Šumava, s ranní mlhou

Oproti minulému víkendu mě vítr s fotoaparátem zahnal na jih. Do mírně zvlněné krajiny předhůří Šumavy. Předpověď počasí slibovala atraktivní a proměnlivé počasí, proto jsem se kromě fotografování a pozorování živé přírody věnoval i krajinkám. A to především ráno.

Ranní mlhy nad Lipnem Ranní mlhy nad Lipnem Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL Hoya + LEE 0.9, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 18, Doba expozice: 3.2 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 8. května 2009 5:26:59, Želnava, NP Šumava (Česko)Mlžné moře nad Lipnem
Každý fotograf krajiny, který chce svými fotografiemi alespoň trochu zaujmout, by měl být dobrý meteorolog. A platí, čím více zná chování počasí, tím snadnější bude jeho snaha zachytit něco atraktivního. Netvrdím, že už vím vše, ale jak postupně skládám kamínky ze studia a pozorování, některé věci už poměrně dobře odhadnu. Asi nejlepším příkladem je tvorba ranních mlh. Po dvou letech víceméně náhodných setkání, mohu v některých případech vyrazit najisto. Nečekejte, že vám tu svůj recept prozradím. Stejně jako u jiného doporučuji navštívit knihovnu a něco si tvorbě počasí a meteorologii přečíst.

Dnes jen aktuálně pár fotografií, nějak se mi to tu hromadí, inspirace pro focení hodně a zpracovávat to nemá kdo…


Související odkazy
Saské Švýcarsko, bivak na vyhlídce
NP České Švýcarsko, příprava na podzim
NP České Švýcarsko, ledové králoství
Fotografie krajiny v Portfolio
Fotografie krajiny ve Fotobanka

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 10.5.2009

Ranní mlhy nad Lipnem Ranní mlhy nad Lipnem Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 14, Doba expozice: 0.4 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 8. května 2009 5:20:19, Želnava, NP Šumava (Česko) Ranní mlhy nad Lipnem Ranní mlhy nad Lipnem Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL Hoya, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 16, Doba expozice: 2.5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 8. května 2009 5:32:30, Želnava, NP Šumava (Česko) Ranní mlhy nad Lipnem Ranní mlhy nad Lipnem Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL Hoya + LEE 0.6, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 13, Doba expozice: 1/8 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 8. května 2009 6:26:19, Želnava, NP Šumava (Česko)




 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
10. 05. 2009 , kategorie: příroda, krajina
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(11 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Zdravím, dovoľte
ešte jednu otázku. Aký konkrétny držiak používate k prechodovým filtrom
Lee? Našiel som totiž rôzne druhy. Dik za odpoveď.
Petr
Vaculík: Systém je až na pár odchylek totožný, zpracování lepší, bohužel
i cena je mnohem vyšší :-(
Petr Vaculík
Pěkné fotky. Jen se chci
zeptat, sytém filtrů Lee, je to podobné jako Cokin filtry? Resp pracují
na podobném principu, nebo se uplně pletu?
Marián Kulfan: Přechodové
filtry se prodávají v setu po třech, třeba -
http://www.leefilters.com/camera/products/packs/category:Resin+Filter+Sets/
Este by som mal
jednu otazku na filtre Lee, predavaju sa v nejakej celej suprave alebo
ich treba zohnat jednotlivo. Ako som sa docital, existuju rozne
intenzity.
Marián Kulfan: Filtry Hoya
jsou obdélníkové bez závitu, ty Hoya nedělá. Přechodový filtr LEE se
vkládá do držáku před polarizační filtr, pokud vinětuje, tak bez držáku.
Více tu - http://www.leefilters.com/camera/
Krasne fotografie, chcel by som sa sputat na pouyite ND filtre Lee, ci
je mozne podobne puzit aj filtre Hoya, a maju dobry ucinok?
Martine, filtry LEE a
držák byly z Anglie, v USA zrovna nebyly, podrobnosti ti pošlu poštou.
Ahoj Ondro, pekné fotky :)


inak kde si kupoval LEEčka?
martin Kamín: Objektiv
17-40/4 používám s polarizákem téměř vždy. Mě důsledek polarizace nevadí
nikdy, jen jej někdy mírným pootočením snížím, nebo jeho působení
otočením ve fotce posunu. Nemám problém ani s výrazně tmavou jednou
stranou oblohy ve fotce, pokud to odpovídá kompozičnímu záměru (vyvážení
fotky). To co je u někoho už vadou, může být u mě cíl.
martin Kamín
Ahoj Ondřeji, tu 17-40 používáš s polarizákem?
Na jakém ohnisku přestává vadit polarizační efekt, který zapříčiní, že
na obloze je tmavý pruh?
Zavřít

Zpracování osobních údajů

Pro plnohodnotné používání těchto webových stránek a dalších jejích služeb potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.

Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Jak využíváme osobní údaje
Osobní údaje využíváme pouze pro níže uvedené účely. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Nezpracováváme žádné citlivé osobní údaje. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Diskusní fórum
Při vkládání příspěvku do diskusního fóra nesbíráme žádné osobní údaje, vyjma těch, které sami čtenáři dobrovolně poskytnou (tím se myslí ty údaje, které vyplní v rámci svého příspěvku). Tyto údaje však nepoužíváme k žádným dalším účelům a ani je neposkytujeme třetím stranám.

Odvolání souhlasu
V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte nás na e-mailu ondrej@prosicky.cz.

Smluvní strany
Správcem těchto osobních údajů je Ondřej Prosický.
Zpracovatelem je společnost Avente s.r.o.