Mandelík hajní, opožděná sezona

Mandelík se v krátkém sledu za velkého křiku vypořádal se strakami, havrany i hejnem špačků. Posledně jmenovaní měli dokonce i tu drzost, že mu na budoucím domečku posedávali a nakukovali dovnitř. Své hnízdo vždy uhájil, i když několik kol se strakami prohrál a musel ze stromu na krátko odletět. Více o maďarské zastávce u mandelíků hajních v krátkém článku.

Mandelík hajní (Coracius garrulus) Mandelík hajní (Coracius garrulus) European Roller, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, stativ Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. června 2010 9:27:33, Balmazújvaros, Hortobágyi Nemzeti Park (Maďarsko)

Get Flash to see this player.


Na krátkém videu pořízeném fotoaparátem Canon EOS 5D Mark II je zychycen mandelík, který hledá a volá samičku, která se mu někde zatoulala.


První setkání s modrým ptákem
Když nás s Lumírem maďarský ornitolog János Tar časně ráno ukládal do pevného krytu, příliš jsem nevěřil, že tolik toužený objekt alespoň zahlédnu. Počasí bylo na červen velmi sychravé, často pršelo a bylo i poměrně chladno. Krajina národního parku Hortobagy, která se obvykle podobá suché stepy, spíše vypadala jako mokřadní rezervace ve Střední Americe. Jindy prašné polní cesty byly zalité vodou a hluboké koleje byly terénním autem obtížně průjezdné. Kdyby to věděl mandelík hajní, snad by letos i zůstal v Africe.
Náš pevný kryt byl v blízkosti stromu, na jehož kmeni byla ve výšce asi tři metry umístěna budka. Kde se předpokládalo, že mandelík zahnízdí. Jak se ukázalo o pár hodin později, domněnka nebyla lichá.
V období června již obvykle mandelíci hajní krmí vyvedená mláďata, ale ne tak letos. Na naší lokalitě mandelíci ještě nezahnízdili. Mandelík teprve čekal na první teplé paprsky, aby se mohl spářit se samičkou. Po třech hodinách čekání, kdy se u budky poprvé ukázal, nám začalo další představení, které režíruje příroda.

Mandelíkova obrana budoucího domova
Na první pohled bylo zřejmé, že dřevěnou budku již mandelík pokládá za budoucí hnízdo. Jeho obranné výpady proti narušitelům byly velmi odvážné. V krátkém sledu se za velkého křiku vypořádal se strakami, havrany i hejnem špačků. Posledně jmenovaní měli dokonce i tu drzost, že mu na budoucím domečku posedávali a nakukovali dovnitř. Své hnízdo vždy uhájil, i když několik kol se strakami prohrál a musel ze stromu na krátko odletět. Jeho chování u budoucího hnízda tolik kontrastovalo s až flegmatickou samičkou, která, pokud byla později u budky sama, narušitele posedávající na stromě ignorovala.
Dlouhé hodiny jsme však dělali společnost pouze samečkovi, po samičce ani stopa. Z chování mandelíka bylo ale zřejmé, že už ji má, jen ji někde zapomněl. Neustále vysedával na vyvýšených místech a voláním a klapáním zobáků ji přivolával. Neustále se rozhlížel do krajiny a od hledání jej rozptýlily pouze útoky na okolo prolétající narušitele.
Ačkoli jsme mu partnerský vztah přáli, pro naše fotografování by bylo v tu chvílí vhodnější, kdyby s koruny stromu slezl, posadil se blíže a především níže.
Když dělá samička drahoty
Po pěti hodinách v těsném krytu, se samička mandelíka hajního objevila. Usadila se ve vzdálenosti 100 metrů na balík suché slámy a pozorovala samečka, který se pohyboval kolem dřevěné budky. Neustále zalézal a vylézal z otvoru umělého domova a jakoby z ní pokřikoval: „Podívej, co pro nás mám, pojď se podívat blíže“. Podobně jako u lidí, nemohl doufat, že se s ním samička spáří, když nebude mít přichystané hnízdo. Jeho přemlouvání bylo velmi intenzivní, dokonce blízkost budky několikrát opustil a letěl k samičce. Ta ani nečekala až doletí a zmizela do stepy.
Mandelík zvolil další přemlouvací taktiku. Když se samička nízkým letem po deseti minutách na balík slámy vrátila, sameček mandelíka již nic neponechal náhodě. Slétl do trávy, vytáhl dlouhou špinavou žížalu a za občasného mávnutí křídel doplachtil k samičce. Mandelíci byli poprvé těsně vedle sebe. Samička si žížalu vzala, rychle ji slupla, ale k páření nedošlo. Sameček mrzutě odlétl, ale když byl asi 200 metrů daleko samička se vydala za ním. Na velmi vzdáleném balíku slámy (mimo dosah teleobjektivu) se sameček poprvé pokusil o páření. Samička odlétla a to bylo naposledy, kdy jsme je ten den viděli.

