Toskánsko, fotografická krajina

Přestože je mi bližší živá příroda, nevynechám příležitost zafotografovat si krajinu. Celodenní čekání v krkolomné pozici ve fotografickém krytu třeba u ledňáčka není příliš pohodlné, proto je pro mě občasné opravdové courání přírodou příjemná změna.

S několika kolegy z fotografického spolku Fotopivo.cz jsme během několika týdnů naplánovali cestu za ranními mlhami, zvlněnými kopečky, kvetoucími loukami a klikatými cestami italského Toskánska. Díky detailní přípravě (studium prací italských fotografů a Google Maps), byly čtyři dny fotografování naprostou slastí, kdy i člověk, který mačká při fotografování krajiny spoušť velmi uvážlivě, zvlčel a snažil se vše co nejatraktivněji zachytit.

Toskánsko 0647 Toskánsko 0647 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, stativ Gitzo 3540 LS + RSS BH-55, Clona: 14, Doba expozice: 1/4 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 1. května 2008 6:24:37, San Quírico d´Orcia, Toskánsko (Itálie) Jak už to v při podobných cestách bývá, budíček zvonil v 5:30 hodin ráno, po kterém následoval rychlý výjezd na lokalitu za ranními paprsky. Nutno ale přiznat, že díky bravurně objevenému hotelu (sice asi na dvacátý pokus), mohli někteří více pohodlní postavit stativ přímo do okna pokoje a pořizovat teleobjektivem fotografie kvalitou srovnatelné.

Přestože jsme se čtyři dny pohybovali pouze na několika málo kilometrech čtverečních, bylo neustále co fotografovat. A to i díky ideálnímu počasí, ráno mlhy, poté modrá obloha s řasovitými cyri a večer se západem slunce, který zabarvoval kopečkovitou krajinu.

Toskánsko 0999 Toskánsko 0999 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL filtr Hoya, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 22 mm, stativ Gitzo 3540 LS + RSS BH-55, Clona: 14, Doba expozice: 1/25 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: Ne, Vytvořeno: 3. května 2008 11:23:10, San Quírico d´Orcia, Toskánsko (Itálie)Příspěvek doplňují narychlo vybrané fotografie. Pro rozhodnutí, co je nejlepší je potřeba nechat fotky uzrát. Chvilku to potrvá, ale časem pro stránky připravím galerii fotografií z Toskánska. Už nyní můžu naznačit, že bude výběr opravdu pestrý a bude obsahovat to, na co není nikdo na NaturePhoto.cz zvyklý.

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 5.5.2008

Toskánsko 0835 Toskánsko 0835 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 400mm f/5.6 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 520 mm, stativ Gitzo 3540 LS + RSS BH-55, Clona: 14, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: Ne, Vytvořeno: 2. května 2008 18:33:21, San Quírico d´Orcia, Toskánsko (Itálie)

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
05. 05. 2008 , kategorie: příroda, krajina
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(12 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Dobrý den, Vaše fota jsou skvělá. mám dotaz, moji mladí jsou toskánští maniaci" a jezdí tam na dovolenou každý rok a pořád se nemohou nabažit. Protože syn má na ŠtĚDRÝ DEN půlkulatiny, myslím, že takováto umělecká foto by mu udělala radost i se hodila do jejich interiéru. Mám dotaz, zda jste z Prahy a zda bych nějaké věci mohla vidět, příp. i zarámované, abych si udělala celkový dojem. jestli je to možno, dejte mi zprávu, s pozdravem Holcová
donat
toskansko nema chybu
vzpomínám na
Toskánsko, toulám se po netu a pročítám informace o téhle oblasti.
Tak jsem objevila Vaše stránky. Vaše fota jsou skvělé, skvělé,
skvělé!!!
Ondro
s tymi foto z Toskanska si ma dostal krasne krajinky nadhera, az raz
budem velky :-) tak sa tam urcite vyberiem, vdaka za velmi pekne
pozeranie SUPER
Rudiklier
odskočil jsem si sem z tvé
poslední fotky podle rady na FA a moc hezké, už čekám na další ;-)
Ahoj
Ondro,

paráda!
Honza

PS: Dovolil jsem si Tě zmínit v
jednom článku, tak snad na mne nezanevřeš ;-)
Tomáš Hilger
Moooc hezký fotečky:nuts: Už se těším na zbytek
Pavel Šťastný
Tohle je perfekt, moc krásný fotečky, doufám, že
se dočkám nějakejch mlhovek, jak tady píšeš, ty mám obvzlášť rád, ale je
vidět, že nejenom kolibříci sou tvoje partie ;-)
pali hradisky/ trpas.com
jáj...ja asi scipnem ked ich budete ukazovat. ze ja som
nesiel s vami, ze ja som nesiel s vami...sakra
Jirka Šebek
Njn, s
tím Belvederem to bude těžké. Obzvláště z těch fotek kde je mlha, bude
fakt těžké vybrat tu jednu nejlepší.
Ahoj Karle, s
tou první souhlasím, mám i několik velmi mlžných a myslím že i lepších,
jen se pro prezentování musím rozhodnout pro tu správnou. Stejně i těch
"neklasických" pohledů na Toskánsko mám dost, jak tě znám, určitě tě
zaujmou :-)
Karel Pagačík
Ta
první je klasika jsem zmlsán, že kdosi měl lepší světlo, ale ta poslední
je excelentní Ondro, šup s ní na fotopivo