Sylfa vlajková, v huňatých bačkůrkách

Při svých cestách jsem již fotografoval 50 druhů kolibříků, ale jen někteří jsou tak výrazní, že se mi nesmazatelně zapsali do paměti. Díky svému chování nebo výraznější stavbě tělíčka měli to štěstí, že v záplavě těch ostatních vyčnívají. Jedním z exotů je například drobný kolibřík s podivným jménem - sylfa vlajková.

Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Booted Racket-tail, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. prosince 2009 14:32:15, Mindo, Cordillera Occidental (Ekvádor)

Dlouhá pérka a zobáky
Když jsem loni touto dobou za kolibříky Ekvádoru odlétal, nejvíce jsem snil spatřit ty druhy, které jsou nějakým způsobem výjimečné, ať úchvatným zobákem, nebo extra dlouhými ocasními pery. O kolibříku mečozobci už jsem tu psal, sylfu Kingovu s nejdelším ocasem si nechám na příště, dnes na pár fotkách představím kolibříka, který raketově létá v bílých bačkůrkách.

Raketový návštěvník květů
Fotografování kolibříků je poměrně idylické, občas je prostor na vyfotografování i několik vteřin, ale až na pár výjimek. Některé druhy se v letu na místě nezastaví a po krátkém cucnutí u květu hned frčí hluboko do korun stromů. Typickým příkladem je sylfa vlajková. Přiletí, odežene všechny ostatní kolibříky, nepostřehnutelně zobákem zavadí o květ, a když stisknete spoušť, je fuč.

Bílé prachovité bačkůrky
Snad jen díky náhodě, kdy jsem tohoto kolibříka potkal sedícího na listu, jsem se o jeho přítomnosti u naší lodge v oblasti Mindo dozvěděl. Při prvním pohledu mě zaujala jedna věc. Kolibřík má okolo nohou velmi hustý chomáč sněhově bílého prachového peří. Který, pokud zrovna nemá vyvinutý svůj vlajkovitý ocas, je výborným poznávacím znakem. A to zejména u samiček, které (to se dalo čekat) tak pěkný dlouhý ocásek nemají. Ač jsem se snažil, nepodařilo se mi zjistit, k čemu sylfa vlajková tuto ozdobu potřebuje.

Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii)
S tímto kolibříkem se můžete setkat od Kolumbie po Peru, nejčastěji ve výškách 900 - 2200 m. Sameček měří obvykle 11.5 cm, samička 7 cm. Zajímavé je to, že se velikost druhu mírně liší v závislosti na tom, jestli se jedná ptáka z východní nebo západní strany And.  Co se týče určování, je v Ekvádoru s dalším druhem nezaměnitelný.


Už jen tři týdny a uvidím se svými miláčky opět!


Související odkazy
Portfolio Kolibříci
Fotografie kolibříků ve Fotobanka
Kolibřík mečozobec (Ensifera ensifera)
Ekvádorská listová kudlanka
Sojka tyrkysová (Cyanolyca turcosa), ukřičené ráno
Fotograf kolibříků botanikem v tropech
Za kolibříky do Ekvádoru
Kolibřík, létající drahokam
Fotografování kolibříků v tropickém lese
Kolibřík na hnízdě, trochu jinak
Kolibřík, divadlo na dešti

 

Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, 17.11.2010

 

Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Booted Racket-tail, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. prosince 2009 10:59:05, Mindo, Cordillera Occidental (Ekvádor)  Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Booted Racket-tail, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. prosince 2009 14:26:39, Mindo, Cordillera Oriental (Ekvádor)

Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Booted Racket-tail, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 4. prosince 2009 12:38:54, Mindo, Cordillera Oriental (Ekvádor)  Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Booted Racket-tail, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. prosince 2009 12:46:09, Mindo, Cordillera Oriental (Ekvádor) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Booted Racket-tail, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. prosince 2009 8:45:54, Mindo, Cordillera Oriental (Ekvádor) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Sylfa vlajková (Ocreatus underwoodii) Booted Racket-tail, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 7D, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 800 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. prosince 2009 14:26:39, Papallacta, Cordillera Oriental (Ekvádor)

 

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
17. 11. 2010 , kategorie: příroda, ptáci
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(8 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

lišaj smrtihlav
No prosim vás,ona nemá ty "bačkůrky" jen bílé,jsou také rezavé !!!
Díky všem za zastavení, brzy sem o kolibřících zase něco šoupnu.
Petr Vaculík: První je na řadě Kostarika, účastníky workshopu vezmu i na svahy pohoří Turrialba, tam jsem nikdy nebyl a může tam být i šest pro mě nových druhů kolibříků. V lednu Belize a pak se uvidí. Rozhodně nemusím mít vyfotografováno všech 320 druhů kolibříků, ale je to dobrá záminka, proč se do tropů vracet :-)
Jiří Valenta
Krásné fotky. Těším se na další.
Petr Bambousek
Tohle je fakt krasavec, Ondro. Ta první fotka je moje dlouhodobá favoritka!
Jiří Plekanec
To jsou záběry! Tak ať se vám tam zadaří:)
pali hradisky
Krásny, ci pana ja sa fakt začínam tešiť :-) už aby som tam bol ....
Ahoj Ondro. Kam za nimi vyrážíš teď? Opět do Kostariky nebo Ekvádoru, či máš nějakou novou destinaci? Každopádně hodně štěstí a držím palce, ať se daří. Petr