Sněhule severní, na hranici islandské noci

Vlastně to chviličku vypadalo, že se skupinkou sněhulí jen pokochám, jak v klidu nerušeně poskakují po kamenech na břehu ledovcové laguny. Stmívalo se a já právě přecházel k autu, abych se dooblékl před blížící se mrazivou nocí s polární září, času na vytahování teleobjektivu moc nebylo. Ale po chvilce přemýšlení mi to nedalo.

 

Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Snow Bunting, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/50 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 20:04:04, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island) Trpěliví ptáci krátce po setmění

Sněhule severní patří k druhům, které jsou v přítomnosti fotografa trpělivější. Věděl jsem, že mě příliš nezdrží a za pár vteřin budou fotografie na paměťové kartě. Slunce již bylo několik stupňů za obzorem, vlastně se pomalu stmívalo, ale prosvětlená obloha ještě nějaké světlo dávala.
Nastavit vyšší hodnoty ISO, korekce do mínusu, zapnout AF s omezením na bližší fotografovaný objekt, stabilzaci objektivu pro časy 1/30 s a ani ne za dvě minuty už jsem objektiv uklízel.

Nenápadný pták z dalekého severu

Sněhuli severní nebude asi většina z české přírody znát, protože patří pouze k nahodilým zimním hostům. Navíc se jedná o ptáky poměrně nenápadné a jejich hejnka nepočetná. Na rozdíl třeba od jiných zimních návštěvníků brkoslavů severních.
Tento nevýrazný druh však v ptačí říši drží jeden zajímavý primat. Jedná se o nejseverněji hnízdícího pěvce. S jejich hnízdy se můžeme setkat na Špicberkách, Grónsku nebo na úplném severu Skandinávie. Na Island v období zimy pouze zalétá.

Už mnohokrát se mi v přírodě vyplatilo překonat svojí lenost, kdy by si jiný řekl “přeci to nebudu vyndavat, stejně uletí”. Krátké setkání se sněhulemi bylo dokonalým příkladem.

Související odkazy

Polární záře na mrazivém Islandu (Island)
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM (testováno na Islandu)
Pižmoň severní, nejnudnější zvíře na světě (Norsko)
Bělokur horský, protažení na ledové pláni (Norsko)
Skandinávie, ve sněhu a ledu (Norsko)
Tetřívek obecný, 16 samečků na jednu samičku (Švédsko)
Jeřáb popelavý, mlhavé chladné ráno (Švédsko)
Finsko a Dánsko, zprávička z fotografické cesty (Finsko)

 

Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Snow Bunting, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 20:05:01, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island)  Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Snow Bunting, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1250, Kompenzace expozice: -1 2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 20:03:39, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island) Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) Snow Bunting, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II, fotografováno z ruky, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2013 20:04:16, Jökulsárlón Glacier Lagoon (Island)

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
21. 04. 2013 , kategorie: příroda, ptáci
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(1 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Pěkné. ty skoro noční podmínky tomu sedí.