Partnerské rozuzlení v horkém dni

Další den nás v krytu u mandelíků vystřídali naši spolucestovatelé Bartíci (Karel a Honza Bartíkovi) a představení dospělo k nečekanému vyvrcholení.
Na scéně se objevil druhý sameček mandelíka a na lokalitě tak byli mandelíci tři! Protože přetlumočení zážitků bylo pouze útržkovité (a bude předmětem dalšího „vyšetřování“), mohu povědět, že se samička, pravděpodobně s prvním (mohu jen odhadovat) samečkem, spářila. I díky tomu, že byl konečně poměrně teplý a slunečný den a pár mandelíků věděl, že mláďatům již nic nehrozí. Slunce bude svítit, bude hodně potravy a především nebude chladno, které by mláďata ohrožovalo.

Obsazené hnízdo o pár kilometrů dále
Maďarský ornitolog János Tar nás na jedno odpoledne zavezl i ke krytu, kde již mandelíci seděli na pěti vejcích. Ve velmi nepravidelných intervalech se v sezení střídali. Vždy si jen ten druhý zaletěl sezobnout nějakou kobylku. Přestože jsem toho dne mandelíky vůbec nefotografoval, bylo zajímavé sledovat, jak se mandelíci vzájemně nutili ke střídání na hnízdě. Případně, jak samička na krátko opustila hnízdo, aby šla hledat (a volat) samečka, který se déle někde zdržel.
Oběma párům mandelíků přeji, ať se mláďata v pořádku vyklubou, naučí se sami lovit a na konci léta se vrátí do západní Afriky.

Mandelík hajní byl jedním z lákadel, kvůli kterým jsem se na konci června na čtyři dny vydal do maďarského národního parku Hortobagy. Společně se mnou cestovali Lumír Koutník, Martin Mecnarowski, za výbornou přípravu děkuji Bartíkům a především maďarským ornitologům.


Související odkazy
Kulíšek nejmenší, schovávaná na Šumavě
Puštík bělavý, jak jsem fotil sovu na Šumavě
Kalous pustovka, jak jsme fotili endemickou sovu
Sýček králičí, strážce knihovny
Mandelík hajní, opožděná sezóna
Bažant, který se vůbec nebál
Tenkozobčí láska v posledních paprscích
Tetřívek obecný, mrazivá mlha
Špaček obecný ve svatebním, na berlínském trávníku
Datel černý (Dryocopus martius), na Studenci
Šumavské sýkorky z promrzlého krytu
Vlha pestrá, v makových květech
Tetřívek obecný, souboj u brány Šumavy
Ledňáček říční, drahokam české přírody

 

Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, 24.6.2010

Mandelík hajní (Coracius garrulus) Mandelík hajní (Coracius garrulus) European Roller, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 700 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 19. června 2010 10:18:27, Balmazújvaros, Hortobágyi Nemzeti Park (Maďarsko) Mandelík hajní (Coracius garrulus) Mandelík hajní (Coracius garrulus) European Roller, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. června 2010 8:29:51, Balmazújvaros, Hortobágyi Nemzeti Park (Maďarsko) Mandelík hajní (Coracius garrulus) Mandelík hajní (Coracius garrulus) European Roller, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. června 2010 8:29:55, Balmazújvaros, Hortobágyi Nemzeti Park (Maďarsko) Mandelík hajní (Coracius garrulus) Mandelík hajní (Coracius garrulus) European Roller, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. června 2010 9:10:27, Balmazújvaros, Hortobágyi Nemzeti Park (Maďarsko) Mandelík hajní (Coracius garrulus) Mandelík hajní (Coracius garrulus) European Roller, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. června 2010 11:00:25, Balmazújvaros, Hortobágyi Nemzeti Park (Maďarsko) Mandelík hajní (Coracius garrulus) Mandelík hajní (Coracius garrulus) European Roller, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, stativ Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. června 2010 11:17:04, Balmazújvaros, Hortobágyi Nemzeti Park (Maďarsko) Mandelík hajní (Coracius garrulus) Mandelík hajní (Coracius garrulus) European Roller, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. června 2010 8:53:49, Balmazújvaros, Hortobágyi Nemzeti Park (Maďarsko)

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
24. 06. 2010 , kategorie: příroda, ptáci
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(7 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

skvělá práce Ondro!
Honza B.
Souhlasim s tátou ta 1. fotka je senzační, ale ostatní jsou taky krásný.
Lumír
Ahoj Ondro, ty jsi rychlík. Já to ještě nemám ani protříděné. Akce byla fajn a i hromadu legrace jsme si užili. Pěkný článek a bezva fotečky. Hezky jsem si zavzpomínal a hned bych vyrazil znovu :)
Karel
to první přistání je parádní, nám tam porád lítal jen ze strany od budky, takže čelní fotka ani jedna
Ta první přistávačka je parádní! Celkově moc fajn fotky, je radost vidět i něco jiného, než jen "vycpané" ptáky sedící na větvi, nahňácané do celého záběru (jako je to vidět všude na netu). Chválim :-)
To je teda nádhera!!
Jsou to fešáci:-)