Orlovec říční, rybář ptačí říše

Při poznávání přírody jsou mi některé druhy zvířat bližší a vyhledávám je častěji. Mezi dravci je to jednoznačně orlovec říční, obratný lovec ryb, který je schopen se za potravou ponořit i jeden metr pod hladinu. V České republice lze pozorovat orlovce pouze v období jarního tahu, proto popíši dva zážitky z fotografování ze severského Finska a slunného pobřeží Floridy.

Orlovec říční (Pandion haliaetus) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Osprey, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS-1D Mark II N, Objektiv: Canon EF 400mm f/5.6 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 520.00 mm, fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 125, Kompenzace expozice: 0 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 11. ledna 2007 17:04, Little Estero Lagoon, Ft. Myers Beach, (Florida, USA)

Článek o orlovci říčním najdete v aktuální čísle časopisu Příroda.

Fotografický kryt u břehu rybníčku
Nepozorovaně sledovat několik jedinců orlovce říčního, jak se během dne vrací pro rybu pár metrů před objektiv fotoaparátu, patří k mým největším zážitkům. Pravda, realita chování divokého ptáka byla krutá, přílety byly krátké a velmi nepravidelné, ale podmínky byly ve srovnání s náhodným setkáním komfortní.
Díky velké koncentraci vhodných ryb si mělkou zátočinku pro lov vybralo několik orlovců, a to i ze vzdáleného okolí. Díky tomu, že finští ornitologové místní populaci pečlivě sledují, víme přesně, že sem pro ryby zalétávají i ze vzdálenosti 60 km. Zejména v období srpna a září (kdy krmí malá orlovčátka), můžete být při celodenním pozorování svědky až 30 útoků na klidnou hladinu. Ne vždy je útok orlovce úspěšný, ale právě tehdy je největší šance připravit se na fotografování pro pokus další. Pokud dravec rybu nechytí, pár metrů nad hladinou oklepe vodu, nastoupá, krátce zakrouží a střemhlav padá k hladině znovu. Při mém pozorování si na podruhé vždy rybu v pařátech odnesl.
Fotografování útoků orlovce znesnadňují zejména dlouhé intervaly mezi přílety, bohužel nelze vydržet 14 hodin s okem na hledáčku. Často se pak stane, že nejdříve uslyšíte šplouchnutí a teprve potom začnete orlovce hledat, to je ovšem pozdě. Orlovci trvá chycení ryby, vynoření z vody a odlet z dosahu objektivu jen 2-3 vteřiny! Další tragédií je směr příletů, mnohokrát jsem pozoroval, jak orlovec padnul zády ke mně, pár metrů přede mnou a s podobnou orientací i odlétal. Na žádné fotografii v sérii pak není vidět hlava. Limitujícím faktorem je i přítomnost racků. Pro někoho to může být překvapivé, ale právě racek (nebo vrána) může být důvodem k tomu, aby se orlovec po dlouhém letu k rybníčku obrátil a odletěl bez lovení. Dotěrné nálety racků doprovázené křikem jsou tak intenzivní, že orlovce odeženou.
Samotné lovení orlovce říčního je impozantní záležitost. Dravec loví především z letu při kroužení, nebo po krátkém třepotání na místě, ale byl jsem svědkem i toho, jak se k hladině snesl přímo z blízkého vysokého stromu. K vodní hladině se orlovec snáší nejdříve plachtěním, aby posléze na poslední 1 – 5 metrů složil křídla k tělu a natáhl před sebe pařáty, kterými rozřízne hladinu. Ve vodě orlovec zůstává 1 – 2 vteřiny, podle toho jak obtížně se mu dostává z vody (záleží na síle větru a velikosti ryby). V této chvíli voda stříká všude okolo a orlovec zůstává na jednom místě, právě tehdy je největší šance pořídit fotografii. Po vysvobození z vody orlovec poměrně nízko nad zemí s rybou v drápech odlétá. Pouze po 50 – 100 m má ve vzduchu krátkou zastávku, aby ze sebe oklepal ulpělou vodu.

