České Švýcarsko, na konci podzimu

Ač si to nechci přiznat, podzim to má v české kotlině definitivně za sebou. Tam, kde jsem se ještě před týdnem kochal barevnými stromy, nacházím pouze holé větve a peřinu barevného listí rozloženou po zemi. Snad jen pár bříz na závětrných stranách kopců odolává, nechávajíc si žluté čepičky listí. Společnost jim dělají krásně barevné modříny, asi ne na dlouho.

Poslední lístky Poslední lístky Strmá stráň na Labem u Hřenska, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM + PL filtr Canon, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 6. listopadu 2010 9:30:56, NP České Švýcarsko (Česko)  

S deštěm, jak jinak
Víkend v Českém Švýcarsku jsme měli s naším fotografickým spolkem, podobně jako každý rok, dlouho dopředu naplánovaný a jako tradičně opět dva dny pršelo. Ač to předpověď avizovala dlouho dopředu, sílu akci vynechat neměl nikdo.  I když většina (těch méně odolných a v dešti fotograficky bezrukých) deštěm smáčenou lokalitu opustila v sobotu večer, zůstal jsem do neděle a nelituji. Nedělní dopoledne u kamzíků bylo příjemné, a kdybych si na pětistovce nezapomněl polarizační filtr, možná jsem je v tom temném lese stihnul i zaostřit a vyfotit. Třeba příště.

Konec krátkého podzimu
Podzim v přírodě mám moc rád, miluji barvy a právě v tomto období je nacházím všude. Jen je škoda, že podzim každým rokem tak profičí a nedá mi tolik příležitostí si ho užít. Ten letošní byl nejkratší za poslední čtyři roky. Nyní už přijde jen to malé hnusné bíle studené, co přemění krajinu do monochromatické šedi. Ač jsem v minulosti neměl zimu rád, po fotografické stránce už je pro mě také atraktivní. Byť si českou zimu letos moc neužiji, pár nápadů mám.

 

Souvisejí odkazy
Šumava, fotografie krajiny
Fotografie krajiny ve Fotobanka
Fotografie v Portfolio Toskánsko
Fotografie z Českého Švýcarska ve Fotobanka
Fotografie v Porfolio České Švýcarsko
Fotografický workshop Krajina Českého Švýcarska
České Švýcarsko, nezvykle slunečný podzim
NP České Švýcarsko, mlhavá rána
NP České Švýcarsko, příprava na podzim
NP České Švýcarsko, ledové království
Saské Švýcarsko, bivak na vyhlídce
Šumava s ranní mlhou

 

Ondřej Prosický | Naturephoto.cz, 7.11.2010

 

 

Na konci podzimu Na konci podzimu Bezejmenný přítok Kamenice, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.8 USM + PL filtr Hoya, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 8.0 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 6. listopadu 2010 16:25:10, NP České Švýcarsko (Česko)

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
07. 11. 2010 , kategorie: příroda, krajina
Klíčová slova
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(8 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Jan Bainar: Tak to každopádně, ale zaremcat si musím :-) Je moje chyba, že jsem si podzimu neužil více.
michalbalada.com: Tak slunečný byl nezvykle, to každopádně! Loňský rychlý příchod zimy byl výjimečný, následky jsou někde patrné ještě dnes...
Podzim je podzimem právě proto, že trvá dva týdny, kdyby to bylo déle, obávám se, že by nám fotografům zevšedněl. :-) Já jsem za střídání období rád.
Ta první je luxusní
musashi
Ta prvni je opravdu suprova!
Byl jsem zvedavy, zda se Ti nezadarilo neco z Krizoveho vrchu, pze my odtamtud nic nepritahli ... ale jak koukam, tak tu neprizen tam sis skvele vynahradil jinde! :o)
Na vetsim formatu musi byt super ...
Ondro já bych naopak řekl, že letošní podzim byl poměrně dlouhý a z velké části i slunečný. Vzpomeň si na minulý rok, to v říjnu na ještě zelené stromy napadlo půl metru sněhu, stromy to rozlámalo a bylo "vymalováno".
M.
Marku, díky! Takto úplně nevynikne, na papíře bude lepší.
ta prva je ozaj skvela, ondro. gratulujem!