Jak jsme fotili endemickou sovu

Jak už jsem naznačil v prvním příspěvku, nebyli to jen tučňáci, jejichž chování jsme se snažili zdokumentovat fotoaparátem. Zjednodušeně řečeno, střídavě jsme se věnovali všem zvířatům, která jsme na své cestě potkali. Jednoznačně nejkratší setkání bylo s endemickým poddruhem kalouse pustovky (Asio flammeus sanfordi), který nám na ostrově nechal pro fotografování pouze pár minut. Přesto se mi zážitek z krátkého setkání nesmazatelně zapsal do paměti.

Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi), Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi) Short-eared Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, fotografováno z ruky, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. ledna 2009 20:30:50, Sea Lion Island (Falklandské ostrovy)Běžecké závody po ostrově Sea Lion
Na Falklandských ostrovech není s bydlením příliš na výběr, na každém ostrově je vždy pouze jedna možnost. Proto se stává, že k vytoužené kolonii je to třeba i šest kilometrů, což se 16-ti kilogramovým báglem představuje docela adventure i v případě, že jde člověk v klidu.
Pokud se však stane, že je zrovna pěkné světýlko, začne se po ostrově běhat. Musí se toho stihnout v poutavém světle co nejvíce. Další lákadlem, které nás často přinutilo natáhnout krok, bylo jídlo od našich hostitelů. K připravené večeři jsme jako hosté prostě pozdě přijít nemohli. Nejednou se pak stalo, že jsme z rašeliniště přiběhli zpocení rovnou k večeři (v oblečení z kolonie kormoránů a tučňáků…) a během minuty ze žbánku společně vypili dva litry vody.
Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi) Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi) Short-eared Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. ledna 2009 20:32:19, Sea Lion Island (Falklandské ostrovy)Jak zašlápnou endemickou sovu
Popisovaným způsobem jsme se vraceli od kolonií již skoro za šera, když jsme ve vyjetých kolejích od Landoverů těsně před sebou zvedli překrásnou sovu. Nevím, kdo byl více vyděšen, jestli my nebo ona. Její strach ale překonala zvědavost a místo okamžitého odlétnutí se začala v prudkém větru (jiný na Falklandách není) vznášet pouze dva až tři metrů nad našimi hlavami. Ve večerním šeru to byl úchvatný pohled, už v tu chvíli jsem věděl, že bez sovy (myšleno použitelné fotografie) neodjedu.
Sova až po dlouhých 15 vteřinách odlétla a posadila se do nízkých drnů asi 50 metrů od nás.
Na nic nečekáme a jak máme natrénováno, rychle se připravujeme k akci. Během prvních dnů focení jsme tolik vypilovali techniku přípravy k focení, že nám to trvá pouhých těžko uvěřitelných 5-10 vteřin. Zahodit stativ, sundat batoh, rozepnout batoh, zdvihnout pětistovku, sundat krytku nandat fotoaparát a zalehnout k focení.
Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi), Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi), Short-eared Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. ledna 2009 21:02:28, Sea Lion Island (Falklandské ostrovy)Provokace s krátkými přelety
Neděláme si příliš nadějí a vydáváme se bez batohů sovu pronásledovat. Víme, že sovy jsou na Falklandách za exoty, víme, že použitelné fotografie endemického kalouse pustovky (Asio flammeus sanfordi) neexistují, pouze před deseti lety vznikla náhodou jedna rozmazaná fotografie. Vzrušení nám vhání adrenalin do žil; jen ji brzo nevyplašit. Vznikají první fotografie, dokument by tedy už byl, i když to ISO je vysoké až příliš, smráká se nějak rychle.
Během pěti minut se opakuje stále totéž, sova odlétá po přiblížení na 25 metrů, až se nakonec zvedne a zmizí za obzorem. Ihned s Bohdanem srovnáváme, „kdo má ptáka většího“, načež vynášíme ortel, že by mohl být lepší u obou. Ale už nyní jsem šťastný, minimálně nám přibyl další fotografovaný druh.
To ještě netušíme, že o dva kilometry dále, potkáme dalšího kalouse, kterého vyplašíme naprosto stejně, jsou v rašeliništi opravdu dokonale maskovaní. Možná nám dává šancí více, ale tma je taková, že po focení nejen že nemůžeme najít odložené batohy, ale ani cestu na bydlení. Až v pohodlí postele zjišťuji, že ISO 2000 na Canon EOS 1D Mark III je opravdu v pohodě a fotografie kalouse pustovky se mi opravdu líbí, má to atmosféru večera (rozuměj, je tmavá). Spokojeně usínám a vůbec nedoufám, že by nám sova na ostrově mohla dát ještě jednu šanci
Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi) Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi) Short-eared Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 20. ledna 2009 18:45:50, Sea Lion Island (Falklandské ostrovy)Modelka v zapadajícím slunci
Asi jsme si to měli zasloužit. Snad jsme byli odměněni za ty desítky hodin, které jsme na ostrovech dokumentováním přírody strávili, nevím.
Sova si nás našla. Právě jsme dobíhali (to už nebyla chůze) k našim hostitelům na večeři. Popolétla asi 20 metrů a sedla si s pohledem, „tak pojďte frajírci, dáme si to znovu“. Když shazuji batoh ze zad, jen vedle slyším Bohdana, „Na večeři kašlu“. A s posledním slovem už dělá první kroky za modelkou čekající v posledních paprscích dne.
Na ostrově Sea Lion jsme poslední den, v poledne pro nás přiletí letadlo, prostě to musí vyjít. Do úplného západu zbývají skoro dvě hodiny. Rychle se rozhodujeme, že s ní budeme tak dlouho, dokud ji „nedáme“. Jak říká náš kamarád Michal, prostě si ji musíme „pořádně vymazlit“.
Nakonec jsme nepřišli ani o tu večeři. Sova sice opět několikrát provokativně odlétla, ale nakonec nás pustila až na osm metrů. A kdybych se nesnažil mít na fotografii slunce v jejích očích (sovu jsem skoro obešel), možná by nás pustila ještě blíže.
Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi), Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi), Short-eared Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 20. ledna 2009 18:47:21, Sea Lion Island (Falklandské ostrovy)Vzpomínka na hodně dlouho
Sovy ve volné přírodě jsem fotografoval pouze párkrát a vždy to byla poměrně nuda. Asi nejsnadnější to bylo na Floridě, ve společnosti sýčka králičího (Athene cunicularia), kdy jsem jejich hnízda našel pomocí satelitních map a GPS už z domova. Když jsem podle navigace přijel na místo, jen trpělivě čekaly a ani se nehnuly.
Endemický poddruh kalouse postuvky žije pouze na Falklandských ostrovech a to v počtu jen okolo 100 párů a setkali jsme se s ním pouze na ostrově Sea Lion. Docela by mě zajímalo, a dlouho jsme o tom s Bohdanem diskutovali, jestli se při těch třech setkáních jednalo vždy pouze o jednoho jedince, nebo jsme měli štěstí na víc.
Nyní je to jedno. Mě zůstala překrásná vzpomínka. Především na to, jak se sova nízko nad námi dlouho neslyšně vznášela a zkoumala, kdo jí to tam běhá…

