Fotografování kolibříků, ostrovy Trinidad a Tobago

Stejně jako vždy. Dokud to mám ještě v paměti, snažím se z cest co nejvíce sepsat. Krutá realita běžného pracovního a rodinného života nedává příliš příležitostí pro uchovávání krásných vzpomínek z pozorování a fotografování divoké přírody. Kde jsou ty krásné časy středověku, kdy se po návratu z objevných cest dlouhé roky třídilo a zpracovávalo. Nyní je všechno během pár týdnů z hlavy fuč, běžné starosti to hned vygumují.

Články tady na stránkách jsou pro mne archivem pocitů, které mi nikdo nevezme a ke kterým se i já sám rád vracím.   
Kolibřík běloocasý (Campylopterus ensipennis) Kolibřík běloocasý (Campylopterus ensipennis) White-tailed Sabrewing, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, 26. ledna 2014 9:42:00, Arnos Valle (Trinidad & Tobago)

Dva ostrůvky kousek od kontinentu

Když jsem přemýšlel, kam se ve svém nekonečném kolibříčím projektíku podívat dál, byla volba ostrovů Trinidad a Tobago poměrně logická. Na malé ploše, bez velkého přesouvání, hodně druhů kolibříků, které jsem v hledáčku fotoaparátu nikdy neměl. Navíc se spoustou dalších přírodních lákadel a s několika snadno dostupnými unikáty.
Abych spojil příjemné s užitečným (a ještě příjemnějším), přizval jsem na cestu fotografy se stejným zájmem a začala se plánovat cesta. Pochopitelně s důrazem na to, co nejvíce stihnout.
Pokud možno vyfotografovat všechny druhy kolibříků, které na ostrovech žijí. Ačkoli to zní ambiciózně, a před cestou mě to ani nenapadlo, nemusel to být v období ledna až takový problém. Já osobně jsem se soustředil na ty kolibříky, které jsem jinde ve Střední a Jižní Americe neviděl. Ale stejně jsem zejména u některých běžnějších kolibříků neodolal (“hermiti”).

Tři stránky s kolibříky v atlase

Přestože ptačí atlas Birds of Trinidad & Tobago uvádí na ostrovech 17 druhů kolibříků, tři jsem hned vyřadil, protože se jedná pouze o nahodilé zatoulance z Venezuely. Podobných ptačích druhů je atlas plný, to je samé “naposledy spatřen v roce 1972”, “vzácný návštěvník”,  . . . . .
Nakonec jsme měli v lednu štěstí na 13 druhů kolibříků, z nichž jsem 10 druhů nikdy nefotografoval. Díky poměrně důsledné přípravě to ani nebyl takový problém.
Za tím posledním kolibříkem zelenohrdlým (Anthracothorax viridigula) bych věděl, kam se vydat (mangrovy v Caroni nebo Nariva), ale jeho hledání by zabralo možná i týden. Navíc se vyskytuje i na jihoamerickém kontinentě, bude na něj šance i jindy.


Zahrada plná barevných květů

Bohužel, opět se potvrdilo pravidlo, že se na místě, kde je nejvíce trpělivých kolibříků, nejhůře fotografuje. Návštěva soukromé zahrady v St. Joseph, kde podle článků a popisů birdwatcherů může být v jednu chvíli několik stovek kolibříků, byla asi největším zklamáním na cestě. Tedy, rozhodně z pohledu fotografa.
Na koukání a učení se chování místních kolibříků to bylo na rozjezd pěkné, ale já si přírody ve větší skupině lidí, které neznám, moc neužiji. Na místo bych se příště vrátil, doporučím jej každému, ale fotografovat se tam příliš nedá. Kolibříci už jsou v zahradě příliš naučení na pítka a o barevné květy v zahradě ani nezavadí. A to jich tam bylo spousty mnoha druhů. Obrovskou nevýhodou je i to, že je zahrada bez vzrostlejších stromů a na kolibříky svítí celý den slunce. Kvůli charakteru lesku kolibříčího peří to prostě nemůže expozičně vyjít. Fotografovat se dalo, ale jen ve chvílích, kdy slunce zalezlo za mraky.
Další nevýhodou místa s velkou koncentrací kolibříků je to, že ty raritnější a opatrnější druhy se spíše schovávají, agresivnější druhy je hned ze zahrady vyženou.
Nejcennějším bodem návštěvy tak jednoznačně byla přednáška s promítáním od Thea, majitele a správce zahrádky, který se sám fotografování kolibříků na poměrně slušné úrovni věnuje.
Zahrada plná květů, ale kolibříci létají na pítka s cukrovou vodou. Důležité je si v lese udělat na focení pohodlí