S rybou v pařátech mezi hotely

Poprvé jsem se orlovcem setkal před dvěma lety při fotografování ptáků na Floridě. Zejména na západním pobřeží u městeček Fort Myers nebo Fort De Soto, nebylo hodiny, kdyby mi při fotografování volavek nepřelétl nad hlavou. Koncentrace orlovců říčních je tu poměrně vysoká a často je možné pozorovat, jak letí s rybou od moře nebo z nějaké mělké lagunky. Místo je unikátní v tom, že orlovci tu loví jak v moři, tak v blízkých jezírkách na pobřeží. Nad mořskou hladinou je pozorování obtížnější, orlovci obvykle tahají ryby dále od břehu, ale právě lagunky jsou ideálním místem. Stačí si vyčlenit pár hodin, sednout si na břeh a čekat. To už orlovec sedí na blízkém šestipatrovém hotelu a rozhlíží se kolem sebe, aby se poté krátce zvedl a začal kroužit. Pokud se mu blízko pod hladinou zaleskne ploutev, padá dolu podobně jako ve Finsku, snad jen doba střemhlavého letu je o něco delší. Cesty úlovku v pařátech jsou pak už podobné, snad jen s tím handicapem, že místo stromů jsou na pozadí balkony hotelových komplexů. Může se tak stát, že na vzniklé fotce letícího orlovce máte v pozadí opalující se dovolenkáře na lehátkách.

Jarní host s chocholkou

Zbarvení orlovců je na vrchní straně těla tmavohnědé, na spodní straně a na hlavě bílé. Na prsou a na bocích hlavy má hnědou skvrnu. Občas znatelná je chocholka na hlavě. Žije na všech kontinentech s výjimkou Jižní Ameriky a Antarktidy. Obývá lesy v blízkosti větších vod. Zdržuje se v okolí velkých vodních ploch. Podmínkou jsou lesy nebo alespoň staré stromy v okolí, na kterých může postavit hnízdo. Výjimečně si může postavit hnízdo i na skalách. Od dubna snáší obvykle tři vejce, na snůšce se poté střídají oba rodiče přibližně 35 dní. Hnízdní péče trvá nejčastěji dva měsíce a ještě asi měsíc po vylétnutí z hnízda jsou mláďata krmena rodiči. Pohlavní dospělosti dosahují ve třetím roce.
Orlovec do Česka pravidelně zaletuje, pozorován je hlavně u velkých vodních ploch. Hnízdění u nás nebylo dosud doloženo, nelze jej ale vyloučit. Evropská početnost směrem k východu stoupá. Z okolních zemí hnízdí téměř 500 párů v Německu, a asi 50 párů v Polsku. Celoevropská populace tohoto nádherného dravce čítá do 10000 párů.

Související odkazy
Volavka velká, romantika na hnízdě
Těžký život orlovce v Little Estero Lagoon
Seznamte se: Zoboun americký (Rynchops niger)
Na tlegrafním slopu
Sýček králičí, strážce knihovny


Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 23.9.2009

 

Orlovec říční (Pandion haliaetus) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Osprey, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 260 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 1. června 2009 6:03:10, Kangasala (Finsko) 

Orlovec říční (Pandion haliaetus) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Osprey, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 260 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 2.2, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 1. června 2009 6:03:10, Kangasala (Finsko) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Osprey, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2 L IS USM + TC Canon 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 364 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 31. května 2009 11:57:51, Kangasala (Finsko) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Osprey, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2 L IS USM + TC Canon 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 364 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 31. května 2009 12:08:52, Kangasala (Finsko) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Osprey, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS 20D, Objektiv: Canon EF 400mm f/5.6 L USM + TC Canon 2x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1280 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 11, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 22. ledna 2007 15:07, Everglades City, Florida (USA) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Orlovec říční (Pandion haliaetus) Osprey, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Aparát: Canon EOS 20D, Objektiv: Canon EF 400mm f/5.6 L USM + TC Canon 2x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 1280 mm, stativ Gitzo 1227 LVL, Clona: 11, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 22. ledna 2007 14:57, Everglades City, Florida (USA)

Get Flash to see this player.

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
23. 09. 2009 , kategorie: příroda, ptáci
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(4 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Můj komentář by sestával jen z výkřiků nadšení, ale prostě jsem oněměla.
Pane Prosický, je jasné, že nejen dnes mám šťastný den, ale bude to mnoho a mnoho týdnů. Jen se nám, probůh, nikam neztraťte, slibujete ? b.
Petr Vaculík
Krásně akční fotky.
Tito syčáci se mně gdysi pokusili zabít. Bylo to na Grand Canarii u přehrady Soria (nad přehradou hnízdí) Tag sem si f klidu chytal ryby gdyž ftom nademnou uslyším hrozné sfištění a asi tři metry ode mně se o šutr rozbila želva...a orlovci mně kroužili nad hlavou....syčáci.
Supr stránky. Jen tag dál.
:)
Radek Demjan
Fakt dobry clanek... takze dik :)