Korálice trojklaná (Corallorhiza trifida)

Za další orchidejkou jsem se vypravil na sever. Na vlhké, deštěm skrápěné, strmé stráni ve stínu starých buků jsem hledal rostlinku, se kterou jsem zatím v přírodě nesetkal. Ve spadaném listí, kde jsem potkal dva překrásné mloky, jsem ji nakonec fotografoval, korálici trojklanou.

Korálice trojklaná (Corallorhiza trifida) Korálice trojklaná (Corallorhiza trifida) Coralroot Orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + TC Kenko SHQ 1.5 + mezikroužek Kenko 20mm + PL filtr, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 13, Doba expozice: 10.0 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. května 2010 10:37:02, Liberecko (Česko)

Korálice trojklaná (Corallorhiza trifida)
Rostlinka je to velmi malá a nenápadná. Ještě štěstí, že se obvykle vyskytuje v lesích, kde je nouze o další bylinky. Ve spadaném hnědém listí pěkně září. Pravda, pouze na bližší vzdálenost. Až při bližším těsném zkoumání spatříte její krásu.
Korálice trojklaná je orchidej 10 – 25 cm vysoká, obyčejně bledě žlutá, někdy až světle hnědá. Květy jsou velmi drobné a fotografovat je bylo velmi obtížné, jejich velikost je pouze několik málo milimetrů.
Korálice rozkvétají od května do června, avšak ve vyšších nadmořských výškách vydrží v květu až do července. většinou se vyskytuje na zastíněných stanovištích, spíše vlhčích, ideálně v listnatých lesích (ale není to pravidlem).
Orchidej je bez chlorofylu a je proto zcela odkázána na symbiózu s houbami (mykorhize). Proto je také při jakékoliv nevhodné změně stanoviště odsouzená k zániku!
Přestože lokalit s korálicí trojklanou v České republice výrazně ubývá, nedá se říci, že by byla vyloženě vzácná. V kontextu dalších druhů orchidejí, které bych letos rád našel, je celkem běžná. Při pozorných toulkách přírodou ji najdete v Krkonoších, Jeseníkách, nejblíže Praze pak v Českém krasu. Snímky, které doprovázejí příspěvek jsem pořídil na Liberecku.

Když makroobjetiv nestačí
Pro pořízení detailů květů samotný objektiv Canon EF 100mm f/2.8 nestačil. Pro maximální přiblížení ke krásným květům jsem musel použít mezikroužek Kenko 20mm a telekonvertor Kenko SHQ 1.5x. Jen tehdy vyplňovaly květy celý hledáček. Pro zvýraznění barev a odstranění odlesků jsem použil polarizační filtr. Naštěstí nefoukal vítr, expoziční časy opět vycházely v řádu vteřin.
Největším handicapem byl strmý vlhký terén, kde se stativ do přesné pozice stavěl velmi obtížně. Nakonec ale něco málo vyšlo.  

Souviející odkazy
Vstavač kukačka (Orchis morio), po setmění
Vstavač Dietrichův, hledání křížence
Vstavač bledý (Orchis pallens), první orchidej
Prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata)
Orchideje Bílých Karpat
Rudohlávek jehlancovitý
Orchideje, výlet na Slovensko
Orchideje ve Fotobanka
Fotografie českých orchidej

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 25.5.2010
Korálice trojklaná (Corallorhiza trifida) Korálice trojklaná (Corallorhiza trifida) Coralroot Orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + TC Kenko SHQ 1.5 + mezikroužek Kenko 20mm + PL filtr, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 2.5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. května 2010 10:07:48, Liberecko (Česko)

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
25. 05. 2010 , kategorie: příroda, orchideje
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(4 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Perfektne nafocene! Na ty podminky:))zdar
Evžen Takač
Čus Ondro.
Tak Liberecký kraj, jo?!!? Ty neřáde.
Pěkná práce.
Věra Rothová
Krásné obrázky, to ocení jen ten, kdo někdy korálici hledal ;)
Kdysi jsem ji taky fotila a použila jsem místo TC a mezikroužku předsádku Raynox. Ale tak hezky se mi to nepodařilo :)
Vždycky netrpělivě čekám s jakým skvostem přijdeš příště. Technická dokonalost je jak je u tebe zvykem příkladná. Jen tak dál, ať se máme nad čím rozplívat.