Ozdobený krasavec s límcem a chocholkou

Jednoznačně nejkrásnějším kolibříkem na ostrovech, a možná nejkrásnějším kolibříkem vůbec, byl kolibřík ozdobný. Ten právě patřil k těm opatrným a vystrašenějším, po kterém hned všichni šli.
Jak se objevil u květu (na pítka s cukrovou vodou druh nechodí, ne, že by nechtěl, ale je pak dost na ráně), hned se objevil agresivnější druh kolibříka, který jej vyhnal. Vzpomněl jsem si na kolibříka běločelého z Kostariky a povzdechl si, “a historie se opakuje...”
O kolibříka ozdobného, pro kterého se mezi námi rychle vžilo označení “koketek” z anglického názvu Tufted Coquette, jsem moc stál. Vůbec jsem si nedokázal představit cestu na Trinidad bez jeho fotografování.
Tohle titěrné zvířátko totiž dělá čest svému názvu, nafintěný a ozdobný je dokonale. Oranžový límec se zelenými tečkami na koncích, oranžová hustá chocholka a perleťově zelená barva pod krkem. Bohužel v podobné kráse jej lze obdivovat pouze při čelním pohledu, jinak jsou odstíny jeho peří spíše šedohnědé.
Po prvních dnech jsem si říkal, že příležitosti k jeho fotografování jsou zoufalé, ale po přesunu více na jih do vnitrozemí ostrova Trinidad se šance zvýšily. I když jeho titěrnost a způsob cestování mezi drobnými fialovými kvítky nám to nijak neusnadňovaly.
Prostředí hustého porostu hluchavkovité rostliny Stachytarpheta frantzii je na fotografii níže. Porovnejte s kostarickým kolibříkem běločelým, kde byla před rokem situace podobně zoufalá.

Roští, kde jsme se pokoušeli fotografovat kolibříka ozdobného Jirka s fotografií kolibříka žlutohrdlého

Obsazená hnízda v korunách stromů

Přestože věnuji přípravám cest za kolibříky dost času, některé věci jsou úplně jinak než v literatuře. To jsem si říkal, že leden bude ideální. Na přelomu listopadu a prosince se velká část kolibříků přesunula z pevniny na Trinidad, hned se spářili, vyseděli vajíčka a jak Ondra přiletí, budou ve svých hnízdech (která jsou využívána opakovaně) krmit svá titěrná mláďata. Prdlajs, nadržený Ondra s fotoaparátem přiletěl a kolibříci v hnízdech teprve zahřívali vajíčka. Pech.
Pohled pěkný, ale představy ještě krásnější. Jak jsem se ale bavil s místními, byla to spíše náhoda, leden by měl být obecně k podobné kratochvíli opravdu ideálním obdobím. Což potvrdili i informace z Asa Wright Nature Centre, kde už z jediného pravidelněji monitorovaného hnízda mladí kolibříci vylétli!
Škoda, tentokrát tedy bez krmení mláďat, to bych musel na ostrovech zůstat déle. Což by mi samozřejmě vůbec nevadilo, ale asi bych se neměl kam do Česka vracet...

