Polární záře na mrazivém Islandu

Přestože se každý, komu jsem řekl o záměru zimní cesty za fotografováním polární záře na Islandu, tvářil trochu nechápavě, případně s posměchem ve tváři, trochu jsem věřil, že to vyjde. Stačilo totiž jen málo - aby bylo alespoň nějakou noc jasno. Díky příhodné době se zvýšenou aktivitou Slunce a v ideální geografické poloze byla pravděpodobnost pozorování polární záře velmi vysoká.


03-2013-3020 03-2013-3020 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 14 mm, stativ Gitzo, Clona: 0.0, Doba expozice: 2.0 s, ISO: 2500, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 24. března 2013 1:08:03, Kirkjufell, Grundarfjörður (Island) Silná aktivita po 11 letech
Zvýšení četnosti a jasu polárních září aktuálně souvisí se silnou sluneční aktivitou, která je na maximu každých přibližně 11 let. Naposledy to bylo podobně silné v roce 2001 a nyní je aktivita opět na vrcholu.
K polárním zářím dochází, když částice s vysokou energií dosáhnou díky slunečnímu větru atmosféry Země. Vstup těchto částic je ovlivněn magnetickým polem Země, proto ke vstupu do atmosféry dochází jen na pólech. Polární záře se skládají ze zářících vlnících se (někdy i dost rychle) záclon, jejichž barva, jak jsem se několikrát přesvědčil, může být velmi pestrá (obvykle zelená a růžová).
Světlo vzniká ve výškách mezi 100 a 500 km a je důsledkem kolize slunečního větru s atomy kyslíku (zelené tóny) nebo molekulami dusíku (načervenalé tóny).

Krátká cesta k polární záři
Pro cestu pak už stačilo vlastně jenom málo. Na tradiční podzimní schůzce u kamaráda Bohdana si ujasnit společné priority pro přírodní lákadla a fotografování v roce 2013, přizvat kamaráda Petra, u kterého jsem i přes jeho vytížení pochyboval, že by odmítl, vytipovat vhodné datum s ohledem na délku noci a úplněk Měsíce, objednat letenku, vytipovat na Islandu atraktivní lokality, kde by to polární záři “slušelo”, nastudovat něco o počasí na Islandu a chování polárních září, otestovat techniku v mraze a při nočním focení, zabalit péřovou bundu a letět.

Deprese u zpráv o počasí
Přestože to až potud může působit idylicky, jistotu jsem samozřejmě neměl. Největším kazisvětem našeho fotografování mělo být počasí. Od prosince 2012 do poloviny března 2013 jsem každý den z výukových důvodů sledoval počasí na Islandu a propadal depresi. V tomto období v podstatě neexistoval den, kdy by bylo celý den jasno nebo dokonce svítilo Slunce dva dny po sobě. Že je šance na zcela jasnou noční oblohu malá, mi pak potvrdili i islandští usedlíci.
Až někdy v první polovině března, kdy se Islandem přehnala silná bouře, se na několik dlouhých dní vyjasnilo a slunečno zůstalo až do našeho příletu na Island.

Kouzelný večer na západním pobřeží

A tak se stalo, že hned první den, ani ne pět hodin po příletu na Island, jsme fotografovali polární záři.
Přibližně ve 21:30 hodin se nad městečkem Grundarfjordur objevil první náznak tmavě zelené šmouhy a mně se ulevilo. Jak se během pár minut ukázalo, polární záře je velmi dynamický jev a ne vše, co člověk vidí, stihne opravdu vyfotografovat. Polární záře se neustále vlní, někdy rychleji, jindy je téměř nehybná. Pokud vás uspokojí zelená rozpitá šmouha dlouhým časem, není co řešit a fotografování je velmi jednoduché. Mně záře přišla atraktivnější při částečném zmražení jejího pohybu kratším časem do 5 s (obvykle se doporučuje expoziční čas 30 s). Bohužel, i se světelnými objektivy to byla dost honička.
Musím přiznat, ale vlastně toho ani nyní vůbec nelituji, že když se na obloze polární záře vlnila nejrychleji, pokrývala celou oblohu a měnila barvu ze zelené k růžovofialové, tak jsem jen s úžasem zíral a zapomněl fotografovat. V přírodě jsem při poznávání aktivních sopek a později při fotografování divokých zvířat viděl leccos, ale tohle byla síla!

