Manuel Antonio, zvrácená divočina v národním parku

Ten kdo má rád přírodu a zároveň fotografuje, musí být trochu schizofrenik. Na jednu stranu toužíme fotografovat přirozené chování zvířat, zároveň však mnoho z nás volí cestu k fotografii tu nejjednodušší. Před našimi objektivy se pak objevují situace, kdy se trpělivé zvíře rozhodně přirozeně nechová.

 

Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF24mm f/1.4 L USM II, fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 9:10:38, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika)

Chování zvířat ovlivněné člověkem

Bohužel, míst, kde si divoká zvířata na přítomnost člověka zvykla, je mnoho. A protože jsou tato zvířata snadno dostupná, neustále se v podobných situacích objevují na fotografiích. Je jedno, jestli jsou to orli bělohlaví v Homeru na Aljašce, orangutani na Borneu, pěvci v zimě u krmítka nebo kolibříci v Kostarice.
Fotografy samozřejmě podobné situace těší, “divoká příroda na dosah”, bohužel divák užasle hodnotící fotografii (a v mnoha případech i autor fotografie) vůbec netuší, jaké vlastně je přirozené chování fotografovaného druhu.

Kouzlo pravidelných návratů

Přestože je v mém případě fotografování divokých zvířat ještě v plenkách, mohu i za těch pár let na některých lokalitách, na které se pravidelně každý rok vracím, odezírat nějaké změny.
Ať už je to vývoj početnosti druhu, podmínek pro jejich život (hnízdění) nebo dokonce proměny jejich chování.
Dokonalým, a s odstupem času děsivým, příkladem mohou být změny chování savců v kostarickém Národním parku Manuel Antonio.

Národní park plný chlupáčů

Když jsem Národní park Manuel Antonio na pobřeží Pacifiku v roce 2004 navštívil poprvé, byly projevy v té době ještě divokých savců odlišné od těch, jaké jsem je viděl při letošních posledních dvou návštěvách.
Přestože v Národním parku byly hordy turistů asi vždycky, většina savců se zdržovala ve skrytu lesa. Pouze nosál bělonosý se velice opatrně, když nebyl člověk poblíž, přiblížil pod odpadkový koš, aby okolí očichal, případně sebral, co v okolí upadlo.
Malpy kapucínské pak pouze nenápadně krátce zastavily při cestě lesem u pláže, kde bylo vyvalených spousta turistů, rychle něco k snědku ukradly a utekly pryč a ten den už je nikdo neviděl. Ostatní savci (například mýval severní) se museli poměrně těžce hledat v korunách stromů.
A jak to vypadá po osmi letech?
Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 9:17:43, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 9:18:22, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 9:17:14, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Savci převzali nadvládu nad parkem
Při každém návratu do Kostariky jsem už s napětím a obavami očekával, co bude opět v národním parku nového. Posun byl mezi každým mým návratem. Zvířata se osmělovala, lidí se nebála, přítomnost člověka vyloženě vyhledávala a v jejich přítomnosti zůstávala i celý den.
Pod odpadkovým košem se nečekalo, jídlo se kradlo, i když si jej turisté hlídali. Dokonce jsem byl svědkem napadení člověka malpou kapucínskou, která nebyla úspěšná při krádeži pytlíku se svačinou. Jen díky mé reportážní neschopnosti jsem toto nestihl vyfotografovat.
Mýval severní, kterého byl kdysi svátek vidět, slezl v posledních letech se stromů a začal se chovat podobně jako dotěrný nosál bělonosý. V únoru jsem byl dokonce svědkem toho, jak mývalí samička učila dvě svá odrostlejší mláďata na pláži loupit.  
Své by mohl vyprávět kamarád Pavel, kterému mývalové z fotobatohu ukrali tabák a až po mém otevřeném vyhlášení války se nám jej podařilo získat zpět.
V podstatě nebylo návratu do národního parku, kdy by se místní savci “nenaučili” něco nového.
Snad posledními savci v národním parku, kteří si udržuji od lidí odstup, jsou aguti středoamerický a lenochod hnědokrký.

Podivná správa národního parku
Důvod poměrně nepěkného vývoje je jeden. Připadá mi, že oproti minulým letům strážci tolik nehlídají to, aby návštěvníci parku zvířatům sami něco nedávali.
Dokonce musím říci, že ještě v roce 2008 budili muži v uniformě respekt, kdy jsem se bál ke zvířatům těsněji přiblížit se širokoúhlým objektivem. Letos už přehlíželi všechno. Ne, že by v klidu sledovali, jak jsou zvířata přikrmována, ale pořádku příliš nedbali. Kdysi jsem strážce neustále vídal, jak mezi návštěvníky procházejí a upozorňují, co si mají hlídat, co schovat, aby o to díky dotěrným opicím nepřišli.
Návštěvníků je v národním parku během dne pořád stejně (rozuměj stejně hodně, v návštěvním řádu je limit, který se dodržuje, zatím). Bohužel debilů, co jim jídlo cpou, stále víc....