Běloocasá vzácnost z ostrova Tobago

Jestli se dá o nějakém trinidadotobagském kolibříkovi mluvit jako o vzácném a ohroženém, je to jednoznačně kolibřík běloocasý, který cuchal moje nervy až do posledního dne před odletem domů. Stále nikde ani pírko a až na poslední zastávce čtyři jedinci. Možná si říkáte, “Jak sakra může vědět, že byli čtyři?”. Náhoda. Shodou okolností měl jeden pták zmuchlaná všechna ocasní pírka, jeden pouze vlevo, další pouze vpravo a ten poslední byl dokonalý jak z učebnice. Ten mě tedy zajímal nejvíce.
Možná to někomu přijde úchylné, ale když fotografuji nějaký výjimečný a špatně zdokumentovaný druh, snažím se, aby na fotce (kromě jiného) byly co nejlépe zaznamenány jeho charakteristické průkazné znaky. A u kolibříka běloocasého tedy co? Pěkně roztáhnutý bílý ocásek bez jediné vady, ideálně při pohledu zezadu, samozřejmě. Což se nakonec u jedné červené strelicie výborně podařilo.
Nebyl to až takový problém. Jedná se o poměrně velkého kolibříka (13 cm, výše popsaný kolibřík ozdobný má 7 cm), který je velmi agresivní a zuřivě hájí své teritorium, kam nikoho jiného nepustí. Je vzrušující sledovat potyčky s jiným druhem, kdy jej za letu “sestřelí” a zažene do lesa. I tolik dominantní druh, jakým je kolibřík bělokrký (který v Kostarice konflikty s jinými druhy vždy hrdě ustál), potyčky s ním pravidelně prohrával.
Kolibřík běloocasý se vyskytuje pouze na ostrově Tobago a na malém flíčku venezuelské pevniny, u národního parku Cuevo del Guáchero a na Paria Peninsula. Při pohledu do mapy je tedy trochu podivné, že na Trinidadu, který leží přesně mezi venezuelskou pevninou a ostrovem Tobago, druh zaznamenán nebyl.
V roce 1963 měl kolibřík namále i na ostrově Tobago. Po ničivém hurikánu Flora, který patřil k šesti nejničivějším hurikánům všech dob, populace velkého kolibříka silně poklesla. Naštěstí se v poslední době zdá, že je na tom s početností rok od roku lépe. Tedy, pokud můžeme o druhu, jehož početnost je několik stovek až jeden tisíc jedinců, říci, že je na tom dobře. Můj soukromý odhad je, že když v příštích letech “dobře foukne”, bude možné jej pozorovat i na ostrově Trinidad.

Seznam druhů kolibříků fotografovaných na ostrovech Trinidad a Tobago během ledna 2014

Kolibřík ryšavoocasý (Glaucis hirsutus) Rufous-breasted Hermit
Kolibřík šedobřichý (Phaethornis guy) Green Hermit
Kolibřík trpasličí (Phaethornis longuemareus) Little Hermit
Kolibřík běloocasý (Campylopterus ensipennis) White-tailed Sabrewing
Kolibřík telesillský (Colibri delphinae) Brown Violetear
Kolibřík žlutohrdlý (Chrysolampis mosquitus) Ruby-Topaz Hummingbird
Kolibřík tropický (Anthracothorax nigricollis) Black-throated Mango
Kolibřík bělokrký (Florisuga mellivora) White-necked Jacobin
Kolibřík modrobradý
(Chlorostilbon notatus) Blue-chinned Sapphire
Kolibřík běloprsý (Amazilia brevirostris) White-chested Emerald
Kolibřík hvězdohrdlý (Heliomaster longirostris) Long-billed Starthroat
Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Tufted Coquette
Kolibřík měděnořitý (Amazilia tobaci) Copper-rumped Hummingbird

Související odkazy

Kolibřík běločelý, se sněhobílou čepičkou
Kolibříci v Kostarice, L´art pour l´art
Kolibříci v Kostarice, zase o kousínek dál

Kolibříci, natáčení videa digitální zrcadlovkou
Fotografování kolibříků v Belize
Video - fotografická idylka u kolibříků
Sylfa vlajková, v huňatých bačkůrkách
Kolibřík mečozobec (Ensifera ensifera)
Fotograf kolibříků botanikem v tropech
Za kolibříky do Ekvádoru
Kolibřík, létající drahokam
Fotografování kolibříků v tropickém lese
Kolibřík na hnízdě, trochu jinak
Kolibřík, divadlo na dešti
Portfolio Kolibříci
Fotografie kolibříků ve Fotobanka


Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Tufted Coquette, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 2500, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, 17. ledna 2014 7:01:14, Talparo (Trinidad & Tobago)

Kolibřík tropický (Anthracothorax nigricollis) Kolibřík tropický (Anthracothorax nigricollis) Black-throated Mango, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 6400, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 17. ledna 2014 7:08:14, Talparo (Trinidad & Tobago)

