Šumava, fotografie krajiny

Na dva dny jsem si odskočil na Šumavu. Měli jsme s kamarády naplánovanou diskuzi o připravovaných cestách na příští rok, plánování zimního focení u krmítka a samozřejmě jsem i doufal, že něco vyfotím. Podmínky byly poměrně příznivé, ale vzhledem k tomu, že jsem měl na starosti naší psí smečku, své fotografické snažení jsem místo k divokým zvířátkům směřoval ke krajinkám. Stále mám na Šumavě spoustu míst, které nejsou od chaloupky daleko, a nikdy jsem tam nebyl.

Chalupská slať Chalupská slať Krátce před východem slunce, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL filtr Hoya + LEE ND 0.6 H, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 35 mm, stativ Gitzo, Clona: 13, Doba expozice: 6.0 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 31. října 2010 7:42:12, Prachaticko, Šumava (Česko)  

Mrazivá rána u Lipna
Už dlouho se mi nestalo, že bych námrazu během rána seškrabával několikrát. Při cestě k Lipnu jsem objížděl svá oblíbená místa a vždy na pár minut zastavil. I to stačilo k tomu, aby se okna auta překryla bílým závojem. Podmínky na focení byly téměř ideální (bezmračný východ s husotu mlhou), jen místa pro fotografování jsem nezvolil úplně ideálně, chtělo to jet ještě více na východ. Poučení pro příště, nenechat se vyprovokovat prvním kýčovitým pohledem a zkusit hledat dále. Času je dost, na lokalitě bývám hodinu před svítání.  Obvykle.

Běh se závažím pod růžovou oblohou

Dnešní ráno bylo jak z příručky „Kýčařem snadno a rychle“. Už když jsem vykouknul z chaloupky, tušil jsem, že to bude hodně barevné. Ač bylo dlouho před východem slunce, nad východním obzorem už se to sbíralo. Během následné, skoro 40 km dlouhé cesty k Chalupské slati, jsem stále koukal do zpětného zrcátka, jak se oblaka za mnou prosvětlují a získávají obtížně popsatelnou barvu. Bylo to jen o fous, a to jsem posledních 600 metrů s batohem a stativem na zádech běžel. Snad díky změnám času jsem s ranním časovým plánem mírně zakufroval. Stálo to za to, po pětiminutovém focení (ještě před východem slunce) se obzor zatáhl a bylo po barvičkách.

Souvisejí odkazy
Fotografie krajiny ve Fotobanka
Fotografie v Portfolio Toskánsko
Fotografie z Českého Švýcarska ve Fotobanka
Fotografie v Porfolio České Švýcarsko
Fotografický workshop Krajina Českého Švýcarska
České Švýcarsko, nezvykle slunečný podzim
NP České Švýcarsko, mlhavá rána
NP České Švýcarsko, příprava na podzim
NP České Švýcarsko, ledové království
Saské Švýcarsko, bivak na vyhlídce
Šumava s ranní mlhou

 

Ondřej Prosický | Naturephoto.cz, 31.10.2010

 

Tajvan Tajvan Zalesněný ostrov na vodní nádrži Lipno, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.8 USM + PL filtr Hoya + LEE ND 0.9 H, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 0.6 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. října 2010 17:53:53, Prachaticko, Šumava (Česko)  Ranní mlhy nad Lipnem Ranní mlhy nad Lipnem Kousínek před Horní Planou, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + PL filtr Hoya + LEE ND 0.9 H, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 200 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1.6 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 30. října 2010 7:23:29, Prachaticko, Šumava (Česko)

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
31. 10. 2010 , kategorie: příroda, krajina
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(3 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

tak to jsou nádherné fotografie uplně mi na okamžik vzaly dech je to krása
to je překrásné
Paráda. Já byl s přáteli minulý víkend v Jeseníkách, ale vůbec se mi nedařilo. No není každý den posvícení. ;-)