Místu se raději vyhnout
Přestože je Národní park Manuel Antonio díky popsanému nejlepším místem k fotografování savců, zvažuji do budoucna klienty na toto místo už nevodit. Pravda, nikde jinde v Kostarice nevyfotím během šesti hodin většinu savců (malpa kapucínská, kotul veverovitý, vřešťan pláštíkový, lenochod hnědokrký, nosál bělonosý, mýval severní a aguti středoamerický), ale já osobně už o nich jako divokých mluvit nemůžu. Přestože jsou stále ve volné přírodě.
Raději fotografy vezmu do odlehlejší rezervace Palo Verde, kde třeba zvířata jen zahlédnou (a obtížně vyfotografují), ale ta se budou chovat přirozeně. Asi mě budou klienti nenávidět, protože pro většinu fotografů je důležitější výsledek než cesta, jak fotografie vznikla.

Rychlé učení žíznivých opiček

Přestože se tomu pořád zdráhám uvěřit, pokrok v dovednostech malpy kapucínské byl viditelný i za pouhé tři měsíce, mezi posledním prosincem a únorem. Zatímco ještě v prosinci opice smutně žíznivě seděly u venkovních umyvadel a zavřených kohoutků, v únoru už bylo všechno jinak. Jak je s přiložených fotografií dobře vidět, když byl klid, nikdo na dohled, tu vodu si už pustily samy...

To jen pár řádek, že ne vše, co na fotce vypadá divoce, ve skutečnosti opravdu divoké je. Jak jsem před časem někde říkal, ačkoli jsem za zvířaty nalétal stovky tisíc kilometrů, ta opravdu divoká zvířata je větší šance potkat třeba na Šumavě.

Související odkazy

Workshop Fotografování zvířat v Kostarice
Realita africké divočiny, po návratu
Fotografování ptáků a zákon
Další články o fotografování zvířat v Kostarice

 

Mýval severní (Procyon lotor) Mýval severní (Procyon lotor) Northen Raccoon, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 9:30:38, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Mýval severní (Procyon lotor) Mýval severní (Procyon lotor) Northen Raccoon, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/4000 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 9:29:23, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 9:23:25, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 11:40:41, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 16. prosince 2012 10:31:22, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 16. prosince 2012 10:33:32, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 11:36:29, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 24mm f/1.4 L USM II, fotografováno z ruky, Clona: 2.0, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 11:37:13, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. února 2013 11:43:52, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Nosál bělonosý (Nasua narica) White-nosed Coati, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 20D, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 160 mm, fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, Vytvořeno: 18. prosince 2005 10:12:04, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika)

02-2013-0679 02-2013-0679 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 16. prosince 2012 10:45:55, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) Malpa kapucínská (Cebus capucinus) White-headed Capuchin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 20D, Objektiv: Canon EF 400mm f/5.6 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 640 mm, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, Vytvořeno: 18. prosince 2005 16:05:04, Parque Nacional Manuel Antonio (Kostarika)

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
02. 05. 2013 , kategorie: příroda, savci
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(7 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Souhlas s clankem. Shodou okolnosti jsem v byl v Manuel Antoniu letos v breznu a zazitky mam vicemene stejne. Bohuzel mi prijde ze Kostarika obcne je uz hodne turisticka. Na druhou stranu Manuel Antonio bych i tak doporucil - pravda ne kvuli foceni. Tak malebne plaze a nadherne more se jen tak nevidi :).

PS: pokud rad fotite zvirata zkuste oblast Pantanal v Brazilii.
3/4 lidi jsou idioti. Ted jsem byl v ZOO v Plzni, u lemuru obrovska cedule "NEKRMTE NAS, ZABIJI NAS TO". Prijela rodinka s kocarkem a dva lemuri hned meli v ruce cukrarsky piskot. Kdyz sem jim rekl, ze je nesmi krmit, jen se smali, ze pry ceduli nevideli. To by me teda napadlo i bez cedule.
Martin
Dobrý den,
hezky napsaný článek... NICMÉNĚ, pokud tohle napšíe někdo, kdo tomu také svým dílem přispívá (stejně jako každý, kdo tam jezdí), tak to vyzní dost divně. Myslím, že každý kdo tam jezdí, má sám "máslo na hlavě"... to že tam jedete samozřejmě chápu a upřímně Vám to přeji. Ncméně tohle moralizování myslím není úplně na místě.. toť můj názor.
Karel
:-)
Pro fotografa tvého formátu to bylo jistě utrpení, ale na druhou stranu pro lidi, kteří nemají trpělivost s hledáním a čekáním na zvěř, či ptactvo v přírodě, je to jediná možnost, jak tyto druhy spatřit a pořídit si nějakou fotku. Koukám, že to někteří pořizují i mobily. Je to asi, jak když jdeš fotit u nás do ZOO. A to už by asi nebavilo ani mě a to do ZOO chodím rád, ikdyž poslední dobou raději v chladných měsících ... není tam tolik lidí. ;)
tibor
je to asi jako fotit veverky a sojky v našich parcích (taky je nikdo nefotí v lese) , tenkozobce u silnice na Texelu ,nebo ochočené papuchalky na Runde. A jak se to všem líbí,a přiznám,i já jsem si fotografování na těchto místech užil a nic proti tomu nemám a s výsledky jsem spokojen. Zážitek v přírodě a prezentovatelná fotka je trochu rozdíl,a není moc diváků,kteří by ocenili fotku z divočiny,která zdaleka nebude odpovídat kvalitě fotek ,třeba právě z Manuel antonio :-).
Moc pěkná reportáž, ten širokoúhlý objektiv se k tomu hodí.