Kolibřík ryšavoocasý (Glaucis hirsutus) Kolibřík ryšavoocasý (Glaucis hirsutus) Rufous-breasted Hermit, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, 20. ledna 2014 10:44:43, Arima (Trinidad & Tobago)  Kolibřík žlutohrdlý (Chrysolampis mosquitus) Kolibřík žlutohrdlý (Chrysolampis mosquitus) Ruby-Topaz Hummingbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano, 24. ledna 2014 12:55:26, Arnos Valle (Trinidad & Tobago)

Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Tufted Coquette, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 3200, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, 16. ledna 2014 17:48:58, Talparo (Trinidad & Tobago)  Kolibřík šedobřichý (Phaethornis guy) Kolibřík šedobřichý (Phaethornis guy) Green Hermit, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 18. ledna 2014 13:14:11, Arima (Trinidad & Tobago)

Kolibřík modrobradý (Chlorostilbon notatus) Kolibřík modrobradý (Chlorostilbon notatus) Blue-chinned Sapphire, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, 17. ledna 2014 15:11:54, Arima (Trinidad & Tobago) 

Kolibřík žlutohrdlý (Chrysolampis mosquitus) Kolibřík žlutohrdlý (Chrysolampis mosquitus) Ruby-Topaz Hummingbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, 24. ledna 2014 10:05:15, Arnos Valle (Trinidad & Tobago)

Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Tufted Coquette, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, 14. ledna 2014 17:50:44, Arima (Trinidad & Tobago)

Kolibřík běloocasý (Campylopterus ensipennis) Kolibřík běloocasý (Campylopterus ensipennis) White-tailed Sabrewing, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, 27. ledna 2014 10:11:52, Arnos Valle (Trinidad & Tobago)  Kolibřík měděnořitý (Amazilia tobaci) Kolibřík měděnořitý (Amazilia tobaci) Copper-rumped Hummingbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1000 mm, stativ Gitzo, Clona: 10, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 2500, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, 16. ledna 2014 22:18:27, Talparo (Trinidad & Tobago)

Kolibřík žlutohrdlý (Chrysolampis mosquitus) Kolibřík žlutohrdlý (Chrysolampis mosquitus) Ruby-Topaz Hummingbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, 26. ledna 2014 16:24:45, Arnos Valle (Trinidad & Tobago)  Kolibřík bělokrký (Florisuga mellivora) Kolibřík bělokrký (Florisuga mellivora) White-necked Jacobin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, 26. ledna 2014 11:12:44, Arnos Valle (Trinidad & Tobago)

Kolibřík šedobřichý (Phaethornis guy) Kolibřík šedobřichý (Phaethornis guy) Green Hermit, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 19. ledna 2014 9:04:56, Arima (Trinidad & Tobago)  Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Kolibřík ozdobný (Lophornis ornatus) Tufted Coquette, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, 16. ledna 2014 7:07:02, Talparo (Trinidad & Tobago)

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
15. 02. 2014 , kategorie: příroda, ptáci
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(7 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Úžasné fotky kolibříků! Zaujalo mě i křesílko z palmového listu:-)
Dobrý den.
Jako velvyslanec Evropské unie mimo jiné na Trinidadu a Tobagu Vám k této Vaší výjimečné reportáži upřímně blahopřeji a zároveň za ní děkuji.
Škoda jen, že jste se neozval před Vaší cestou.
Sdíleno na Facebooku Delegace Evropské unie:
https://www.facebook.com/pages/Delegation-of-the-European-Union-in-Guyana/335292186484865
Včera jsem se vrátil z Guatemaly, kde jsem poprvé v životě viděl kolibříky na živo. Neskutečnej zážitek a hlavně splněnej sen. Jsou to torpéda. Viděli jsme v Tikalu pidimidi prcky i větší potvůrky, které při létání vždycky jakoby pískly a vystřelily pryč - já jsa amáter a neornitolog jsem je rozlišoval jen jako velkej a malej. Srandaptáci to jsou :) Se svým reportážním 35 mm sklem jsem si ale ani neškrt, hehe :)
Ondro, nádherné fotky i článek. Díky.
Dana Fojtík
Jedním slovem: nádhera!
Krásné Ondro, fakt super. Ke konci článku jsem už kolibříky poznával bez potřeby číst název druhu. Vtáhlo mě to ;)
MichalM.
Nádherné snímky. Ten kolibřík ozdobný je fakt nádhernej.