Orchideje s trny
Přestože jsme našli většinu z vysněných druhů orchidejí, které v tu dobu kvetou, bylo jejich fotografování trochu zklamáním. Doufal jsem, že budou v hezčím prostředí, že k nim půjde atraktivně přidat něco z okolí, ale to se nám přes usilovnou snahu nedařilo.
Orchideje na většině nejlepších krétských lokalit totiž rostou často mezi nízkými, trnitými keříky typickými pro středomořskou vegetaci zvanou phrygana („frygana“) – mozaiku suchomilných rostlin, která je jakousi středomořskou obdobou stepní louky s keři.
Ty trnité keříky, mezi nimiž jsme prostrkovali stativy, byly často Sarcopoterium spinosum (astavida trnitá?) nebo drobnější druhy Cistus (laločnatky). V některých lokalitách převažovala nízká mateřídouška nebo husté trsy suchomilné trávy. Do toho občas probleskl květ divokého tulipánu krétského (Tulipa cretica), fialovomodrý kosatec nehetnatý (Iris unguicularis subsp. cretensis) a na sušších místech i velmi drobný tmavý kosatec, Iris tuberosa, s typickým zeleno-černým květem, připomínajícím spíš hmyzí křídla než klasický kosatec.
Můj zájem se soustředil ale zejména na orchideje. Jsem rád, že Radu a Kaťa koukaly po všem, rozšířily můj rozhled! Podobně jako na dalších středomořských cestách jsem byl u orchidejí nadšený za každý nový druh tořiče (Ophrys), který jsem fotografoval poprvé, a že jich bylo. O. heldreichii, O. cretica, O. iricolor, O. omegaifera, Ophrys sphegodes ssp. spruneri. Radost mi udělal i vstavač chlumní (Orchis colina) a vstavač Boryho (Anacamptis borii). Zklamáním je pro mě vstavač opička (Orchis simia), který teprve začínal kvést – našli jsme pouze pár rostlin.
Zpětně si říkám, že až bude více času, ve stáří, až nebudu mít v Česku „závazky“, ideální by bylo auto se stanem, odletět na Krétu v půlce března a vrátit se na konci dubna. Takhle jsme totiž tu orchidejovou flóru jen letmo „očuchnuli“. A byl to trochu šrumec, kdy jsem klientům jednou odepřel i jídlo v restauraci, abychom mohli být u kytek na více lokalitách. Ale vzali to dobře, stejně jako ty budíčky do tmy v 5:30 každé ráno.
Asi i proto jsem je musel po přistání na letišti v Praze budit, aby vystoupili z letadla... Stálo to za to!
Jestli máte o podobné společné fotografování orchidejí zájem, příští rok se podíváme na začátku dubna za orchidejemi na ostrov Rhodos.
Těm, kteří touží poznat orchideje v Česku, doporučuji moji akci v Bílých Karpatech nebo individuální výlety za kvetoucími orchidejemi v Česku.
Související odkazy
Články o fotografování orchidejí
Fotografie orchidejí ve fotobance Shutterstock
Nabídka fotografických workshopů
Nabídka fotografických cest v zahraničí
Barlie statná (Himantoglossum robertiana) Robert's Giant Orchid, Spili, Kréta, Řecko
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-1, Sony FE 24mm F1.4 GM (SEL24F14GM), 24.00 mm, f/2.0, @1/1600 s, ISO 500, neděle 23. března 2025 16:46:35, 3-2025-0585.jpg
Komentáře ke článku
(1 příspěvků) Přidat komentář