Špicberky, na poslední chvíli za medvědy ledními

Když jsem o cestě za medvědem ledním před třemi lety poprvé uvažoval, trochu jsem měl obavy, aby nás v létě led pustil dostatečně vysoko. Tmavé skály ledním medvědům na atraktivitě příliš nepřidají. Na fotografiích musí být jen led, sníh, případně slabý čúrek moře.

Po rozmýšlení nad termínem mi vycházelo, že nejlepší bude polovina července. Lodí se můžeme dostat třeba až za 80° severní šířky a okolo nás by mohlo být spousta plujícího ledu. V ideálním případě obsazená ledním medvědem hodujícím na tuleňovi. Bohužel, takto příroda nefunguje.

Medvěd lední (Ursus maritimus) Medvěd lední (Ursus maritimus) Polar Bear, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, fotografováno z ruky (IS), Clona: 6.3, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 6. března 2010 13:49:43, ZOO Praha - Troja (Česko) Připravil jsem poměrně názorné srovnání, kolik ledu bylo v oblasti Špicberků začátkem července v posledních letech. Je něm dobře patrné, že poslední roky to potálo oproti minulosti docela dost. Z leva nahoře, rok 2009, 2011, 2012 a 2013.

Loterie s plovoucím ledem

Každý rok je jiný. Ať už s návratem ptáků ze zimovišť, s vyváděním mláďat, nebo s dobou květu evropských orchidejí. A podobně divoké je to s ledem na severu. Už loni bylo hned z jara zřejmé, že sezona bude, co se pokrytí ledovou severní čepicí týče, tragická. V Arktidě bylo nejméně ledu za dlouhá léta.

Mapy sleduji pravidelně několik let a vše nasvědčuje tomu, že letošek rok 2012 asi ještě překoná. Pro můj záměr s ledními medvědy to není nic povzbudivého. Lodí budeme muset více na sever, plovoucího uvolněného ledu bude málo.

Na moře za potravou

Hlavní pohnutka proč se za touto impozantní šelmou do Arktidy vydat byla jedna. Pozorovat a fotografovat ji ještě v takových podmínkách a chování, které jsou pro něj typické a prospěšné pro život.
Ledu na severu ubývá a s tím i možností, jak by si medvěd lední obstarával potravu. Typický je pro něj lov tuleňů, odpočívajíc na plujícím ledu. Tam kde není led, medvěd trpí. Léto na pevnině přežije pouze zlomek z nich, protože jsou odkázání na sběr vajec z hnízd, případně “k lovu” ptačích mláďat v prachovém peří. Což, jistě sami uznáte, není nic, co by toto překrásné zvíře udrželo v kondici pro další zimu. O situaci jejich mláďat v podobných podmínkách se ani rozepisovat nebudu.

Ubývající početnost ledních medvědů

Moc rád bych viděl medvědy lední, dokud možná je ještě se na co dívat. Jejich početnost se snižuje, a to i díky tomu že se v Grónsku (a i na jiných místech) stále loví. Větší hrozbou je aktuálně ale zmenšování životního prostoru, v důsledku přirozených změn klimatu jim taje mořský led přímo pod tlapkami. Výsledkem je pak to, že větší počet z nich je přes léto uvězněn na pevnině.

V počátcích plánování fotografické cesty před dvěma lety, mi připadala polovina července jako ideální termín. Loni touto dobou to bylo bohužel podobné jako letos, v roce 2008 by jsme zase moc vysoko nedostali. Ideální byl asi rok 2011.
Nyní vím, že tento rok by pro můj záměr byl nejvhodnější začátek června. Po bitvě v archivu norského Meteorologisk Institutt v Tromsø je ale každý generál.
Uvidíme, třeba nějaký bílý chlup s Bohdanem v příštích týdnech zahlédneme.

 

Související odkazy

Polární záře na mrazivém Islandu (Island)
Buřňák lední, strážci islandských vodopádů (Island)
Sněhule severní, na hranici islandské noci (Island)
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM (testováno na Islandu)
Pižmoň severní, nejnudnější zvíře na světě (Norsko)
Bělokur horský, protažení na ledové pláni (Norsko)
Skandinávie, ve sněhu a ledu (Norsko)
Tetřívek obecný, 16 samečků na jednu samičku (Švédsko)
Jeřáb popelavý, mlhavé chladné ráno (Švédsko)
Finsko a Dánsko, zprávička z fotografické cesty (Finsko)

 

Archiv ubývání ledu v průběhu ruku 1998 - 2013

 

 

 

Stav ledu v Arktidě 4.6.2013

 

Stav ledu v Arktidě 10.7.2013

 

 

Medvěd lední (Ursus maritimus) Medvěd lední (Ursus maritimus) Polar Bear, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 500 mm, fotografováno z ruky (IS), Clona: 7.1, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 6. března 2010 13:54:53, ZOO Praha - Troja (Česko) Medvěd lední (Ursus maritimus) Medvěd lední (Ursus maritimus) Polar Bear, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM, stativ Gitzo, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 16. května 2009 10:46:08, ZOO Praha - Troja (Česko)

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
10. 07. 2013 , kategorie: cesty, evropa
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(2 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Na Polar Bears doporucuji Churchill, MB, Canada ... Tam je jich dost.
Držím palce, nech to vyjde, Ondrej!