Špicberský zápisník, krátce na pevnině

20.7.1013, Lågøya – Ačkoli bych raději zůstával v ledu, dostali jsme se po několika dnech na pevninu. Po obhlédnutí terénu, jestli se v blízkosti neprochází medvěd, jsme provedli krátký výsadek na ostrůvku Lågøya. No, ostrůvku, jedná se v podstatě o plochou hromadu oblázků, na které nic neroste. Všude jen šutry a uprostřed ostrova mělké jezírko. Pohnutek k návštěvě tohoto na první pohled nehostinného místa bylo několik.

Chaluha příživná (Stercorarius parasiticus) Chaluha příživná (Stercorarius parasiticus) Artic Skua, Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Ohnisková vzdálenost: 800.00 mm, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/3200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. července 2013 9:56:21, Lågøya, Špicberky (Norsko)

Nejnevzhlednější zvíře arktického severu

Už jak jsme se ke břehu blížili, začala náš člun navštěvovat monstra jako z jiného světa. Obrovské zvíře vynořilo hlavu, mohutně si nad hladinou odfrknulo, vynořilo fousy, ze který stékala voda a na zavěr, děs největší, i své několik decimetrů dlouhé kly. Blížili jsme se ke kolonii mrože ledního. Jak jsme se dostali ke břehu, zvyšovala se intenzita zápachu několika desítek nevzhledných zvířat, která byla na hromadě nakupena na břehu.
Mroži se převalovali přes sebe, mezi růžovošedohnědými těly jen svítili jejich obrovité kly. K vylodění jsme se rozhodli až o několik desítek metrů dále. Několik fotografií, jak hlavy mrožů vyčuhují z hladiny, jsem proto udělal přímo ze člunu. A já jen doufal, že k jejich fotografování bude další příležitost, třeba opět někde na sněhu a ledu. Na kamenité pláži jim to totiž vůbec neslušelo.
Mrož lední (Odobenus rosmarus) Mrož lední (Odobenus rosmarus) Walrus, Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost: 400.00 mm, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. července 2013 9:35:11, Lågøya, Špicberky (Norsko) Mrož lední (Odobenus rosmarus) Mrož lední (Odobenus rosmarus) Walrus, Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost: 400.00 mm, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. července 2013 9:35:21, Lågøya, Špicberky (Norsko)

Raritní černohlavý racek

Možná více jsem se však těšil na jiného obyvatele nehostinného ostrůvku. Poměrně raritního racka Sabinova, který se na Špicberkách vyskytuje pouze na jednom místě, zde na úplném nejsevernějším severu, a jedná o jediné místo hnízdění v Evropě (obvykle pouze 1 - 10 hnízdících párů v Palearktické oblasti, jinak spíše Severní Amerika) .
A skutečně, po krátkém zdržení fotografováním lyskonoha ploskozobého jsme našli i racka Sabinova, jak sbírá potravu z bahnitého břehu větší mělké louže. Úplně trpělivý k naší přítomnosti nebyl, ale po pár metrech plazení bahnem a smradlavými vyplavenými chaluhami se něco nakonec povedlo.
Po krátkém pobytu na ostrůvku už jsem se těšil na loď, doufaje, že snad najdeme další medvědy lední.

Související odkazy

Ostatní díly Špicberského zápisníčku (Norsko)
Špicberky, na poslední chvíli za medvědy ledními (Norsko)
Polární záře na mrazivém Islandu (Island)
Buřňák lední, strážci islandských vodopádů (Island)
Sněhule severní, na hranici islandské noci (Island)
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM (testováno na Islandu)
Pižmoň severní, nejnudnější zvíře na světě (Norsko)
Bělokur horský, protažení na ledové pláni (Norsko)
Skandinávie, ve sněhu a ledu (Norsko)
Tetřívek obecný, 16 samečků na jednu samičku (Švédsko)
Jeřáb popelavý, mlhavé chladné ráno (Švédsko)
Finsko a Dánsko, zprávička z fotografické cesty (Finsko)

 

 

Racek Sabinův (Larus sabini) Racek Sabinův (Larus sabini) Sabine's Gull / Xema sabini, Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Ohnisková vzdálenost: 800.00 mm, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. července 2013 11:39:22, Lågøya, Špicberky (Norsko)  Racek Sabinův (Larus sabini) Racek Sabinův (Larus sabini) Sabine's Gull / Xema sabini, Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Ohnisková vzdálenost: 800.00 mm, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. července 2013 11:39:08, Lågøya, Špicberky (Norsko)

Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea) Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea) Arctic Tern, Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost: 400.00 mm, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. července 2013 11:08:35, Lågøya, Špicberky (Norsko) Lyskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius) Lyskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius) Grey Phalarope, Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Ohnisková vzdálenost: 800.00 mm, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. července 2013 11:30:15, Lågøya, Špicberky (Norsko) Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea) Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea) Arctic Tern, Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +2x III, Ohnisková vzdálenost: 800.00 mm, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 17. července 2013 11:23:19, Lågøya, Špicberky (Norsko)

 

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
12. 08. 2013 , kategorie: cesty, deníky
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(7 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Espiriti
Můj názor na některé komentáře. Cituji (...ale tohle jako by nebyly fotky od tebe). Právě naopak si myslím, že to jsou fotky od Ondry. Tohle není workshop. Kde si fotografované zvíře postavíte kam chcete a tam setrvává. Tohle je přece pravá divočina. Taky jde o čas.
Ales
Zeptam se, spatne komentare se nesmi psat? Nejak posledni dobou mizi. Me se medvedi libili a moc, ale tohle jako by nebyly fotky od tebe. Je fakt ze neni kazdy den posviceni ale urcite neco jeste mas ne?
Olda
Naopak, mě modrá zaujala hodně. Ale peru se s tím, jistli opravdu taková je. Fotografem jsi tady ty, záleží samozřejmě na tobě, co se ti líbí. Pokud jde o nudu v přírodě, pro většinu lidí je příroda nudná. Pro mě naštěstí ne, spokojím se s procházkou skoro kdekoliv. Jedná se pouze o zápisník, tak jasně, že každý den není akční. Ale pokud připravuješ článek o Špicberkách, čekám od něho víc, než jen standart. I když pro většinu, vč. mě je ten standart nedosažitelně vysoko.
Olda
Ahoj Ondro, chtěl jsem se zeptat na podobnou věc, co J.Žáček. Odpovězeno. Ta modrá u mrože vypadá "divně". Líbivě, ale naprosto nepřirozeně. Jinak celkově fotky nic moc. Nuda. Asi jsem zmlsaný předchozím dílem, ale raději bych viděl víc děje v mrožím stádu. Chápu, že v takové pustině jde o něco úplně jiného, že každe setkání s živou duší je "něco extra". Ale tu laťku jsi nasadil vysoko ty, tak se snaž :-) ať se máme na co koukat. Měj se, ahoj
Jarolím Žáček
Jaj ok, jasne :) zdalo sa mi to povedome a u Teba som to v takej miere nepostrehol tak preto sa mi to nezdalo ;-)
Jarolím Žáček
Nejaké zvláštne farby ako keby prisaturované.
Doufám Ondro, že máš ještě hodně stránek ze zápisníčku :-) Hltám a těším se na každé další pokračování! A v dobrém závidím :-)