfotografované na Sri Lance budou pravděpodobně v mém případě určeny špatně (odhadem 10-20%). Bohužel, ani nepředpokládám, že by byl v Čechách někdo, kdo by to mohl odborně zkontrolovat.

40 fotografií vážek z cesty po Sri Lance si můžete prohlídnout tady.

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 20.12.2007

Orthetrum sabina Orthetrum sabina Green Skimmer (Orthetrum sabina), Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 160, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 7. prosince 2007 14:26:55, Tissamaharama (Sri Lanka)

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
21. 12. 2007 , kategorie: příroda, hmyz
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(14 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Verča
JE TO UŽASNE,NIC TAKOVEHO JSEM JESTE NEVIDELA. A TO I JE 11 LET.
chearv
vrátil jsem se ze srí lanky a ted koukam, co kolem mě mohlo prolítnout.. já čuměl spíš na ještěrky. hezký
Tak zase zdravím.hrozně moc se mi líbí vážka
rudá.To je moc krásný druh.Bylo by skvělé kdyby jste natočili o vážkách
a šídlech která jsou jim podobná nějaké video a dali ho na vaší
stránku.ráda se na vaší stránku koukám.mějte se.
Ty vážky jsou moc hezké.Vím o nich že ty velké
jsou opravdu strašně rychlé.Je víkon když se k ní někdo dokáže přiblížit
na půl metru.V mžiku uletí.Vaše fotografie jsem krásné a zajímavé.Bylo
by skvělé kdyby ste jich
nafotili ještě víc.Přeji aby se vám lov
fotek dařil.
hsgdf
ahoj zdravim všechny ktere píšou
je to dobre
bobluzš
:-):-):-):-):-):-):-):-D:-D:-D:-D:-D:-|:-|:-|:-|:-|:-|
bobluš
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::-(:-(:-(:-(:-):-):-):-):-):-):-):-);-);-);-);-);-);-);-):-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P
mn
dobrý den ty foto jsou good takové bych nikdy nevifotil
:-);-):nuts:
Nikola
dobrý den
jsou to moc pěkné fotky (takové by se mi vyfotit asi
nepodařily):nuts::nuts::nuts::nuts::nuts:
evaneo
super..vlastním tento objektiv,ale
něco takového se mi ještě nepodařilo.Těším se až něco ulovím..přeji
mnoho úspěchů
hthtgrht
:-D:-D:-D:-D:-):-):-):-):-):-):-)
Dobrý den,

zajímavý článek, vážky mě sice moc neberou, ale musím uznat, že fotky
jsou super - potěšilo mě ale zejména to, že jste se věnovali také focení
motýlů. Už se mooooc těším na první fotečky z této kategorie. Držím
palce a přeji dobré světlo v roce 2008:-).