Ve skalách
Vaškovi a Bohdanovi jsem hlásil, že po divočině u rysů iberských v “Andůcháru” budou kozorožci v “Anténkéře” jistota, i když moc dobře vím, že přírodě není jistého nic. Jak jsme ale v kopcích před večerem zaparkovali, uvědomil jsem si, že je ta lokalita rozlehlejší, než jsem si ji z loňska pamatoval.
Opakovaně jsem turistům, vracejícím se z kopců, zoufalý pokládal stále stejnou otázku, “visto la cabra montés, el macho con los grandes cuernos?” I když nám výskyt kozorožců potvrdili, a my se bahnem soutěsek a po kluzkém vápenci úprkem vydali ukázaným směrem, do západu slunce zbývala jen hodina. Ten večer jsme malou skupinku sice našli, ale jen mlaďoši a zalezlí v trnitém křoví. Kozorožec má přece mít pořádné rohy a trčet někde někde na skále!
Příjemně uštvaní z hopsání ve skalách, ale bez jediné fotky, jsme sjeli do civilizace na večeři. Trochu s obavami, aby nebylo ráno s podobně marným scénářem.
Už první ranní kilometry tmou autem do kopce slibovaly krásné barevné divadlo před svítáním a při troše štěstí parádní ráno se světlem a vysokou oblačností, skrze kterou bude slunce prosvítat. Ve skalách ještě za šera nás nejdříve v dálce nachytaly ovce (ze vzdálenosti kozorožce připomínající), ale hned o pár minut později jsem našel nedaleko vyhlídky na městečko Villanueva de la Concepción první kozorožce, a to včetně samců s pěknými rohy. Když o tom nyní přemýšlím, bylo to vlastně na ideálním místě v ideálních podmínkách, kdy se skupina na skalním hřebínku dala fotografovat skoro ze všech úhlů. Během půl hodiny před svítáním a půl hodiny po něm jsem tak několikrát vystřídal snad všechna ohniska objektivů od 90 mm po 600 mm. Přestože by mě kozorožci jistě pustili, vydrželi by i snahy i s ohniskem 24 mm, mým pokusům se přiblížit bránil exponovaný terén a neprostupné trnité křoví v soutěskách mezi skalami.
Přesto ta hodina patřila k nejlepším zážitkům s kozorožci co jsem kdy zažil. A to už mám s jejich příbuznýmizkušenosti z Itálie, Rakouska, Švýcarska i Etiopie.
Kromě výše popsaného jsme krátce prozkoumali pro nás novou lokalitu s plameňáky růžovými kousek od kozorožců, opět jsme se také fotoaparátem věnovali jelenům. V Sierra de Andújar jsme poprvé fotografovali muflony, potěšily mě i první fotky chocholouše vavřínového.
Související odkazy
S rysem iberským poprvé (2020) a podruhé (2021)
Články o fotografování přírody
Fotografie rysů ve fotobance Shutterstock
Nabídka fotografických workshopů
Kozorožec iberský (Capra pyrenaica), Iberian Ibex, El Torcal de Antequera, Andalusie, Španělsko
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-1, Sony FE 200–600mm F5.6–6.3 G OSS (SEL200600G), 214.00 mm, f/5.6, @1/200 s, ISO 1000, úterý 20. prosince 2022 8:15:31
Komentáře ke článku
(1 příspěvků) Přidat komentář