Špicberksý zápisník, fotograf námořníkem

15.7.2013, Krossfjorden - Poslední den ve městečku Lyngyaerbyen před vyplutím na moře jsme rozhodli věnovat sněhuli severní, která je tu všudypřítomná a jedná se o nejseverněji hnízdícího pěvce. A lyskonohovi, kterého jsme krátce fotografovali předešlý den a výsledky vyžadovaly další soustředěnější snažení. V Lyngyaerbyen jsme poslední den, při nočním návratu jsme již v přístavu zahlédli naši lodičku.

Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea) Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea) Arctic Tern, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: Canon EF 70-200mm f/2,8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 22:43:54, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)

Sněhule severní (Plestrophenax nivalis)

Na chodníčcích v centru městečka poskakovala podobně jako náš vrabec a sbírala, co kde kdo z procházecích utrousil, poměrně trpělivá, ale vůbec ne v přírodních podmínkách. Pro fotku jsme se vypravili do trávy, kousek za naším bydlením.
Sněhule byla všude slyšet, ale ne vždy vidět, obzvlášť ne v jediném kousku zeleně, který jsme tu našli. Okolo jen samý „industriál“ a nevzledná suť. Naštěstí, jak jsem po chvilce ověřil, reagovaly sněhule severní na nahrávku hlasového projevu, které mám v telefonu iPhone. Za chvilinku byly tam, kde jsem potřeboval. Ukázalo se, že než je nahánět, bylo lepší počkat, až přijdou ony k nám. Netrvalo dlouho  a fotografie asi jediného špicberského pěvce byly na paměťové kartě.
Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Snow Bunting, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1 2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 15:25:42, Longyearbyen, Špicberky (Norsko) Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Snow Bunting, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1 2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 15:26:21, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)

Lyskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius)

O něco obtížnější, ale ne nerealizovatelné, bylo naše snažení s lyskonohem. Našli jsme ho asi 50 metrů od místa z předešlého dne. Kousek pod silnicí, kde na nás intenzivně útočili rybáci dlouhoocasí. Opět jsme dostali několik zásahů trusem, ale nakonec jsme se přiblížili až k nerušeně lovícímu lyskonohovi, který se svým dobře známým způsobem kolébal na hladině mělké ani ne dva metry široké loužičky. Posledních deset metrů plazení podmáčenou trávou posetou hovínky kajek a bernešek a lyskonoh byl v hledáčku v obstojné velikosti. Přestože tuto noc bylo sluníčko schované za mraky, nějaké fotografie vznikly.
Lyskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius) Lyskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius) Grey Phalarope, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 23:23:20, Longyearbyen, Špicberky (Norsko) Lyskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius) Lyskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius) Grey Phalarope, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 23:24:07, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)
16.7.2013 zátoka Krossfjorden

Konečně námořníkem

První chvíle na lodi. Nejsem žádný velký námořník, proto jsem se houpání trochu bál. První zkušenost jsem měl v roce 2003 při poznávání aktivních sopek na jachtě v Karibiku, ale to bylo pěkné klidné stabilní počasí.
Debaty s Bohdanem na téma „Jak správně zvracet na lodi“ nebraly konce a mé odvaze příliš nepřidaly. Obzvlášť, když jsem už v přístavu naostro zjistil, že kulaté malinké okénko v mé kajutě opravdu rychle otevřít nejde. Bylo to jen dobře. Jak jsem v noci zjistil, mnohokrát bylo pod temnou hladinou.
Nakonec to byla (zatím!) úplná pohoda, během odpoledne, večera a noci jsem si na Kinedryl připravený v pohotovosti ani nevzpomněl. Část noci se loď houpala hodně, že jsem se musel v posteli ledabyle přidržet. Loď sjela dolů a okénko se ocitlo pod hladinou. Celkově ale hodnotím první setkání se Severním ledovým oceánem jako klidné.

Zátoka Krossfjorden, první led na moři

Je ráno, už pár minut kotvíme v zátoce, na otevřeném moři je špatné počasí a moře moc divoké, poserové. Chci víc na sever. Nejel jsem takovou dálku, abych tady v bezpečí parkoval.
Z obou stran do moře stékají ledovce a na čerstvých místech jejich odlomu mají krásně bledě modrou barvu. Okolo poletují nízko nad hladinou buřňáci, případně rychle v zástupu profrčí hejno alkounů. Za chvilinku do člunu, trochu to tady prohlédneme.

Zodiac, člun který nabírá vodu

Dopoledne jsme strávili ve člunu. Zodiak je prostorné plavidlo, do kterého normálně neteče, ale jak jsem se po pár chvilkách přesvědčil, ne vždy to platí. Loužičky byly všudypřítomné. Podle naklonění člunu, někdy mělčí, někdy hlubší. Fotobatoh přes veškerou snahu po pár minutách nacucaný. I když se nijak rychle nejede, slaná voda stříká, navíc lehce prší. Není se tedy co divit.
Teplota vzduchu okolo nuly, slabý déšť. Dobře jsem se připravil, během tříhodinové projížďky jsem ani na chviličku nepocítil zimu. Na příště jen slabý upgrade, vezmu si přes sebe dvoje trencle z merino vlny, přece jen dlouhé sezení na gumové mokré prochladlé lodi není úplně pro zdraví prospěšné. Přes spodky tlustý Polartec a na  Gore-tex  vrch kalhoty Tilak Attack, pohodička.

