NP České Švýcarsko, příprava na podzim

Ačkoli byl plán na prodloužený víkend mnohem ambicióznější (písečné duny na březích Baltského moře), kvůli předpovědi počasí jsem se raději vrátil na mojí zamilovanou lokalitu, kraje pískovcových věží, pestré krajiny, divokých potoků a dalekých výhledů.

NP České Švýcarko, je místem, kam se budu vždy rád vracet. Nyní mi společnost dělala moje žena Marta, kolega fotograf Petr Pazour a náš skotský teriér Samuel.

Konec dne na Křížovém vrchu Konec dne na Křížovém vrchu Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 34 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 13, Doba expozice: 3.2 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1 2/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 29. září 2007 18:54, Křížový vrch, NP České Švýcarsko (Česko)Z prioritně fotografického výletu, který měl být přípravou na podzimní fotografování za 14 dní, mám dva důležité poznatky, na některá místa se můžu vracet stále opakovaně, protože pokaždé, mě pro fotografování zaujme něco jiného a to i když stojím poněkolikáté na tom stejném místě (příkladem může být třeba Křížový vrch). Druhý méně potěšující postřeh je to, že už mi každodenní vstávání 5:30 hodin a rychlý úprk na nad mlhu vyčnívající vyhlídku nedělá moc dobře. Občas se pak cítím jak horolezec při posledních metrech výstupu na Everest.

Přestože byl víkend značně deštivý a v kraji dokonce varovali před povodní, bylo fotografování velmi plodné. Na Křížovém vrchu jsem byl 4x na Mariině vyhlídce 2x, konečně jsem se dostal na Vilemíninu stěnu a Rudolfům kámen. Nejvíce jsem se však vyřádil během deště v údolí Chřibské Kamenice, při použití polarizačního filtru byly barvy takové, že by je snad nevytvořil žádný grafický program.

Chřibská Kamenice Chřibská Kamenice Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 36 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 10, Doba expozice: 1.6 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -2/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 29. září 2007 10:19, Chřibská Kamenice, NP České Švýcarsko (Česko)Nový fotoaparát Canon 1D Mark III během intenzivního deště u Kamenice předvedl k čemu je určen, vodu jsem po něm nechal volně stékat bez snahy ji otírat. Obdivuhodná je výdrž baterie, když jsem šel na v neděli časně ráno (teplota 4°C) fotografovat, ukazoval fotoaparát že má pouhých 29 % energie, nyní večer při kontrole má stále 19 % a to jsem jej ráno na Mariině vyhlídce používal 2 hodiny v kuse.

Podzim už se naplno rozbíhá a už nyní je mi jasné, že se nedostanu na všechna místa, která jsem chtěl v podzimních barvách ztvárnit. Doufám, že minimálně další návrat do Českého Švýcarska se mi podaří.

Fotografie jsou narychlo zpracované, časem se k nim pečlivě vrátím, objeví se ve Fotobance a možná i jinde.

Souvidející odkazy:
Fotografie z NP České Švýcarsko z minulých cest
Další fotografie krajin v Portfolio
Další fotografie krajin ve Fotobance

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 1.10.2007

Jetřichovice v ranní mlze Jetřichovice v ranní mlze Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 14, Doba expozice: 0.8 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 30. září 2007 7:33, Mariina vyhlídka, NP České Švýcarsko (Česko) Zlato ve skalách Zlato ve skalách Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 22 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 14, Doba expozice: 13 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 28. září 2007 11:12, Chřibská Kamenice, NP České Švýcarsko (Česko)

 

Měsíc nad krajinou Měsíc nad krajinou Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 22 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 14, Doba expozice: 1.6 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 30. září 2007 7:06, Mariina vyhlídka, NP České Švýcarsko (Česko)

 

Za devatero horami Za devatero horami Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 260 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 14, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 30. září 2007 7:45, Mariina vyhlídka, NP České Švýcarsko (Česko)

Mlhavé ráno  Mlhavé ráno 09-2009-9171, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.8 USM, stativ Gitzo, Clona: 13, Doba expozice: 1/8 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 27. září 2009 7:11:28, NP České Švýcarsko (Česko)

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
30. 09. 2007 , kategorie: příroda, krajina
Klíčová slova
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(12 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

terzfhjs
1.proc byla oblast vyhlasena NP 2.co
se od te doby na uzemi zmenilo?3.jaka jsou pozitiva vyhlaseni oblasti
np4.pro ktere skupiny obyvatel muze byt ochrana prirody v oblasti spise
pritezi ??napis proc a pokuste se jejich pesimisticke stanovisko
vyvratit plosim jestli nekdovyte tak mi npiste odpovedi
Miška
Ty fotografie N.P.Č.Š. jsou
nádherné:-), ale realita je ještě krásnější, žila jsem tam 5 let, a všem
vřele doporučuji.Je to balzám na duši;-)
:-);-)Je to hrozně pěkně jsou tu pěkné fotky!Ten kdo toto udělal je
hrozně šikovný!Chválím vás!:-)
Velmi pěkné fotografie krajiny Č.Š., kde
jsem byl před 2 lety, coby klient pražského Centra Paraple. Byl jsem
tehdy velmi unešen - a to samé mohu říct i o tomto příspěvku. DÍKY MOC !
;-)
Míra
dobré fotky;-)
zuzka
Moc hezké fotečky:-) Taky bych jednou chtěla být
fotografka. Už mám hezkou sbírku fotek;-)
Moc pěkné fotky, ostatně jako
obvykle u tebe. Jinak jestli ti můžu doporučit až příště zavítáš k
"nám" na sever, zkus se podívat ráno kousek za hranice na
Affensteine a Schrammsteine. Opravdu to tam stojí za to.
Jan Moučka
Ach jo,
zbývá mi jen nostalgické povzdechnutí. Ten kraj jsem 20 let navštěvoval
často a je nezapomenutelný. Přesně na stejných místech .... fotky jsou
nádherné, smekám ...člověku to vždycky dodá chuť vyrazit ven a jen se
tak toulat (a fotit).
Dr.Ozdi
Nádherne
snímky...Jetřichovice v mlze dávám 10b. V pátek a v sobotu jsem to
vzdal, v neděli se mi už nechtělo vstávat a koukám, že jsem to pěkně
pohnojil :-/
Dr.
musashi:
To bylo tuším v pátek :-) byly jsme tam pak i v neděli, kdy
byly podmínky pro fotografování o poznání lepší. Škoda, nebráním se
konverzaci, rád poznávám nové lidi! Třeba se tam zase někde
potkáme.

Petr Š.:
Petře, rozhodně doporučuji, když dobře
vyjde slunce, je to jedno z nekrásnějších míst v Čechách! I když ten
výstup na svítání je masakr, jsem při tom sedavém zaměstnání nějak
odvyknul.
musashi
Sakra!
To rano jste na Mariine potkali bandu
vandraku, co spala v boude, vid?
Kdybych byl byval vedel, ze ten kluk
s Markem jsi Ty, tak jsem vylezl ze spacaku o notny kus drive a zavalil
Te hromadou otazek ... ;) Takhle jsem kolem vas jenom prochazel a rikal
si, co se to sem zase navalilo za Prazaky :)
Moc pěkné záběry z podzimní krajiny. Je to pro mě
inspirace a doufám, že se tam letos taky dostanu;-)