Velmi nepravidelná setkávání s polární září
Bohužel jsme se první den hodně navnadili a velmi obtížně snášeli zataženou oblohu další den. Silná polární záře sice tu a tam trošinku prosvítala, ale fotografovat se nedalo. O den později na zamrzlém jezeře Baulárvallavant už to bylo lepší. Polární záře přišla až hodně po půlnoci a nejsilnější byla nad obzorem, ale i tak se dalo pěkně fotografovat, obzvlášť v kompozici se zamrzlým popředím. To nejlepší na cestě ale mělo teprve přijít.
Na poslední den před návratem na kontinent jsme měli naplánovanou cestu k ledovcové laguně Jökulsárlón, fotografování telících se ledovců a kusů ledu povalujících se na pobřeží. Přestože bylo předchozí dny téměř pořád zataženo, odpoledne se na lokalitě zdálo nadějné. Mírně se vyjasňovalo a se západem slunce se vyjasnilo úplně.

Kvapné rozloučení u ledovcové laguny
V telefonu mi pípla krátká SMS od Jirky z ČR s textem “Storm” (v terénu jsme neměli připojení k internetu) a my už se doufaje, že se nezatáhne, nemohli dočkat temné noci.
Nad obzorem byl ještě proužek světlejší oblohy ze západu slunce, když se první pruh polární záře táhnoucí se oblohou objevil. Jak se obloha potemněla úplně, byla v podstatě celá pokrytá různě silnou polární září, která měla malinko jinou barvu než dny předešlé. Její intenzita, rychlost a poloha se neustále měnila, stíhat všechny nápady kompozice nešlo.
Bohužel, v šest hodin ráno jsme měli být na letišti, které bylo vzdálené 450 km. Snad bylo štěstí, že se před půlnocí na obloze začaly objevovat mraky, jinak by nám to letadlo určitě ulétlo. Což by asi nikomu z nás tentokrát vůbec nevadilo...

Jak jsem fotografoval polární záři
Na internetu lze najít doporučení, jak polární záři fotografovat. Je dobré si to projít, rozšířit si rozhled a pak to dělat úplně jinak. Všude se píše, že je ideální bezměsíčná noc, ale já chtěl prokreslenou krajinu v popředí a Měsíc za zády mi ji dokonale nasvítil. Každý doporučuje expoziční časy 30 s, ale já jsem nechtěl jen barevné šmouhy, chtěl jsem pohyb polární záře v rámci možností zmrazit. S ohledem na aktuální podmínky jsem si hledal cestu svoji. Na techniku jsem se vymlouvat nemohl, měl jsem pravděpodobně to nejlepší, co lze na polární záři použít.
Canon EOS 1D X - fullframe fotoaparát, který ve vhodných podmínkách z mého pohledu nešumí ani při ISO 8000, obzvlášť při chladné noci, kdy jsem jej nechal před samotným focením několik hodin pořádně vymrznout, dokonalé ostření přes Live View i v absolutní tmě, velmi slušná výdrž baterie. Přestože jsem občas vytáhl i Canon 5D Mark II s vyšším rozlišením, jak jsem koketoval s hodnotou ISO 1600 a vyšší, raději jsem sáhl po jedničce.
Canon EF 24mm f/1.4 II L USM - po zkušenostech z minulého týdne skoro ideální objektiv na fotografování polární záře. Ta extrémní světelnost jej vyloženě předurčuje pro fotografování polárních září s krátkými časy, bonusem je pak jeho ostrost a to v podstatě již od f/1.4, kterou jsem v několika případech použil (obvykle jsem clonil jen f/1.6 - f/2.2). Trochu problém je přesné zaostření, ale i to se dá natrénovat, případně si ještě za denního světla pomoci (zaostřit si manuálně na obzor a udělat si rysku na ostřícím kroužku). Kdyby bylo ohnisko širší, byl by objektiv ještě lepší.
Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC - jak se polární záře rozlezla po celé obloze, byl tento “Korejec” ideálním řešením. Zázrak optiky za 5000 Kč (který jsem z několika kusů vybíral přes půl roku) je slušně použitelný již od f/2.8, manuální ostření nijak nelimituje, možnost během noci použít pro ostření Live View na Canon EOS 5D Mark II už ale ano (na Canon EOS 1D X bez problému!)