Když se láme čelo ledovce

Zátoka, kterou jsme ve člunu celou objeli, je obklopená ledovcem, který z kopců slézá do moře, kde se láme. Mohutné modré stěny, ze kterých se co minutu odlomí kus ledu. Za mohutného hřmění se sesype do vody, až voda vysoko vystříkne.
Když je fragment ledovce větší, není výjimkou, že se voda silně rozvlní a na člunu, pokud jsme byli dostatečně blízko, je to docela houpačka. Ne náhodou jsme zůstávali 100 – 200 m od čela ledovce, klidně by se mohlo stát, že by nás vlna z nějakého podobného šplouchnutí shodila do vody.

Ptačí život v modrých kompozicích

Na částech ledovce trčících z hladiny posedávali racci tříprstí, na menších plujících krách odpočívali rybáci dlouhoocasí a okolo lovili nebo neustále nízko prolétávali aklouni obecní. Z těch chlupatých obyvatel Arktidy jsme jen krátce zahlédli tuleně kroužkovaného. Proplul okolo, krátce vystrčil hlavu nad hladinu a byl fuč. Prostředí kusů modrého ledu je nádherné, obzvlášť pokud se do něj podaří zakomponovat nějaké to zvíře.
První těsnější setkání s arktickým severem bylo fajn. Jen toho medvěda ledního jsme zatím neviděli, ale počasí se zlepšilo, jedeme dále na sever. Odpoledne předpokládám překročení 80° severní šířky.

Krátká zastávka u papuchalků

Než jsme odpoledne opustili zátoku, strávili jsme chvíli u skalního útesu, kde hnízdili alkoun tlustozobý a papuchalk ploskozobý. O jejich přítomnosti dával vědět už z dálky světlý pokálený flek na tmavé skále.
Na koukání pěkné, bohužel letové trasy papuchalků nebyly pro moje fotografické snažení příliš přívětivé, pro podobné snažení jsou v Evropě místa vhodnější. Ne, že bych nestíhal rychle letící ptáky proti skále fotit, byly prostě jen moc daleko. Jedna fotka s prostředím a šel jsem sušit provlhlé věci z dopoledne.
Při psaní těchto řádků  plujeme na sever, což mě potěšilo. Aktuální houpání lodi už méně, ale zatím psaní na notebooku zvládám. Na večer je naplánovaný další výsadek za účelem hledání medvěda ledního.

Související odkazy

Ostatní díly Špicberského zápisníčku (Norsko)
Špicberky, na poslední chvíli za medvědy ledními (Norsko)
Polární záře na mrazivém Islandu (Island)
Buřňák lední, strážci islandských vodopádů (Island)
Sněhule severní, na hranici islandské noci (Island)
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM (testováno na Islandu)
Pižmoň severní, nejnudnější zvíře na světě (Norsko)
Bělokur horský, protažení na ledové pláni (Norsko)
Skandinávie, ve sněhu a ledu (Norsko)
Tetřívek obecný, 16 samečků na jednu samičku (Švédsko)
Jeřáb popelavý, mlhavé chladné ráno (Švédsko)
Finsko a Dánsko, zprávička z fotografické cesty (Finsko)

Racek tříprstý (Rissa tridactyla) Racek tříprstý (Rissa tridactyla) Black-legged Kittiwake, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. července 2013 10:51:15, Krossfjorden, Špicberky (Norsko) Alkoun obecný (Cepphus grylle) Alkoun obecný (Cepphus grylle) Black Guillemot, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. července 2013 9:50:34, Krossfjorden, Špicberky (Norsko) Alkoun tlustozobý (Uria lomvia) Alkoun tlustozobý (Uria lomvia) Brünnich's Guillemot, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. července 2013 15:01:13, Krossfjorden, Špicberky (Norsko) Racek tříprstý (Rissa tridactyla) Racek tříprstý (Rissa tridactyla) Black-legged Kittiwake, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. července 2013 11:18:05, Krossfjorden, Špicberky (Norsko)

Papuchalk ploskozobý (Fratercula arctica) Papuchalk ploskozobý (Fratercula arctica) Atlantic Puffin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. července 2013 15:08:21, Krossfjorden, Špicberky (Norsko)

Racek tříprstý (Rissa tridactyla) Racek tříprstý (Rissa tridactyla) Black-legged Kittiwake, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/2000 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. července 2013 11:19:53, Krossfjorden, Špicberky (Norsko) 

Racek tříprstý (Rissa tridactyla) Racek tříprstý (Rissa tridactyla) Black-legged Kittiwake, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektiv: EF70-200mm f/2.8L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 16. července 2013 11:22:18, Kroossfjorden, Špicberky (Norsko)

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
01. 08. 2013 , kategorie: cesty, deníky
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(1 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

PetrK.
Racek v ledu parádní!