Smrkovník plazivý, orchidej z borového lesa

Mezi velmi nenápadné a poměrně špatně hledatelné české orchideje patří i smrkovník plazivý. Letos vykvetl na českých lokalitách pouze zlomek množství z minulých let a bohužel ty, co vykvetly, trpěly obvykle rzyvkou. Jindy sněhobílé květy nebyly příliš pohledné. Co za těmito dvěma skutečnostmi vězí, si netroufnu odhadovat.

Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Creeping Lady's-Tresses, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/50 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, Vytvořeno: 25. července 2010 15:01:55, Horažďovice (Česko) Nenápadná orchidej z borového lesa
Smrkovník plazivý je velmi malá orchidej s drobnými květy. Přestože jsou v literatuře uváděny rostliny velké 10 – 30 cm, ty co jsem našel měly sotva 10 cm. Jedná se o bylinu s dlouze plazivým oddenkem, s přímou lodyhou. Přízemní listy jsou podlouhle vejčité až široce eliptické (podle nich se dá dobře identifikovat i když rostlina právě nekvete), vytvářejí se v létě a přezimují (jako jediná rostlina ze vstavačovitých!).  Květenství je husté, vzpřímené, jednostranné nebo spirálovitě stočené, květy drobné, bělavé, odstálé. Smrkovník kvete od začátku července do půli srpna.

Vzácnost ze Strakonicka a od Slaného
Na konci minulého století byl smrkovník plazivý v Čechách na pokraji vyhynutí (na Moravě byla situace lepší), ale snad díky snížení emisí v posledních desetiletích se s ním můžeme nyní v přírodě potkávat.
V současné době se smrkovník plazivý vyskytuje na pár místech na Strakonicku, unikátem je pak poměrně bohatá populace na borovicovém kopečku v blízkosti Slaného, kde roste ve společnosti dalších devíti druhů orchidejí v blízkém okolí! V době mé návštěvy jsem po krátkém hledání našel pouze jednu, ne zcela rozkvetlou rostlinu. Když se na místo vrátil kamarád o dva týdny později, rozkvetlých jich bylo více, ale jak už jsem zmínil, květy měly nahnědlé okraje.
Na další lokalitě u Horažďovic bylo rozkvetlých smrkovníků více, ale rozhodně se nejednalo o stovky rostlin uváděné v literatuře. Opět v borovicovém lese jsem našel přibližně desítku kytek v optimálním květu a smrkovníkům zde dělali společnost poměrně pěkné kruštíky širolisté.

Související odkazy
Prstnatec Traunsteinerův, poklad ze Šumavy
Hlízovec Loeselův (Liparis loeselii)
Prstnatec český, endemit y rákosí
Tořič včelonosný (Ophrys apifera), samoopylovač
Vstavač bahenní (Orchis palustris), z mokřadu
Tořič čmelákovitý Holubyho, v Karpatech
Korálice trojklaná (Corallorhiza trifida)
Vstavač kukačka (Orchis morio), po setmění
Vstavač Dietrichův, hledání křížence
Vstavač bledý (Orchis pallens), první orchidej
Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata)
Orchideje Bílých Karpat
Rudohlávek jehlancovitý
Orchideje, výlet na Slovensko
Orchideje ve Fotobanka
Fotografie českých orchidejí

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 25.8.2010

 

Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Creeping Lady's-Tresses, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 11. července 2010 18:23:05, Slaný (Česko) Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Creeping Lady's-Tresses, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 11. července 2010 18:27:26, Slaný (Česko) Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Creeping Lady's-Tresses, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 11. července 2010 18:31:40, Slaný (Česko)

 

 

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
25. 08. 2010 , kategorie: příroda, orchideje
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(5 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Jiří Plekanec
Krásné Ondro. Málokdo ví jak jeto u nás vzácná a kriticky ohrožená rostlina!A ta vášeň pro ně má stejné ambice jako fotolov zvířat:))
Daniel: Na to je jednoduchá odpověď, dobrý důvod jít s foťákem ven a něco se dozvědět, stejně jako u všech fotek tady. Pro někoho malicherné, pro mě to znamená dost.
Daniel Senohrábek
Ahoj Ondřeji, mam jeden dotaz a neber ho prosim spatne. Co te na tech orchidejich zene tolik dopredu? Tyhle posledni fotky jsou nic moc, ja bych si je teda urcite nekoupil a nevytisk. Ptam se proto, ze fotis pekne zvirata a tohle mi prijde skoro jako zbytecna prace. Taky je to poznat na ctenosti a sledovanosti clanku a fotek o orchidejich. Jo sovicky byly bomba ale ty orchideje, ja nevim. Snad odpovis? Mej se
Petr: Pro letošek konec, poslední výjezd byl na konci července do Českého Středohoří. Už kvete jen švihlík krutiklas, u něj jsem byl loni, letos se na Moravu nedostanu. Letošní seznam je bohatý, udělám nějaký souhrn, poslední dva klenoty (p. karpatský, p. laponský) mi odborníci určili na počátku týdne. Tak zase za rok...
Koukám, že "lovení" českých orchidejí pokračuje úspěšně :-) Ta poslední fotka se mi líbí nejvíc.