Pozorný divák jistě na některých fotografiích najde nízko nad obrozem i kometu PanSTARRS!

Vzhledem k tomu, že jsem si pro jistotu vzal na Island i teleobjektiv, věnoval jsem se i jednomu pro Island typickému zvířeti žijícímu na útesech. Časem snad předložím krátké povídání. Těsně před dokončením pak mám souhrn postřehů z testovaní nového zoom objektivu od firmy Canon, to již za islandského denního světla.

Související odkazy
Šumava, lekce inverzního plánování
Krátká ranní zastávka v Saském Švýcarsku
Dachstein a šumavské moře
Neuschwanstein, na noc u bláznivého Ludvíka
České Švýcarsko, na konci podzimu
Šumava, fotografie krajiny
České Švýcarsko, nezvykle slunečný podzim
České Švýcarsko, mlhavá rána
Toskánská krajina v létě
Šumava, s ranní mlhou
Saské Švýcarsko, bivak na vyhlídce
Toskánsko, fotografická krajina


03-2013-1101 03-2013-1101 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 II L USM, Objektiv: EF24mm f/1.4L II USM, stativ Gitzo, Clona: 2.0, Doba expozice: 20.0 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 22:40:48, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island) 03-2013-0383 03-2013-0383 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC, stativ Gitzo, Clona: 0.0, Doba expozice: 6.0 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 26. března 2013 0:41:32, Baulárvallavant, Vatnaleið (Island) 03-2013-1074 03-2013-1074 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, stativ Gitzo, Clona: 1.6, Doba expozice: 2.5 s, ISO: 4000, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 22:27:56, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island) 03-2013-0009 03-2013-0009 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, stativ Gitzo, Clona: 1.6, Doba expozice: 4.0 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. března 2013 23:32:04, Kirkjufell, Grundarfjörður (Island) 03-2013-1084 03-2013-1084 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC, stativ Gitzo, Clona: 0.0, Doba expozice: 10.0 s, ISO: 4000, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 22:31:35, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island) 03-2013-3154 03-2013-3154 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 II L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.2, Doba expozice: 4.0 s, ISO: 1250, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 26. března 2013 2:23:18, Baulárvallavant, Vatnaleið (Island) 03-2013-2971 03-2013-2971 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 14 mm, stativ Gitzo, Clona: 0.0, Doba expozice: 3.0 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 24. března 2013 0:44:15, Kirkjufell, Grundarfjörður (Island) 03-2013-2992 03-2013-2992 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 14 mm, stativ Gitzo, Clona: 0.0, Doba expozice: 7.0 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 24. března 2013 0:52:10, Kirkjufell, Grundarfjörður (Island) 03-2013-1056 03-2013-1056 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC, stativ Gitzo, Clona: 0.0, Doba expozice: 4.0 s, ISO: 8000, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 22:21:16, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island) 03-2013-3150 03-2013-3150 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 II L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 10.0 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 26. března 2013 2:20:07, Baulárvallavant, Vatnaleið (Island) 03-2013-1124 03-2013-1124 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 II L USM, fotografováno z ruky!, Clona: 1.4, Doba expozice: 1/10 s, ISO: 10000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 23:03:39, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island) 03-2013-1108 03-2013-1108 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, stativ Gitzo, Clona: 1.6, Doba expozice: 5.0 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 22:43:45, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island) 03-2013-0055 03-2013-0055 Polární záře, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L II USM, stativ Gitzo, Clona: 2.2, Doba expozice: 5.0 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. března 2013 23:40:54, Kirkjufell, Grundarfjörður (Island) Autor článku při kontrole pořízeného snímku. Foto: Petr Pazour, www.petrpazour.cz

