NP České Švýcarsko, ledové králoství

Mám rád teplo, kdy slunce prohřívá krajinu a pot při fotografování stéká do hledáčku, nesnáším to malé bílé studené, co se několik měsíců v našich zeměpisných šířkách snáší na zem. A přeci, několik posledních dní roku jsem prožil v ledovém království mého milovaného Českého Švýcarska.

Protože jsme se pro cestu rozhodli na poslední chvíli, byl naší základnou Penzion Křinice v Krásném Buku v blízkosti Krásné lípy, kdy jsme poznávali především východní část národního parku.

Cestou k Vlčí hoře Cestou k Vlčí hoře Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 35 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 14, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 160, Kompenzace expozice: 0 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 29. prosince 2007 12:13, NP České Švýcarsko (Česko)Ihned po příjezdu, jsme se vydali na rozhlednu Vlčí hory, aby jsme se rozhlédli do kraje. Pouze tehdy to šlo, byl to jediný den ze čtyř, kdy jsme směli zahlédnout sluníčko. V dalších dnech to bylo spíše o poznávání nových míst, s tím, že se v budoucnu s fotoaparátem vrátím. Byl to zejména ledový tok Křinice a skalní vyhlídky v její blízkosti. Nejkouzelnější jsou však v tomto období skalní jeskyně a ledopády. Jedno časné ráno jsme věnovali i Mariině vyhlídce, kam jsem se letos vrátil snad už poosmé. Přestože toho rána slunce ze šedivé oblačnosti opět nevyšlo, byl výstup alespoň příjemnou procházkou pro utužení kondice.

Nejkrásnější lokalitu jsme ale objevili až v den našeho odjezdu (zatím si ji nechám pro sebe). Pravděpodobně se nejedná o žádné přehlížené místo, pod vrcholem, ve stínu stromů obalených sněhem, fotografoval jeden z největších znalců Českého Švýcarska, jehož úchvatné fotografie lákají do národního parku další milovníky přírody. Po příjemném popovídání, jsme se pak společně vydali pod kopec. Čekal nás nucený návrat domů, ale vím, že se při první příležitosti na svá oblíbená místa vrátím.

Souvidející odkazy:

NP České Švýcarsko, příprava na podzim
Fotografie z NP České Švýcarsko z minulých cest

Další fotografie krajin v Portfolio
Další fotografie krajin ve Fotobance

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 2.1.2008

Ledové
králoství Ledové králoství Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 130 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 11, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -2/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 30. prosince 2007 14:06, NP České Švýcarsko (Česko) Mrazivá Křinice Mrazivá Křinice Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 38 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 14, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 30. prosince 2007 13:57, NP České Švýcarsko (Česko)

Na Vlčí hoře Na Vlčí hoře Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 14, Doba expozice: 1/10 s, ISO: 160, Kompenzace expozice: 0 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 29. prosince 2007 15:13, NP České Švýcarsko (Česko) Ledopád opona Ledopád Opona Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 22 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 14, Doba expozice: 1/10 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 31. prosince 2007 13:18, NP České Švýcarsko (Česko) Jeskyně víl Jeskyně víl Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 52 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 10, Doba expozice: 25 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -2/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 31. prosince 2007 11:17, NP České Švýcarsko (Česko)

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
02. 01. 2008 , kategorie: příroda, krajina
Klíčová slova
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(4 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Tab: Jednoduché, je to čajová svíčka
vložená za krápník. Byl to takový pokus, jak v vnést světlo do jeskyně.
Jako lepší se pak ukázalo, fotografovat krápníky proti vchodu do jeskyně
s decentním přiblesknutím externím bleskem. Časem do Fotobanky vložím
další fotky z Jeskyně víl. Ondřej
Dobrý den. Zajímalo by mě nasvícení u
poslední fotky. Nebylo to čelovkou a pak změna vyvážením bílé v PC?
děkuji
wannous: U snímků, kde je
sněhu nebo ledu pouze málo, je nutné to mírně podexponovat, automatika
fotoaparátu si spočítá především to tmavé, čehož je v obraze víc; ve
světlých místech by pak došlo k přepalu. Při vyvolávaní RAWu pak lze
pouze v Křivkách snímek v tmavších tónech zesvětlit.
Pokud by však
byl sníh v celém obraze, je nutno při expozici naopak přidat do plusu, o
kolik, je jen otázka cviku. Navíc, u digitálu při fotografování do RAW
to není při špatně zvolené expozici takové neštěstí.
Předem musím pochválit tvé
umění...každá fotka je vyjímečná a zůstávám nad tím žasnout. Jelikož
jsem začátečník..chtěl jsem se zeptat...proč u většiny fotek na této
stránce máš EV -1/3 -2/3. To aby se snímek trochu ztmavil a byla vidět
kresba i v tom ledu? Nebo z jakého důvodu. Budu rád, když mi odpovíš.
Jinak ti přeji mnoho dalších překrásných fotek a hlavně dobré světlo.
wannous;-)