Související odkazy
Fotografování na Falklandách, zpráva z cesty II.
Fotografování na Falklandách, zpráva z cesty I.
Volunteer Point, první tučňáci

Sýček králičí, strážce knihovny

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 22.2.2009

Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi), Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi), Short-eared Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 20. ledna 2009 18:47:26, Sea Lion Island (Falklandské ostrovy)

Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi) Kalous pustovka (Asio flammeus sanfordi) Short-eared Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, fotografováno z ruky, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 2000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. ledna 2009 20:57:33, Sea Lion Island (Falklandské ostrovy)

 

 

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
22. 02. 2009 , kategorie: příroda, ptáci
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(14 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Majka
Obdivuji a gratuluji, ale také děkuji. Je to nádhera. :-)
Příjemné barvy a zajímavé kompozice... povedlo
se.
Díky
všem za zastavení, já zase o přírodě něco brzo napíšu. Ondra
Jan Ovesný
Ahoj Ondro, zdařilá cesta a krásný článek. Hrozně moc se mi líbí ta
první a čtvrtá fotka Kalouse - Senzační!
David
Parádní zážitek! Pro mě nejvíc 3.
fotka od shora. Z toho snímku na mě jde asi nejvíc ta drsnost
prostředí. Udržels to parádně...
Honza
super! mám
stejný názor jako můj předchůdce!
Honza
To jsou
přesně ty okamžiky, kvůli kterým se to všechno podniká. Gratuluji...
Máří
Pěkné
čtení.
Tak
tomu říkam rozmar. Jedete na Falklandsé ostrovy aby jste zjistili kdo mě
většího ptáka :-) ...ftípek. Mne osobně dostala fotka I. a II. (bráno od
zhora) ...nevím asi díky tomu výrazu sovy ve tváři... ale jako vždy:
vše dokonalé. Díky Ondro
Z článku si dokážu živě
představit, jak moc silný zážitek to musel být. Paráda, gratuluju! Fotky
moc pěkný, na 500mm bez stativu dost slušný, zvlášť ty první, kdy bylo
hodně málo světla. Jen tak dále..
Petr Vávra
Nádherné fotografie, krásně napsaný článek, ve
skutečnosti to musel být opravdu silný zážitek.
Ondro, tak to je parada, super fotky a navíc asi
skvělé zažitky. Gratuluji a zdravim
Mirek
Gratuluju ! Asi Vám budu
závidět.
Michal Vitásek
Tak to se vám Ondro povedlo :-) moc pěkné
fotky, no a ještě endemit. Asi chápu tvé pocity.