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
03. 04. 2013 , kategorie: příroda, krajina
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(20 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Dobry den mate krasne fitky. Na island letime v rijnu 6-14.10. Je uz mozne v teto dobe videt polarni zari?
Psal jste, ze jste sledoval pocasi a dalsi weby. Prosim podelil byste se :) dekuji
Nádhera, zítra odjíždím na Island a doufám, také něco vyfotíme
Pane Prosický, krásné!
Oceňuji i Vaši otevřenost, co se týče expozičních a jiných dat. Mnozí se u svých fotek tváří tajemně, či doslova mlží... Je vidět, že Vám dělá radost nejen fotografování, ale i to, že se můžete podělit o svou zkušenost.
Přeji Dobré světlo i nadále.
Karel
Bezva fotky. Jako z jine planety.
tibor
a mě se nejvíc snímek s krčícím se fotografem ale nelíbí se mě ty s tou špičatou skálou. jako serie je to velice zajímavé.
Michal Mašík
Fakt paráda. 2,4,6,8,10 a 14 jsou pro mne nej.
Vítek
Marketa Kalvachova: Tak jsem to přesne myslel, par lidi to tady nepochopilo, nemyslel jsem lidskeho primo konkretne cloveka jen neco lidsky vytvoreneho. Asi jsem prilis zmlsany snimky z Norska kde byly v popředí kamenne opustene salasnice nebo robity lodka atd.. to jsem mel na mysli. Tohle je prilis ploche a nudne a proto to nepasuje k te zelene nadhere. Vitek
Popředí sice nudne je, ale takový prostě Island je - široko daleko nic. Fotky jsou slušné. Mě se nejvíce líbí ta z Jokulsarlon s malou postavou.

Technicka poznamka: cokoliv nad 25s zpusobuje rozmazane hvezdy, dobra volba pro kratkou expozici, ale objektiv musi byt citlivejsi na svetlo.
Moc pěkné!!
J.Plekanec
Podařilo se ! Paráda...
J.
Podľa mňa naozaj krásne fotečky. Nepchal by som tam žiadneho človeka len čistú prírodu.
Výborný fotečky, divočina jak má být!
Daniel
Plne souhlas s Vitkem je videt ze tuhle nadheru fotil Ondrel poprve a zvolene motivy nejsou prilis atraktivni. Ondreji nebojte ja videl AB jiz mnohokrate a prvne jsem nevyfotil zhola nic jen jsem ziral.
Perfektní Ondro! Ono se to lidem kecá, když znají fotografování jen z netu :-) Mě se ty fotky moc líbí. Kdyby tam bylo něco navíc, rušilo by to.
Vítek
Nechci znit jako rejpal ale clanek je super ten popis fotografovani a techniky pomuze ale fotky jsou nemastne neslane. Chtelo by to neco do te tmave spodni casti, svetelnou vesnici, neco lidskeho, lodku, zmrzly strom,atd. Videl jsem fotky Aurory z Norska a to bylo jine kaficko:) Asi jsem moc zhyckany borealiskama na netu ale tohle misto mi zajimave rozhodne neprijde. Ty dve na vysku celkem ano. Vitek
Samira
Mne Tvoje fotky vždy moc potěší, tohle je úúúúžasný, děkuju i za počteníčko.
pri astrofotografi plati vyhradne manualne ostrenie a vyhradne ostrenie na hviezdy, napr cez bahtinovy masku.. clony od f5.6 (aberacia hviezd).. :)
Nádherná galerie, pěkný článek. Proč je na některých fotografiích vidět více hvězd?
pali hradisky
výborné Ondrej ... potešili oko :)
Petr Vaculík
Tak to je velká masáž Ondro!